Reklama

Jarocin. Kolejna rozbudowa ZGO staje się faktem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna rozbudowa ZGO staje się faktem. W ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu podpisana została umowa na wykonanie I etapu projektu rozbudowy zakładu. Uroczyście otwarto także następny etap modernizowanej sortowni odpadów.

Reklama

W ramach I etapu przedsięwzięcia rozbudowane zostaną place do kompostowania odpadów biodegradowalnych wraz z halą doczyszczania kompostu. Plac dojrzewania będzie służył do drugiego etapu procesu stabilizacji tlenowej. By ujednolicić wytworzony kompost, czyli polepszacz glebowy, materiał zostanie odpowiednio przesiany.

Gotowy produkt będzie czasowo składowany na placu magazynowania, skąd zostanie przekazany podmiotom zewnętrznym. Place będą uszczelnione, o nawierzchni betonowej, której grubość dostosowana zostanie do przejazdu ciężkich pojazdów.

Kolejna rozbudowa ZGO staje się faktem i będzie miała duży wpływ na ekologię

W ramach inwestycji rozbudowana zostanie także podczyszczalnia ścieków. Część wstępnie oczyszczonych ścieków, będzie można ponownie wykorzystać w procesie produkcyjnym, co ma znaczący wpływ na ekologię, a jednocześnie spowoduje oszczędności kosztów dla spółki.

- Realizowana inwestycja to kolejny krok w rozbudowie ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu. W związku ze zwiększającym się strumieniem odpadów biodegradowalnych kuchennych, inwestowanie w  infrastrukturę niezbędną do prawidłowego przetwarzania tego typu odpadów jest nie tylko racjonalne, ale wręcz konieczne - argumentuje Witosław Gibasiewicz, prezes zarządu ZGO-WCR. - Realizowane inwestycje mają doprowadzić do tego, aby nasz zakład jeszcze efektywniej wykorzystywał wszystkie rodzaje odpadów. By osiągnąć zamierzenia, spółka kolejny raz inwestuje w coraz nowocześniejsze instalacje, urządzenia i elementy konstrukcji - dodaje prezes spółki.

Kolejna rozbudowa ZGO staje się faktem. Przeprowadzi je konsorcjum trzech firm

Inwestycja obejmuje także budowę placu do przerobu odpadów budowlanych, który będzie służył  do przerabiania i czasowego magazynowania gruzu. Tuż obok powstanie zadaszona hala na styropian, gdzie będzie przeprowadzany proces rozdrabniania, belowania styropianu oraz czasowego magazynowania odpadów styropianowych.  Obiekt wyposażony zostanie w system detekcji pożaru.

Wykonawcą I etapu inwestycji będzie - wyłonione w przetargu - konsorcjum firm: Drobud S.A. - lider konsorcjum, Eko-Dbaj Sp. z o.o. - członek konsorcjum oraz Stalbudom Sp. z o.o. - członek konsorcjum.

Kolejna rozbudowa ZGO staje się faktem. Jednym z elementów jest sortownia odpadów

Podpisanie umowy na rozbudowę było także okazją do zaprezentowania wykonanych w ostatnim czasie na terenie ZGO-WCR inwestycji. To między innymi zakończony, kolejny etap rozbudowy sortowni odpadów.

Kolejny etap rozbudowy sortowni odpadów polegał na montażu drugiego sita bębnowego. Umożliwi to pracę sortowni w 4 trybach, pozwalając na zwiększenie przepustowości oraz niezawodności linii. Sito mające średnicę  3,6 m  i długość 16,5  to ogromne urządzenie, które waży 38 ton. Zostało dostarczone specjalistycznym 40. metrowym transportem, a jego przewiezienie zajęło 48 godzin.

Poza montażem sita, w tym etapie inwestycji przebudowana została także hala przyjęć odpadów oraz zamontowane zostały nowe taśmociągi. Kolejny etap rozbudowy sortowni odpadów kosztował ponad 2,8 mln. Przypomnijmy, że wcześniej, w 2019 roku spółka zainwestowała w modernizację sortowni 10 mln zł.

W dalszych etapach inwestycji zmodernizowana zostanie linia biologiczna do separacji odpadów biodegradowalnych, znajdujących się w odpadach komunalnych. Pojawi się też nowa kabina sortownicza na taśmociągu podającym odpady do sita. Będzie ona miała za zadanie wysortowanie odpadów nadgabarytowych, mogących zakłócić pracę linii oraz wyjście z  nowego sita na zewnątrz hali.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy