Reklama

Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla w sobotę. Będzie transmisja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla w sobotę. Będzie transmisja - Zdjęcie główne

Uroczysty ingres nowego biskupa kaliskiego odbędzie się w najbliższą sobotę. Na zdjęciu bp Damian Bryl jeszcze jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej w czasie nawiedzenia parafii w Górze przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 stycznia 2021 roku Ojciec święty Franciszek mianował bpa Damiana Bryla biskupem kaliskim, który 11 lutego kanonicznie rozpoczął posługę w diecezji. Liturgicznym znakiem rozpoczęcia pasterskiego posługiwania będzie uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Reklama

Pochodzący z powiatu jarocińskiego biskup Damian Bryl jest trzecim biskupem w historii diecezji, która została erygowana 25 marca 1992 roku. W tym roku przypada więc 29. rocznica jej utworzenia z sześciu innych diecezji.

Ingres, czyli uroczyste wprowadzenie do katedry św. Mikołaja w Kaliszu zaplanowano na sobotę, 27 marca. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00.

Jedną z pierwszych decyzji biskupa Bryla było mianowanie na wikariusza generalnego biskupa Łukasza Buzuna. Będzie on biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej tak jak do tej pory. W poniedziałek 22 marca mianował nowego rzecznika prasowego kurii. Został nim ks. mgr. Michał Włodarski. Wcześniej funkcję tę pełnił kanclerz ksiądz kanonik Marcin Papuziński. 

Ze względu na obowiązujące normy sanitarne ograniczające liczbę osób, w uroczystości będą mogli uczestniczyć bezpośrednio jedynie zaproszeni goście. Biskup pomocniczy Łukasz Buzun w specjalnym komunikacie wydanym w uroczystość św. Józefa - patrona diecezji zachęca jednak wszystkich wiernych do duchowego uczestnictwa w inauguracyjnej mszy św. poprzez media. Liturgia będzie transmitowana przez Telewizję Trwam oraz media diecezjalne: Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina.

- Złóżmy nasz dar serca wyrażony w pamięci modlitewnej w intencjach Ojca Świętego, a także polecajmy Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi, Matki Kościoła i Świętego Józefa, patrona naszej diecezji, posługę nowego jej Pasterza, Biskupa Damiana - czytamy w komunikacie dotyczącym ingresu.

 

Biskup Damian Bryl został 25 stycznia mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej. Kanoniczne objęcie urzędu odbyło się w kaplicy kurii, 11 lutego, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes.Od tego momentu imię biskupa było wymieniane w czasie mszy św.

- Chciałbym zaprosić wszystkich na drogę przebaczenia, pojednania i odnowy zaufania. Rozumiem, że te trudne doświadczenia, na różnych polach, niektórych mocno dotknęły. I chciałbym, żebyśmy chcieli wszyscy, szczególnie ci, którzy czują się dotknięci, a może nawet skrzywdzeni, abyśmy tę drogę podjęli razem. Drogę przebaczenia, pojednania i odnawiania wzajemnego zaufania - powiedział biskup Bryl w trakcie uroczystości. - Chciałbym, żebyśmy postawili w centrum wszystkiego Pana naszego, Jezusa Chrystusa i żebyśmy Jego szukali we wszystkim, i byśmy razem się modlili, słuchali Jego słowa, żeby rozpoznać, do czego On nas zaprasza.

 W pierwszym liście skierowanym do diecejan biskup kaliski Damian Bryl napisał:

„Jestem świadomy trudnych doświadczeń, jakie przeżywaliście w ostatnim czasie. (...) Chciałbym być blisko tych, którzy zostali skrzywdzeni przez niektórych duchownych i tych, którzy zostali zgorszeni tymi faktami i nie zawsze adekwatną reakcją przełożonych. Chciałbym być blisko również kapłanów, którzy byli niesłusznie oskarżani i wyśmiewani, oraz tych, dla których długotrwałe złe wieści o diecezji stały się ciężarem nie do uniesienia. Chcę być z Wami w tym doświadczeniu. Zostały już podjęte działania, zgodne z zasadami i procedurami ustanowionymi przez papieża Franciszka i Konferencję Episkopatu Polski, które będę kontynuował, aby wszystkie te sprawy wyjaśnić i ocenić, otoczyć opieką skrzywdzonych i zrobić wszystko, aby te dramaty nigdy więcej nie miały miejsca - zapewnił w liście nowo mianowany biskup. - To wielkie zadanie dla nas wszystkich. Chciałbym zaprosić Was, abyśmy razem szukali sposobów, narzędzi, języka głoszenia Ewangelii dzisiaj, w naszym skomplikowanym świecie. Skoro odkryliśmy w Królestwie Bożym nasz skarb, to dzielmy się tą radosną nowiną z tymi, którzy jej nie słyszeli lub o niej zapomnieli.

 

Ksiądz biskup Damian Bryl zastąpił biskupa Edwarda Janiaka, który przeszedł w połowie października na emeryturę. Powodem zmian była sprawa zaniedbań, jakich miał się dopuścić ordynariusz w sprawie księdza Arkadiusza H., bohatera filmu braci Sekielskich, który został uznany winnym wykorzystywania seksualnego osoby nieletniej. Wyrok zapadł 8 marca w sądzie w Pleszewie. Został skazany na 3 lata bezwględnego więzienia. Trwa też postępowanie kanoniczne w sprawie wydalenia Arkadiusza H. ze stanu kapłańskiego. Wcześniej został suspendowany, czyli pozbawiony praw wynikających z faktu święcen kapłańskich. Biskup Edward Janiak do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego w jego sprawie musi przebywać poza terenem diecezji kaliskiej. Obowiązki administratora apostolskiego diecezji kaliskiej decyzją papieża Franciszka od czewca do stycznia pełnił arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.    

 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy