Reklama

Biskup Damian Bryl objął diecezję kaliską. Wiemy, kiedy odbędzie się ingres

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Biskup Damian Bryl objął diecezję kaliską. Wiemy, kiedy odbędzie się ingres - Zdjęcie główne

Biskup Damian Bryl objął oficjalnie diecezję kaliską | foto Ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wspomnienie Najświętszej Marii Panny z Lourdes (11 lutego) bp Damian Bryl, zgodnie z wymogami prawa kanonicznego, objął diecezję kaliską i rozpoczął posługę biskupa diecezjalnego jako trzeci w jej dziejach ordynariusz.

Od tego  momentu w Modlitwie Eucharystycznej w parafiach na terenie diecezji kaliskiej podczas mszy św. należy wymieniać imię nowego biskupa kaliskiego. W modlitwie wstawienniczej za Kościół po słowach: "razem z naszym papieżem Franciszkiem" dodaje się: "naszym biskupem Damianem oraz całym duchowieństwem".

 

Uroczystość odbyła się wczoraj (11 lutego), czyli w dniu, w którym w Kościele katolickim przypada uroczystość Matki Bożej z Lourdes oraz ustanowiony przez papieża Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. W kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu obecni byli m.in. abp. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, dotychczasowy administrator apostolski diecezji kaliskiej, który sprawował tę funkcję przez siedem miesięcy - najpierw jako "sede plena", a później - po przejściu bp. Edwarda Janiaka na emeryturę - jako "sede vacante" oraz bp. Łukasza Buzuna oraz członków kolegium konsultorów, wśród których był również, pochodzący z Witaszyc, ksiądz Witold Kałmucki, obecnie proboszcz parafii św. Idziego w Mikorzynie.

 

Po odśpiewaniu Hymnu do Ducha Świętego, ksiądz kanonik Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, odczytał dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający bpa Damiana Bryla ordynariuszem diecezji kaliskiej.

Po złożeniu stosownych podpisów, głos zabrał bp Damian Bryl, już jako nowy biskup kaliski. W swoim słowie podkreślał, że swoją pasterską posługę chce przeżywać w duchu wiary i zaprasza wszystkich do wspólnej drogi  przebaczenia, pojednania i odnowy zaufania.

Nowy biskup kaliski dzień wcześniej, 10 lutego obchodził swoje 52. urodziny. Bp Damian Bryl jest najmłodszym w Polsce ordynariuszem. Pochodzi z Goli, ale urodził się w Jarocinie. Tutaj również uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego. 

 

Uroczysty ingres (wprowadzenie) ordynariusza do katedry św. Mikołaja w Kaliszu odbędzie się w sobotę, 27 marca. Początek mszy św. o godz. 11.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy