Reklama

Dostawca gazu ziemnego - firma Anco, zmienia warunki umów z klientami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Dostawca gazu ziemnego - firma Anco, zmienia warunki umów z klientami - Zdjęcie główne

Dostawca gazu ziemnego - firma Anco, zmienia warunki umów z klientami | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Firma Anco, dostarczająca gaz ziemny, zmienia warunki umów z klientami. Nowe zapisy niepokoją mieszkańców. O co chodzi - mamy odpowiedź gazowni.

Reklama

Firma Anco, jeden z głównych dostawców gazu ziemnego na naszym terenie, przesłała do swoich klientów pisma w sprawie nowych warunków umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

Mieszkańcy pełni obaw po otrzymaniu nowych warunków dostawy gazu

Mieszkańcy są zaniepokojeni treścią pisma z Anco.

- Co to znaczy, czy mamy się spodziewać, że w każdej chwili przestaną nam dostarczać gaz? - pyta pani Irena, która używa dostarczanego przez Anco gazu nie tylko do kuchenki i podgrzewania wody, ale i do ogrzewania domu.    

W piśmie dotyczącym nowych warunków umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego, czytamy miedzy innymi:

„Główne zmiany w OWU dotyczą możliwości wypowiedzenia umowy kompleksowej przez sprzedawcę w przypadku braku możliwości ciągłości dostaw i niemożliwości świadczenia sprzedaży lub usług dystrybucji paliwa gazowego do odbiorcy z uwagi na ograniczenia spowodowane procesem sczerpania złóż gazu ziemnego zaazotowanego podgrupy Ln, Lw lub Lm, z których zasilana jest sieć dystrybucyjna Anco lub podjęcia przez sprzedawcę decyzji o trwałym zakończeniu prowadzenia działalności koncesyjnej w zakresie obrotu lub dystrybucji paliwa gazowego na sieci zasilanej gazem ziemnym zaazotowanym.”

PGNIG-e zapowiada konieczność zakończenia dostaw gazu

Firma Anco tłumaczy, że wprowadzenie zmian w Ogólnych warunkach umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego z odbiorcami jest konsekwencją działań spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. 

PGNiG-e poinformowało bowiem Anco sp. z o.o. (dalej jako: „Anco”), o powstaniu ograniczeń produkcyjnych w lokalnych złożach gazu, z których zasilana jest część systemu dystrybucyjnego dedykowanego zaopatrzeniu w paliwo gazowe odbiorców gmin Przygodzice i Sośnie. 

„Z uwagi na ograniczony potencjał dostępności złóż oraz brak możliwości utrzymania technicznych parametrów gazu, podmiot eksploatujący złoże, a zarazem jedyny dostawca gazu zaazotowanego do systemu dystrybucyjnego Anco w tym obszarze dystrybucyjnym - PGNIG, zapowiedział konieczność zakończenia dostaw gazu najpóźniej z końcem roku umownego 2023/2024” - czytamy w mailu, który do naszej redakcji przesłał zarząd spółki Anco. 

Jednocześnie podkreślono, że „dostępność gazu złożowego jest całkowicie niezależna od Anco”. 

„Możemy w tym zakresie polegać wyłącznie na rozpoznaniu geologicznym PGNiG i gotowości PGNiG do zaoferowania Anco gazu w ilościach niezbędnych do zaspokojenia potrzeb odbiorców”.

Co to oznacza dla odbiorców gazu ziemnego?

Z informacji przesłanej przez Anco wynika, że „dostawy gazu zaazotowanego mogą zostać zabezpieczone przez PGNIG wyłącznie do końca 30 września 2024 r (koniec roku umownego)”. 

„Po tym okresie, ze względu na sczerpanie lokalnych złóż gazu zaazotowanego, nastąpi brak możliwości zapewnienia ciągłości dostarczania gazu do odbiorców w gminie Przygodzice oraz w gminie Sośnie przyłączonych do systemu dystrybucyjnego zasilanego gazem złożowym” - wyjaśnia zarząd Anco.

Jednocześnie informuje, że „Anco podjęło czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie z PGNiG, czy istnieje możliwość przesunięcia terminu zakończenia dostaw gazu, ewentualnie jakie warunki należałoby spełnić, aby maksymalnie wydłużyć termin dostarczania gazu zaazotowanego do sieci dystrybucyjnej Anco. 

„Zgodnie ze stanowiskiem PGNiG termin do końca roku umownego 2023/2024 jest nieprzekraczalny” - czytamy w mailu przesłanym przez Anco. 

Czy zaprzestanie dostarczania gazu zaazotowanego do sieci dystrybucyjnej Anco od października 2024 r. dotyczy także gminy Jarocin?

Z takim pytanie zwróciliśmy się do firmy Anco. Oto odpowiedź:

„Jak wskazaliśmy, obecnie brak możliwości zapewnienia ciągłości dostaw gazu dotyczy wyłącznie odbiorców w gminie Sośnie i gminie Przygodzice, tj. gazu w podgrupie Ln i Lm.  W nowym obowiązującym od 15 grudnia 2022 wzorze ogólnych warunków umowy (OWU) wprowadzone zostały, oprócz dodania zapisu o możliwości rozwiązania umowy na skutek sczerpania złóż, także inne zmiany, dlatego też pismo o wprowadzeniu nowego wzorca OWU zostało wysłane do wszystkich odbiorców gazu zaazotowanego będących konsumentami.”

 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy