reklama

W Rogusku znaleziono złoża gazu ziemnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPGNiG w Rogusku i Piotrowie Drugim znalazła złoża gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześciennych.
reklama

Otwór powstał na gruntach rolnych. Prace poszukiwawcze prowadzone są we współpracy z firmą Orlen Upstream Sp. z o. o.

Prace wiertnicze w Rogusku

W maju rozpoczęto prace przygotowawcze, polegające na dostosowaniu drogi dojazdowej oraz budowie placu wiertniczego, na którym stoi urządzenie do odwiertu oraz cała infrastruktura umożliwiająca prowadzenie prac i niezbędnych zabiegów.

„Zakładamy, że rozpoczęte pod koniec lipca wiercenie otworu Rogusko-1K wraz z niezbędnymi testami potrwa co najmniej 6 miesięcy. Po zakończeniu wierceń odbędą się testy eksploatacyjne, a następnie urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane. W dalszej kolejności, w zależności od wyniku prac, planowana jest częściowa lub całkowita rekultywacja placu wiertniczego” – czytaliśmy w informacji.

reklama

Spółki PGNiG i ORLEN Upstream rozpoczęły wiercenia w Rogusku w lipcu tego roku. Otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów. 

PGNiG odkryło złoża gazu ziemnego w Rogusku

Sukcesem zakończyły się poszukiwania prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim. Spółka odkryła nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześciennych - informuje PGNiG.

Złoża odkryto w Rogusku (gm. Nowe Miasto) oraz w gminie Czempiń (pow. kościański). Spółka szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż potrwa ok. 3 lata, następnie rozpocznie się eksploatacja. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie. Odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 procent.

reklama

– Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Drugie złoże, położone na obszarze gminy Czempiń, zostało odkryte otworem poszukiwawczym Roszkowo-1, którego wiercenie PGNiG rozpoczęło w sierpniu tego roku. Jak informuje PGNiG, odwiert zlokalizowany w miejscowości Piotrowo Drugie osiągnął głębokość 2800 m. Do jego zaprojektowania posłużyły wyniki badań sejsmicznych 3D. Złoże Roszkowo jest czwartym złożem gazu ziemnego odkrytym w tej części województwa wielkopolskiego.

reklama

W ostatnich latach na obszarze koncesji Kościan-Śrem udokumentowano złoże Borowo (2018), Szczepowice (2019) oraz Granówko (2019).

Złoża gazu, korzyści dla gminy i mieszkańców 

Gmina Nowe Miasto poinformowała, że z tytułu wydobycia na jej terenie, może liczyć na wpływy z opłaty eksploatacyjnej i podatku od nieruchomości związanego z instalacjami wydobywczymi. Czy gaz będzie docierał do mieszkańców? Zapytaliśmy o to przedstawicieli gminy.

- Pośrednio tak. Z takiego punktu gaz będzie oddawany do ogólnopolskiej spółki PGNiG, z której później będzie on rozlokowany do obiorców. Jednak bezpośrednio nasi mieszkańcy nie będą czerpać z tego złoża - mówi Wiesław Schreiber, zastępca wójta gminy Nowe Miasto.

reklama

Inne złoża gazu na naszym terenie znajdują się między innymi w Radlinie, Chrzanie i w lesie między Roszkowem a Jarocinem. 

- Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych w otworze Rogusko-1K i uzyskaniu pozytywnych wyników, które uzasadniają eksploatację odkrytych zasobów gazu, kolejnym etapem prac będzie zagospodarowanie złoża, tzn. zbudowanie infrastruktury potrzebnej do prowadzenia eksploatacji oraz podłączenia instalacji do gazociągów. Proces ten potrwa ok. 3 lat - tłumaczy Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG SA. - Z tytułu prowadzonego wydobycia ropy i gazu, PGNiG uiszcza tzw. opłatę eksploatacyjną (która zależy od ilości wydobytego surowca). Opłata eksploatacyjna dzielona jest między jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa), na ternie których znajduje się eksploatowane złoże, oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w proporcji (odpowiednio): 60, 15, 15 i 10 procent. Gminy, jak widać, dostają największą część.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama