reklama

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To okazja, żeby zadbać o siebie [SONDA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To okazja, żeby zadbać o siebie [SONDA] - Zdjęcie główne

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To okazja, żeby zadbać o siebie | foto Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To okazja, żeby zadbać o siebie. Narodowy Fundusz Zdrowia namawia do badań profilaktycznych.
reklama

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - 7 kwietnia 1948 roku.

Światowy Dzień Zdrowia 2024 pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”

Polska jest krajem członkowskim WHO od początku jej istnienia. Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce funkcjonuje od 1992 roku i ma swoją siedzibę w Warszawie.

Na okoliczność obchodów Światowego Dnia Zdrowia każdego roku określany jest temat przewodni z zakresu zdrowia, który wymaga szczególnej uwagi. W 2024 roku  obchody są organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

reklama

Zdrowie podstawowym prawem każdego człowieka

Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. 

Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego. Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, przy jednoczesnym uznaniu, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. 

Niektóre bezpośrednie obowiązki krajów obejmują gwarancje niedyskryminacji i równego traktowania w zdrowiu. Prawo do zdrowia obejmuje uprawnienia, takie jak prawo do kontroli własnego zdrowia, świadomej zgody, nienaruszalności cielesnej i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia. Obejmuje także wolności, takie jak wolność od tortur, złego traktowania i szkodliwych praktyk.

reklama

Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji, wolności od tortur oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się . Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usług i systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie.

Narodowy Fundusz Zdrowia namawia do badań profilaktycznych

Światowy Dzień Zdrowia to dobra okazja, żeby zadbać o swoją kondycję nie tylko fizyczną, ale i psychiczną. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia namawia do badań profilaktycznych. 

reklama

„Profilaktyka zdrowotna, to twój sprzymierzeniec w dbałości o dłuższe życie w zdrowiu. Zdrowie to nie tylko brak chorób, to także stan równowagi fizycznej, psychicznej i społecznej. Niech Światowy Dzień Zdrowia będzie inspiracją do podejmowania świadomych decyzji dotyczących naszego zdrowia” - czytamy w komunikacie NFZ-u.  

Badania diagnostyczne, to niezbędna informacja o stanie naszego zdrowia, a w przypadku wykrycia choroby szansa na skuteczne jej wyleczenie. Jakie badania i w jakim wieku powinniśmy wykonać i gdzie?

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnego kalendarza badań. Wystarczy wejść na stronę Akademii NFZ i do kalendarza badań, a otrzymamy zwrotną informację, jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonać i które placówki je realizują. 

reklama

„Zadbaj o zdrowie swoje i rodziny. Sprawdź, jakie to proste!” - zachęca fundusz. 

Czy przeprowadzasz badania profilaktyczne - zagłosuj w naszej SONDZIE

 

CZYTAJ TAKŻE

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
SONDA

Czy przeprowadzasz badania profilaktyczne?

Zagłosowało 0 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 04.04.2024 od godz 11:38
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama