Morfologia – co to za badanie?
Morfologia krwi jest badaniem laboratoryjnym, podczas którego poddaje się analizie próbkę krwi pobraną od pacjenta. Badanie polega na dokonaniu jakościowej i ilościowej oceny kluczowych parametrów, takich jak m.in.: liczba erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i trombocytów (płytek krwi), stężenie hemoglobiny, średnia masa hemoglobiny w krwince czy wartość hematokrytu.
Morfologia umożliwia dokonanie ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta i pomaga w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości, takich jak m.in.
- niedobory składników odżywczych i problemy zdrowotne, które mogą z nich wynikać;
- anemia lub nadkrwistosć;
- stany zapalne;
- zakażenia wirusowe i bakteryjne;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- niektóre choroby nowotworowe.
Regularne wykonywanie morfologii – dlaczego jest tak ważne dla zdrowia?
Wiele schorzeń, m.in. cukrzyca, choroby serca czy nowotwory, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Stosowane metody leczenia mają największą skuteczność we wczesnych stadiach schorzeń, dlatego warto zwiększyć szanse na całkowity powrót do zdrowia czy zahamowanie postępu choroby przewlekłej. Morfologia krwi oraz inne badania laboratoryjne dają taką możliwość, ponieważ pomagają wykryć wiele chorób we wczesnych fazach, kiedy nie dają nam one żadnych niepokojących objawów.
Wyniki morfologii – dalsze postępowanie
Osoby, które decydują się na wykonanie morfologii, powinny pamiętać o tym, że wyniki badania należy każdorazowo konsultować z lekarzem. Na ich podstawie oraz w oparciu o wywiad medyczny i ewentualne wyniki innych badań laboratoryjnych lekarz będzie w stanie dokonać ogólnej oceny stanu zdrowia lub skierować podejrzenia na określone choroby. Zalecenia, jakie lekarz wydaje pacjentowi, mogą dotyczyć m.in.:
- wykonania pogłębionych badań diagnostycznych;
- wdrożenia zmian w trybie życia, dotyczących np. diety lub aktywności fizycznej;
- zastosowania odpowiednich metod leczenia.
Jak często wykonywać morfologię?
Morfologia jest badaniem bezpiecznym – do jego wykonania wystarczy niewielka próbka krwi żylnej. Można wykonywać ją bez wskazań lekarza (jednocześnie pamiętając, by umówić się na wizytę w celu omówienia wyników). Zaleca się, aby osoby zdrowe, które cieszą się dobrym samopoczuciem, wykonywały to badanie raz w roku w ramach profilaktyki zdrowia.
Morfologia ma szersze zastosowanie niż tylko profilaktyka. Wykonuje się ją również w przypadku konieczności zdiagnozowania przyczyn dolegliwości występujących u pacjenta, monitorowania postępów leczenia, przygotowania do zabiegów operacyjnych czy zmian w trybie życia.
W tych przypadkach pacjenci powinni zawsze stosować się do zaleceń swojego lekarza lub innego specjalisty, np. dietetyka, i wykonywać morfologię zgodnie z rekomendowaną przez niego częstotliwością.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.