Reklama

Kampania przeciwko rakowi piersi DOTYKAM=WYGRYWAM - badaj się, żeby nie było za późno

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Kampania przeciwko rakowi piersi DOTYKAM=WYGRYWAM - badaj się, żeby nie było za późno - Zdjęcie główne

Kampania przeciwko rakowi piersi DOTYKAM=WYGRYWAM - badaj się, żeby nie było za późno | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 1.000 biustonoszy do reCYClingu zebrano w województwie wielkopolskim, podczas 9 edycji kampanii profilaktycznej raka piersi - DOTYKAM=WYGRYWAM. Dzisiaj - 4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

Reklama

Profilaktyka raka piersi ważna jest jednak nie tylko dzisiaj, a każdego dnia, bo jak pokazują badania, pomimo wielu lat działań edukacyjnych nakłaniających do samobadania, co roku umiera na niego ponad 5 tysięcy kobiet.

 

 
DOTYKAM=WYGRYWAM to kampania edukacyjnaJej głównym celem jest promowanie profilaktyki raka piersi poprzez popularyzację nawyku samobadania piersi. Kampania co roku organizowana jest w październiku. 

W tym miesiącu można wesprzeć projekt oddając używane biustonosze do reCYClingu w ponad 170 punktach w całej Polsce. Od początku kampanii zebrano już ich 115.493 - 7,2 tony. W ramach tegorocznej edycji udało się ich zebrać prawie 19.000. Akcję wsparł także dochód ze sprzedaży książki - cegiełki „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, napisanej charytatywnie przez Izabelę Sakutovą, organizatorkę kampanii. 

Wszystkie środki uzyskane z książki zostały przekazane fundacji Wsparcie na Starcie na stworzenie bezpłatnej, edukacyjne aplikacji wspierającej nastolatki w dbaniu o piersi. Fundację wsparło także 50% środków ze zbiórki używanych biustonoszy do reCYClingu. Druga połowa środków wsparła tradycyjnie działania Polskie Amazonki Ruch Społeczny w walce z rakiem piersi. 

 

 


 

Uruchomienie aplikacji dla nastolatek podczas startu jubileuszowej edycji DOTYKAM=WYGRYWAMZebrane fundusze pozwoliły na rozpoczęcie prac nad. Uruchomienie aplikacji edukacyjnej dla nastolatek planowane jest na październik. Premiera ma odbyć się podczas oficjalnego startu, 10- jubileuszowej edycji DOTYKAM=WYGRYWAM.    

By wesprzeć promocję idei wśród młodszego pokolenia, nagrany został także film  z udziałem popularnych i aktywnie działających influncerek. Każda z nich zachęcała rówieśniczki do tego, by poznały i samobadały swoje piersi, po to, by w razie ewentualnych zmian były w stanie zareagować na nie na wczesnym etapie, kiedy istnieją największe szanse na powrót do zdrowia.    

Inspiracją do nagrania filmu i napisania książki cegiełki stały się wyniki ankiety przeprowadzonej przez fundację Wsparcie na Starcie na grupie blisko 3.000 tysięcy kobiet.

 
DOTYKAJ, by WYGRYWAĆ z rakiemJak wynika z nich, aż 82% kobiet nie wykonuje samobadania piersi, a 40% dziewcząt myśli, że rak piersi powstaje wskutek działania antyperspirantów, opalania w solarium, ran, siniaków, fal emitowanych przez telefon komórkowy, noszenia niewłaściwie dopasowanego biustonosza czy posiadania większego rozmiaru piersi.      

Więcej informacji o samobadaniu i zdrowiu piersi można znaleźć na stronie www.izabelasakutova.com  oraz w książce cegiełce, „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, którą wciąż można kupić i dorzucić się do zbiórki środków na tworzenie biustopozytywnej aplikacji dla nastolatek. Link do zakupu: bit.ly/PokochajSwojePiersi

 
DOTYKAM=WYGRYWAM - nowotwór piersi w PolsceW Polsce, rak piersi znajduje się na pierwszym miejscu wśród diagnozowanych nowotworów (prawie 25%). W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi wzrosła ponad dwukrotnie. Ponad 18.000 kobiet wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów zapada na raka piersi, i prawie 1/3 z nich umiera. 

Głównym powodem tego jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiadomo, że wczesne wykrycie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia, a najlepszym sposobem jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko 2-3% kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc). 

Historię kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM znajdziesz na stronie www.dotykamwygrywam.pl

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy