Reklama

Dzisiaj Dzień Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. Jutro uroczystości przy tablicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Dzisiaj Dzień Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. Jutro uroczystości przy tablicy - Zdjęcie główne

Dzisiaj Dzień Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. Jutro uroczystości przy tablicy | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 grudnia jako Dzień Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach został ustawiony przez radę miejską w 2019 roku. Dzisiaj mija dokładnie 83 lata od momentu, gdy mieszkańcy powiatu jarocińskiego zostali wyrzuceni ze swoich domów. Uroczystości przy tablicy pamiątkowej na budynku ZSP nr 1 w Jarocinie odbędą się jutro

Reklama

W 1939 roku w tym dniu Niemcy spędzili jarociniaków do budowanego jeszcze wtedy klasztoru franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy. Na spakowanie się dawali rodzinom jedynie 15-20 minut. Można było zabrać tylko podręczne bagaże.

Do dzisiaj żyją jeszcze osoby, które jako dzieci przeżyły wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem koszmar wysiedleń. Z roku na rok jest ich jednak coraz mniej. Na szczęście ich wspomnienia zostały zarejestrowane przez członków Amatorskiego Klubu Filmowego JAR. "Podróż do miejsc nakazanych" można zobaczyć [TUTAJ].

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m. in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa. W pierwszym transporcie znalazło się około 1.200 osób.

[Dalsza część artykułu pod WIDEO]

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób. Dlatego jutro (piątek 9 grudnia) pod tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocina uczczona zostanie pamięć wysiedlonych. Władze gminne złożyły dzisiaj kwiaty pod tablicą. 

W piątkowej uroczystości wezmą udział władze powiatowe oraz przedstawiciele społeczności szkolnej oraz ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Początek o godz. 9.00. Za tydzień (piątek 16 grudnia) w auli ZSP nr 1 zostanie pokazane przedstawienie "Gdzieś daleko stąd", które oparte jest na wspomnieniach osób wysiedlonych. 

Dlaczego doszło do wysiedleń jarociniaków?  

Celem niemieckiej polityki w okresie II wojny światowej na obszarze tzw. Kraju Warty - obszaru wcielonego do Rzeszy była „germanizacja ziemi, czyli usunięcie z niej obcych etnicznie oraz rasowo narodów, a następnie zasiedlenie odpowiednio dobraną ludnością niemiecką”. Założenia tej polityki były realizowane także w Jarocinie i na terenie Ziemi Jarocińskiej już od pierwszych tygodni wojny. Najpierw w październiku 1939 roku do getta w Łodzi zostali wywiezieni jarocińscy Żydzi. W grudniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa.

Ta historia to los miedzy innymi doktora Leona Idaszewskiego, krtóry zapisał swoje wspomnienia w formie wierszowanej. W 2018 roku Muzeum Regionalne w Jarocinie przy wsparciu finansowym gminy wydało je drukiem. Do Opoczna trafiła też Helena Moszczeńska, właścicielka majątku w Golinie, która przyczyniła się do przetrwania tradycji snutek. W przedstawieniu "Biały obrus nasnuwany historiami" poświęconym patronce golińskich szkoły podstawowej Tomasz Jankowski poświęcił osobny utwór wydarzeniom z grudnia 1939 roku. Można go posłuchać [TUTAJ]. W przedstawieniu wystąpiła również młodzież z Opoczna.    

W 2019 roku, w 80. rocznicę wypędzeń na ścianie budynku obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie została odsłonięta ufundowana przez gminę Jarocin tablica upamiętniająca wypędzenia. Z kolei na ścianie budynku na opoczyńskim rynku została odsłonięta przez burmistrzów Jarocina tablica upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków. Było to też podstawą do podpisania umowy o współpracy pomiedzy gminami, które połączyły te trudne, historyczne doświadczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy