Reklama

Dotacja do wymiany pieców węglowych i dron do sprawdzania kominów

Opublikowano: 20 lutego 2021 17:22
Autor: | Zdjęcie: www.tuwodzislaw.pl

Dotacja do wymiany pieców węglowych i dron do sprawdzania kominów   - Zdjęcie główne

Dotacja do wymiany pieców węglowych i dron do sprawdzania kominów | foto www.tuwodzislaw.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Kotlin walczy o czyste powietrze.

Reklama

 

Gmina Kotlin wprowadziła program dofinasowania wymiany pieców. Od pierwszego marca będzie można składać wnioski. Niebawem dron zacznie sprawdzać, czym mieszkańcy gminy Kotlin palą w piecach.


    
Wydłuża się lista jarocińskich samorządów, które w trosce o środowisko wprowadzają dofinansowanie do wymiany pieców. Pierwszą gminą był Jarocin. W ubiegłym roku taki program wprowadzono w Żerkowie.


Teraz uchwałę o zasadach udzielania dotacji na zadania z zakresu poprawy jakości powietrza podjęła gmina Kotlin. Temat poruszano już w poprzedniej kadencji. Ostatecznie w tegorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel 100 tys. zł. W przedostatnim dniu stycznia radni podjęli uchwałę o dotacji do wymiany pieców.
   

O dopłatę do wymiany źródła ciepła może się ubiegać właściciel albo współwłaściciel domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym albo wielorodzinnym. Warunkiem jej uzyskania będzie użycie wyłącznie fabrycznie nowych wyrobów spełniających normy ekologiczne. Na terenach, gdzie jest sieć gazowa dopłata będzie udzielana tylko w przypadku wymiany ogrzewania węglowego na gazowe lub elektryczne. Dotacje ustalono w dwóch wysokościach 4.000 i 5.000 zł. Dopłata będzie obejmowała 50 procent kosztów kwalifikowanych.   


Wnioski o dotacje należy składać do wójta Kotlina od 1 marca  do 30 kwietnia każdego roku.
Wnioski będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, a ich realizacja będzie się odbywać według daty wpływu.
   
Jeszcze w poprzedniej kadencji jeden z byłych radnych Krzysztof Szyszka zastanawiał się głośno, czy gmina nie powinna kupić drona.

 

Czy kotliński samorząd zamierza sprawdzać spaliny wydobywające się z kominów mieszkańców gminy ?

 

- Jestem w trakcie rozmów z jedną z firm, która na terenie naszej gminy będzie wykonywała takie usługi dronem wyposażonym w specjalne czujniki rejestrujące szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w dymie. Wytypuję miejscowości, gdzie firma wykona zleconą przez samorząd usługę - tłumaczy Mirosław Paterczyk, wójt Kotlina.

 

 

Nie widzi potrzeby, aby samorząd nabywał takie urządzenie.

 

- Nie zawsze każdą rzecz trzeba mieć. Myślę, że zlecenie firmie usługi w tym zakresie jest lepszym rozwiązaniem - dodaje włodarz Kotlina.

 

Podkreśla, że zakup drona wiąże się z wydatkami z budżetu gminy i dodatkowo samorząd musiałby zapewnić osobę do jego obsługi.  

 


4.000 zł - na wymianę kotła z paliwa stałego na paliwo stałe o wyższych parametrach
5.000 zł - suma dofinansowana w razie wymiany kotła z paliwa stałego na gazowe lub elektryczne
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.