Jarocin. Gminny program antysmogowy #smogStop. Do akcji wkroczyły patrole z dronem
Gmina Jarocin rozpoczęła walkę z trucicielami powietrza. Z kontrolami ruszyły patrole antysmogowe, a nad Jarocinem zaczął latać specjalny dron wyposażony w czujniki rejestrujące szkodliwe substancje. Za nieprawidłowości grozi kara do 5 tysięcy złotych.
Mieszkańcy gminy Jarocin muszą się liczyć ze zmasowanymi kontrolami i karami za palenie śmieciami lub byle jakim opałem. Gmina przystąpiła bowiem do walki z trucicielami powietrza. Do akcji wkroczyła także ekipa z dronem.
Wszystko to odbywa się na podstawie Gminnego Programu Antysmogowego. W teren ruszyły patrole, które sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Do tego służą wilgotnościomierze i czujniki laserowe z możliwością badania parametrów szkodliwych substancji. Członkowie patrolu zajrzeli już do kilkudziesięciu kotłowni.
- Wyniki tych kontroli są w tej chwili analizowane - informuje Przemysław Franczak, szef wydziału ochrony środowiska jarocińskiego magistratu.
Dron sprawdza, co wylatuje z twojego komina. Koniec z paleniem byle czym
Właściciele gospodarstw domowych, którym udowodnione zostanie palenie odpadów lub złej jakości opału, muszą się liczyć z karami finansowymi sięgającymi nawet do 5 tys. zł.
- Jeśli ktoś nie będzie chciał wpuścić do domu patrolu antysmogowego, wówczas zostanie wezwana policja i taka osoba musi się liczyć z dodatkowymi konsekwencjami - ostrzega wiceburmistrz Bartosz Walczak.
Magistrat rozważa także wprowadzenie w śródmieściu Jarocina całkowitego zakazu stosowania do ogrzewania paliw stałych (węgla i pochodnych).
Patrole antysmogowe przystępując do kontroli bazują przede wszystkim na zgłoszeniach, których dokonują mieszkańcy za pośrednictwem całodobowej infolinii - 553-617-617. Innym źródłem informacji o trucicielach ma być specjalny formularz, który powstanie na stronie internetowej gminy.
Dodatkowym, istotnym elementem walki ze smogiem jest wyposażony w specjalne czujniki dron, który wykonuje już loty kontrolne nad kominami i sprawdza jakość tego, co jest z nich wypuszczane. Wyniki mają znaczenie przy nakładaniu kar.
Dron sprawdza, co wylatuje z twojego komina. Koniec z paleniem byle czym
Wykonywanie wszystkich tych zadań urząd miejski zlecił jarocińskiej firmie Osmoze, która już od jakiegoś czasu zajmuje się działalnością antysmogową.
- Przeprowadziliśmy pierwsze kontrole. Muszę przyznać, że nie mamy większych kłopotów z tym, żeby wejść do domów czy mieszkań i sprawdzić palenisko - przyznaje Dominik Zimny, prezes Osmoze. - W trakcie przeprowadzamy rozmowę z właścicielem i oglądamy miejsce składowania opału. Do tej pory nie było potrzeby, aby pobierać próbki z pieca. Tam, gdzie mieliśmy jakieś wątpliwości, czy palenie odbywa się w prawidłowy sposób, stwierdziliśmy, że raczej wynika to z niewiedzy niż złej woli właściciela nieruchomości - wyjaśnia.
Osoby, u których odbywa się kontrola, są instruowane, jak i czym powinny palić. Pozostawia się im także ulotki i materiały informacyjne.
Dron sprawdza, co wylatuje z twojego komina. Koniec z paleniem byle czym
Gmina w ramach programu walki ze smogiem zamierza także utworzyć sieć czujników badających jakość powietrza. Przewiduje się co najmniej jedno takie urządzenie w każdej z 23 miejscowości sołeckich na terenie gminy oraz na 15 miejskich osiedlach. Jarociński magistrat złożył już zapytanie ofertowe na zakup i montaż czujników.
Powołany ma zostać również zespół interwencyjno-kontrolny, który będzie miał dość duże uprawnienia. W pierwszej kolejności przeprowadzi on inwentaryzację źródeł ciepła. W tym celu odwiedzi każde gospodarstwo domowe na terenie gminy.
W trakcie tych wizyt na piecach, które nie spełniają norm klasy 5. umieszczona zostanie specjalna naklejka z ostateczną datą jego wymiany. Na podstawie inwentaryzacji sporządzona będzie mapa obszarów najbardziej narażonych na występowanie smogu. Mieszkańcy tych rejonów będą mieli pierwszeństwo w otrzymaniu pomocy finansowej z gminnego programu wymiany pieców.
Poza tym zespół po stwierdzeniu przekroczeń niebezpiecznych pyłów będzie mógł wprowadzić na danym terenie czasowy zakaz prowadzenia przez placówki oświatowe zajęć ruchowych na powietrzu.
Dron sprawdza, co wylatuje z twojego komina. Koniec z paleniem byle czym
W ramach działań antysmogowych na terenie gminy mają pojawić się również „zielone przystanki” i „zielone korytarze”, których zadaniem będzie poprawa jakości powietrza.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.