Cyfryzacji poddano głównie materiały o charakterze administracyjno-gospodarczym, dotyczące funkcjonowania folwarków i zarządzania nimi. Archiwalia te odzwierciedlają m.in. położenie społeczne ludności wiejskiej w dobrach ziemskich Radolińskich oraz dostarczają informacji na temat produkcji rolnej i hodowli zwierząt w obrębie majątków. Nie mniej wartościowe są tu także akta znajdujące się w części o charakterze prawnym - regulacje fideikomisu (rodzaj zapisu polegający na nieformalnym poleceniu przez testatora wydania pewnych składników majątku spadkowego osobie trzeciej) i układy rodzinne, umowy kupna-sprzedaży gruntów oraz dzierżaw. Materiały można bezpłatnie przeglądać i pobierać ze strony internetowej szukajwarchiwach.gov.pl.
CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Regionalnego w Jarocinie mają nadzieję, że udostępnienie akt on-line pozwoli w przyszłości na pełniejsze opracowanie historii rodu Radolińskich. W przyszłym roku digitalizowane będą kolejne dokumenty, gdyż projekt jest dwuletni. Łącznie cyfryzacji planuje się poddać około 1.000 jednostek archiwalnych, co przekłada się na ponad 110.000 wykonanych skanów. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem dla muzeum w realizacji zadania jest Archiwum Państwowe w Poznaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.