reklama

Dawna wieża ciśnień w Jarocinie zmieniła właściciela [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dawna wieża ciśnień w Jarocinie zmieniła właściciela [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDawna wieża ciśnień w Jarocinie zmieniła właściciela.
Reklama lokalna
reklama

Jarocińska wieża ciśnień to jedna z bardziej charakterystycznych budowli w mieście. Usytuowana przy ulicy św. Ducha, z dala od centrum, przy drodze prowadzącej do Konina, góruje nad Jarocinem od ponad stu lat.

Wieża ciśnień w Jarocinie z początku ubiegłego wieku

Wieża należała do miejskich sieci wodociągowych i służyła do zaopatrywania w wodę mieszkańców Jarocina. W jej górnej części umieszczany był zbiornik o pojemności 200 m3 z wodą (tzw. dzwon), która pod odpowiednim ciśnieniem rozprowadzana była za pomocą pomp.

Projekt jarocińskiej wieży ciśnień pochodzi z 1903 r. Obiekt oddano do użytku w 1907 r. Usadowiona została na planie koła.

Średnica zewnętrzna wynosi 10 m, a wewnętrzna ponad 8 m. Wysokość wieży sięga prawie 29 m. Elewacja wykonana jest z czerwonej cegły z otynkowanymi elementami. A we wnętrzu znajduje się usadowiona centralnie ślimakowa klatka schodowa.

Wieża znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Wieża ciśnień w Jarocinie ze ścianką wspinaczkową i nie tylko

W założeniach Strategii promocji gminy Jarocin z 2008 r., znalazł się zapis, by wieżę ciśnień zaadaptować na ściankę wspinaczkową. Rozważano również umieszczenie na szczycie wieży ruchomego światła punktowego o dużej mocy, stanowiącego punkt orientacyjny dla rowerzystów i turystów - swego rodzaju latarnię. 

Koncepocji na zagospodarowanie obiektu było z resztą znacznie więcej. Mówiono nawet o uruchomieniu tam lokalnej rozgłośni radiowej. Budowla była "ubierana" w narodowe barwy [o tym więcej TUTAJ] i w jej otoczeniu jarocińscy harcerze urządzali spotkania przy ognisku [ZOBACZ GALERIA]

Żaden pomysł na wieżę nie znalazł jednak trwałego zastosowania.

[Dalsza część tekstu pod WIDEO]

W końcu - niemal 10 lat temu - władze Jarocina wystawiły zabytkowy obiekt na sprzedaż.

Urzędnikom przez lata nie udało się jednak znaleźć nikogo, kto chciałby kupić wieżę. Były oględziny, przymiarki, ale ostatecznie nikt nie zdecydował się na zakup [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Wieża choć wysoka i widoczna z różnych części miasta, powierzchnią użytkową nie powala. Do wykorzystania jest 78 m kw. Budowla stoi na ponad 640 metrowej działce.

[Dalsza część tekstu pod WIDEO]

Początkowo cena wywoławcza wynosiła 136 tys. zł.

W końcu udało się sprzedać wieżę ciśnień w Jarocinie

W przeciągu niespełna dekady urzędnicy wykonali wiele podejść do sprzedaży działki z jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście [o tym więcej znajdziesz TUTAJ].

Żeby zachęcić potencjalnych nabywców cena była systematycznie obniżana.

W końcu  latem ubiegłego roku - w przetargu ustnym, nieograniczonym - dawna wieża ciśnień została sprzedana za 54 tys. 140 zł.

Nabywcą nieruchomości został Paweł Nawrocki z Jarocina.

- Zakupiłem tę nieruchomość wspólnie z bratem. Na razie nie mamy żadnych konkretnych planów związanych z przeznaczeniem tego obiektu - stwierdza nowy właściciel zabytkowej budowli.

I dodaje:

- W pierwszej kolejności chcemy zwrócić się do konserwatora zabytków. Być może uda się uzyskać dotację na remont, bo wiadomo, ze trzeba wyremontować i zabezpieczyć dach. To musimy zrobić w pierwszej kolejności. A co będzie dalej, to czas pokaże.  

Mimo że wieża została sprzedana, baner, który informuje, że jest na sprzedaż, nadal jest na niej wywieszony.

 

Może macie jakieś pomysły na zagospodarowanie wieży - piszcie w komentarzach? Co byście widzieli w obiekcie? 

ZOBACZ TEŻ - Co się kryje w wieży ciśnień w Jarocinie. Nasze wideo zrealizowane kilka lat temu. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama