Oczekiwanie na poród wiąże się często ze strachem przed bólem, który może okazać się paraliżujący. Warto wtedy zdecydować się na poród ze znieczuleniem. Nie wszystkie szpitala oferują taką możliwość - jarocińska lecznica póki co też nie może jej zaproponować przyszłym mamom. Wkrótce jednak to się może zmienić.
Wady i zalety porodu ze znieczuleniem
Znieczuleniem stosowanym podczas porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe, które jest miejscowe. Zakłada się je nakłuwając lędźwiowy odcinek pleców, a także podając środek znieczulający za pomocą cieniutkiej rurki.Niewątpliwie największą zaletą znieczulenia podczas porodu jest ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie bólu. Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala również zachować świadomość podczas tak ważnego wydarzenia.
Podanie znieczulenia zdecydowanie zmniejsza strach, który w przypadku wielu kobiet jest wręcz paraliżujący. To rozwiązanie gwarantuje również możliwość swobodnego poruszania się oraz najczęściej brak negatywnych konsekwencji dla zdrowia dziecka.
Jak wszystko, znieczulenie w trakcie porodu ma również swoje wady, o których nie należy zapominać. Często zdarza się, że kobieta nie czuje skurczów, co prowadzi do utrudnienia parcia. Znieczulenie może się wiązać również z komplikacjami dla rodzącej. To rzadkie przypadki, ale trzeba liczyć się z ryzykiem obniżenia ciśnienia krwi, wymiotami lub gorączką. Konieczne jest także stałe monitorowanie akcji serca dziecka, która czasem ulega spowolnieniu.
Dlatego na pytanie, czy rodzić ze znieczuleniem czy bez, każda kobieta powinna odpowiedzieć sobie sama.
Porody ze znieczuleniem w jarocińskim szpitalu już za kilka miesięcy
Możliwość porodu ze znieczuleniem w najbliższych miesiącach może ciężarnym zaoferować Szpital Powiatowy w Jarocinie.
- Jesteśmy w trakcie rozmów z anestezjologami, bo to dotyczy głównie opieki anestezjologicznej. Kierownik oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej doktor Sobieszczyk jest jak najbardziej skłonny, żeby to wprowadzić. Pozostaje kwestia położnych, które byłyby przeszkolone, jako położne anestezjologiczne - wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny jarocińskiego szpitala.
Szkolenia już się rozpoczęły. Do tej pory przeszkolone zostały cztery położne. Na przeszkolenie wszystkich położnych szpital potrzebuje co najmniej pół roku.
- Jestem po rozmowach z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych, które zorganizuje nam szkolenie u nas w Jarocinie. Żeby się to mogło odbyć, musi być co najmniej 10 położnych, u nas jest ich w sumie 26. Mam nadzieję, że uda nam się to w najbliższym czasie zrealizować - mówi Ewa Nadobna, przełożona pielęgniarek i położnych w szpitalu w Jarocinie.
A dyrektor medyczny dodaje:
- Spróbujemy wprowadzić kilka porodów pilotażowych ze znieczuleniem jak najwcześniej, ale żeby ta praktyka weszła w naszym szpitalu na stałe, muszą być przeszkolone wszystkie położne.
Co sądziecie na ten temat - czy porody ze znieczuleniem w szpitalu w Jarocinie, to dobry pmysł - piszcie swoje opinie w komentarzach.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.