Szpital Powiatowy w Jarocinie kupił nowoczesny aparat USG do badań diagnostycznych na oddziale ginekologii.
Jaraczewo dofinansowało specjalistyczną głowicę
Urządzenie kosztowało 250 tys. zł i zostało zakupione z rządowej dotacji, którą szpital pozyskał od wojewody wielkopolskiego.Aby jego praca była w pełni efektywna potrzebna była specjalistyczna głowica do diagnostyki raka piersi u kobiet.
- Jakiś czas temu rozmawialiśmy z radnymi gminy Jaraczewo i oni zgodzili się dofinansować utworzenie drugiej nitkę pracowni endoskopowej w naszym szpitalu - stwierdza dr n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny jarocińskiego szpitala.
W międzyczasie pojawiła się jednak możliwość zakupu nowoczesnego aparatu USG do badań diagnostycznych na oddziale ginekologii.
- Szpital zwrócił się do nas o zmianę i przekierowanie tego dofinansowania na zakup specjalistycznego głowicy do tego aparatu. Nasi radni wyrazili na to zgodę - wyjaśnia Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa.
Głowica, której zakup sfinansowała gmina Jaraczewo kosztowała 20 tys. zł.
- Szpital jest naszym wspólnym dobrem i potrzebny jest nam wszystkim. Dlatego uważam, że powinno nastąpić porozumienie między wszystkimi czterema gminami powiatu jarocińskiego na proporcjonalne w stosunku do liczby mieszkańców wsparcie finansowe szpitala - stwierdza Dariusz Strugała.
I dodaje:
- Myślę, że może się to odbywać na zasadzie zakupu sprzętu, bo wówczas wiemy dokładnie na co te pieniądze są przeznaczane. Oczywiście w tym porozumieniu winien, jako lider uczestniczyć samorząd powiatu, który jest właścicielem szpitala i po jego stronie leży największy ciężar tego wsparcia finansowego.
Badania aparatem USG nie tylko dla pacjentkek ginekologii
Jak zapewnia prezes szpitala Henryk Szymczak druga nitka pracowni endoskopowej zostanie utworzona z dodatkowych pieniędzy, na które lecznica złożyła wniosek do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponuje urząd marszałkowski.Z badań diagnostycznych nowoczesnym aparatem USG będą mogły korzystać nie tylko pacjentki oddziału ginekologicznego jarocińskiego szpitala, ale też przyszpitalnej poradni ginekologicznej.
Poradnia w Jaraczewie powinna ruszyć w 2023 roku
Inną inicjatywą burmistrza Jaraczewa jest utworzenie w tym mieście poradni dla kobiet.
- Taka poradnia była w Jaraczewie, ale została zlikwidowana. Wiem, że jest potrzebna, dlatego poczyniłem starania, żeby została ponownie otwarta - wyjaśnia burmsitrz Strugała.
Placówka będzie działała w ośrodku zdrowia.
- Zrobiliśmy remont i myślę, że do końca roku to, co było do przygotowania z naszej strony, będzie gotowe - informuje włodarz gminy Jaraczewo.
- W zasadzie wszystkie sprawy zostały już uzgodnione. W zamian za starania burmistrza i radnych gminy Jaraczewo jak najbardziej jesteśmy skłonni taką poradnię tam poprowadzić. Będzie ona obsługiwana przez naszych lekarzy ginekologów i czynna prawdopodobnie pięć dni w tygodniu. Powinna ruszyć na początku przyszłego roku - zapowiada dr n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny jarocińskiego szpitala.
Pacjentki poradni ginekologicznej w Jaraczewie będą też mogły korzystać z badań diagnostycznych przeprowadzanych za pomocą nowoczesnego aparatu USG zakupionego przez jarociński szpital przy wsparciu gminy Jaraczewo.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.