Reklama

Burmistrz w Brukseli: Z mapy gminy Jaraczewo zniknęły domy, parki i lasy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum GJ

Burmistrz w Brukseli: Z  mapy gminy Jaraczewo zniknęły domy, parki i lasy - Zdjęcie główne

Wichura w 2017 roku kompelnie zniczyła park w Jaraczewie | foto Archiwum GJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wystarczyła godzina, by z mapy gminy zniknęły zabudowania mieszkalne i rolnictwo, uprawy rolne, parki i lasy - mówił Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa w czasie dyskusji

Reklama

Dariusz Strugała jest od 2015 r. członkiem Komitetu Regionów UE, kluczowej instytucji przekazującej punkt widzenia i rekomendacje samorządów terytorialnych, której członkami są przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Burmistrz w Brukseli: Z  may gminy Jaraczewo zniknęły domy, parki i lasy

W środę odbyła się kolejna sesja plenarna KR. członkowie przedyskutowali problem klęsk żywiołowych oraz reagowanie na sytuacje kryzysowe z Janezem Lenarčičem, europejskim komisarzem ds. zarządzania kryzysowego. W imieniu Grupy EA (Przymierza Europejskiego) Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa  powiedział, że klęski żywiołowe stają się coraz bardziej powszechne, ekstremalne i złożone, a na ich dotkliwość mają wpływ zmiany klimatyczne.

- Jako burmistrz gminy w Polsce osobiście widziałem, jak ważne jest stworzenie sprawnych i skutecznych procedur w sytuacji kryzysowej. W sierpniu 2017 r. przez moją gminę przeszła burza, która zdewastowała teren gminy. Wystarczyła godzina, by z mapy gminy zniknęły zabudowania mieszkalne i rolnictwo, uprawy rolne, parki i lasy. W tym momencie, szczególnie w pierwszych godzinach po burzy, nasze działania były nieco chaotyczne, działaliśmy intuicyjnie, aby jak najszybciej zabezpieczyć zniszczone mienie, starając się przywrócić normalność. Po tym można powiedzieć, że był to egzamin praktyczny, budujemy nowy system reagowania na sytuacje kryzysowe - powiedział Strugała.

Burmistrz Jaraczewa w Brukseli: Dużą rolę w walce z klęskami żywiołowymi odgrywają profilaktyka i edukacja

- Ta sytuacja uświadomiła mi również, jak bardzo nie doceniamy roli profilaktyki. Nie myślimy wystarczająco do przodu, skupiając się na bieżących, często pozornych działaniach i oszczędnościach. Ogromnym problemem jest niewystarczający procent ubezpieczonego mienia - ocenił włodarz Jaraczewa. Jego zdaniem dużą rolę w walce z klęskami żywiołowymi odgrywają profilaktyka i edukacja.

 

Pamiętacie ten feralny dzień? Piszcie w komentarzach

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy