reklama

Blisko 100 oszustw internetowych. Orły Jarocina ostrzegają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Blisko 100 oszustw internetowych. Orły Jarocina ostrzegają - Zdjęcie główne

Blisko 100 oszustw internetowych. Orły Jarocina ostrzegają

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości82 przestępstwa internetowe odnotowała w tym roku jarocińska policja. Sieciowi oszuści nie próżnują i wciąż wymyślają nowe metody, wyłudzenia naszych pieniędzy. Ciągle walczą z nimi jarocińscy policjanci. Orły Jarocina podpowiadają, jak wystrzec się oszustów.
Reklama lokalna
reklama

Orły Jarocina - to amatorska drużyna sportowa złożona z funkcjonariuszy ziemi jarocińskiej. Mundurowi robią wszystko, aby ustalić naciągaczy. Nawet podczas rozgrywek sportowych zastanawiają się jak pomoc mieszkańcom, aby nie padali ofiarami oszustw. W mediach społecznościowych postanowili przestrzec przed nabieraczami w sieci.

Tym bardziej teraz przed świętami, kiedy robimy dużą ilośc zakupów w internecie. Kupujemy prezenty dla bliskich. Niektórzy za pośrednictwem elektronicznych transakcji usiłują kupić węgiel. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o mieszkance gminy Żerków, która zleciła kupno węgla w PGG. Efekt? 47-latka nie ma opału i straciła kilka tysięcy zł. Bardzo wielu mieszkańców z naszego terenu kupuje produkty za pośrednictwem Olx, Allegro czy Vinted.

reklama


 „ Problemy pojawiają się jednak, gdy owa czujność zostaje uśpiona … często dajemy się namówić na finalizację transakcji poza portalami, bądź też podejmujemy działania, których po przeczytaniu algorytmu postępowania danego portalu nigdy byśmy nie podjęli.
Na takie właśnie sytuacje czają się cyberprzestępcy. Dlatego pamiętaj, aby dla własnego bezpieczeństwa nie kończyć zakupów poza portalem. Wówczas w sytuacji oszustwa, można zwrócić się do programu ochrony kupujących „ – przypominają Orły Jarocina.

Jak sprawdzić internetowych sprzedawców?

Policja radzi, jak zweryfikować sprzedawców. Proponuje, aby ich nie sprawdzać tylko pod kątem wystawionych opinii na danym portalu, ale również i poza nim.

-Wpisz nazwę użytkownika w przeglądarkę i sprawdź czy jest wiarygodny - przypominają. - Kupujesz od osoby prywatnej, która w danych do przelewu wskazała Ci adres? Sprawdź w dostępnych mapach czy ten adres faktycznie istnieje.

reklama

Jak bezpiecznie sprzedawać w sieci?   

Niestety ofiarą paść można również, gdy to my sprzedajemy w sieci. Powszechnym zjawiskiem jest tzw. phishing. Na czym ono polega i gdzie możemy się z tym spotkać ? Praktycznie na każdym portalu sprzedażowym, po wystawieniu przedmiotu do sprzedaży może się z Tobą skontaktować potencjalny oszust. Kontakt odbywa się zarówno na portalu jak i bezpośrednio za pomocą komunikatora Whatsapp.

„Cyberprzestępca sprawia wrażenie zwykłego klienta, wyraża zainteresowanie produktem, negocjuje cenę po czym rozpoczyna atak. Często po krótkiej konwersacji oszuści przesyłają nam fałszywe potwierdzenie płatności, po czym przesyłają nam fałszywy link do finalizacji transakcji. Następnie informują nas, że aby pieniądze trafiły na nasze konta musimy uruchomić link i potwierdzić transakcję. Po otwarciu takiego linku pojawiają się okienka do podania danych do bankowości elektronicznej. Jeżeli to zrobimy, oszuści użyją tych danych i przeprowadzą bez naszej zgody i wiedzy dowolną ilość transakcji "zerując" nasze konta bankowe” -  przestrzegają jarocińscy funkcjonariusze   

reklama

Takich przestępstw było sporo na naszym terenie. W tym roku jarocińska policja informowała o mieszkance gminy Jarocin, która wystawiła odzież do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Skontaktował się z nią potencjalny nabywca, który celem sfinalizowania transakcji, przesłał jej link. Po wejściu w adres z konta kobiety zniknęło 10 tys. zł.  

 Czego nie wolno robić?

Nie otwieraj podejrzanych linków, a jeśli to zrobisz to nigdy nie wpisuj tam swoich danych! Sprawcy często też wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, podszywając się pod portale sprzedażowe. W wiadomościach tych podobnie jak wyżej proszą o potwierdzenie transakcji poprzez kliknięcie w fałszywy link. Głowy cyberprzestępców są pełne pomysłów, jednak zapoznając się z regulaminem portalu, na którym oferujesz swój produkt, powinieneś wiedzieć jak wygląda prawidłowo przeprowadzona transakcja.

Ile przestępstw internetowych odnotowała jarocińska policja?

Jarocińscy funkcjonariusze przyjęli 35 dochodzeń dotyczących Olx, Allegro lub Vinted. Klienci zapłacili za towar nie otrzymali przesyłki, ani zwrotu pieniędzy. 47 osób straciło pieniądze, bo kliknęli w link.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama