Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały, że część naszego życia przeniosła się do internetu. W sieci robimy zakupy, tam wystawiamy nasze towary, które chcemy zbyć. W wirtualnym świecie nie próżnują również przestępcy. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o oszustach podających się za pracowników banku.
Znów zaatakowali. Oszustwa na BLIK
Teraz policja ostrzega przed wyłudzeniami z wykorzystaniem płatności mobilnych. Tylko w sobotę jarocińska policja otrzymała dwa zgłoszenie oszustwa na BLIK. Polega ono na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów bądź kont w serwisach społecznościowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca, podszywając się pod członka rodziny, pracownika banku czy osobę zainteresowaną nabyciem rzeczy, którą wystawiliśmy w sieci. W taki sposób pieniądze stracił mieszkaniec gminy Jaraczewo. Wystawił w sieci odzież.
- Szybko zgłosiła się osoba zainteresowana kupnem. Rzekomy nabywca przesłał maila z instrukcją dalszego postępowania. Niestety sprzedający zgodnie z tą instrukcją podał dane do swojej karty oraz dane osobowe, generując kod blik i doszło do wypłaty pieniędzy z jego konta - opisuje st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Oszustwa na BLIK Sama miała pobrać pieniądze od kupującego, a straciło wszystkie oszczędności
W nieco inny sposób pozbyła się pieniędzy 24-latka z gminy Jarocin. Wystawiła odzież do sprzedaży.
- Potencjalny kupiec wystał linka oferującej. Kobieta miała w niego kliknąć, aby pobrać sobie pieniądze. 24-latka postąpiła zgodnie z instrukcją oszusta. Otworzyła jej się strona przypominająca portal, na którym wystawiła odzież. Kobieta kliknęła w przycisk „Pobierz pieniądze” – relacjonuje oficer prasowy KPP w Jarocinie.
24-latka szybko zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Zadzwoniła do banku, chciała zablokować przelew. Niestety tam usłyszała, że pieniądze zostały pobrane. Kobieta straciła ponad 2 tysiące. Policja apeluje, abyśmy płatności dokonywali tradycyjnymi przelewami elektronicznymi.
- Pamiętajmy, że to kupujący ma nam przelać pieniądze, a nie my sami pobieramy je z jego konta - dodaje policjantka.
Policja ostrzega:
Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
Pamiętajmy! Przede wszystkim o ograniczonym zaufaniu.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.