Reklama

Biskup senior Stanisław Napierała uznany za winnego nieumyślnych zaniedbań. Jakie będą konsekwencje?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Biskup senior Stanisław Napierała uznany za winnego nieumyślnych zaniedbań. Jakie będą konsekwencje? - Zdjęcie główne

Biskup senior Stanisław Napierała uznany za winnego nieumyślnych zaniedbań. Jakie będą konsekwencje? | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno zapadła decyzja w sprawie biskupa Edwarda Janiaka, który musiał opuścić teren diecezji kaliskiej. Dzisiaj została przekazana ta, która dotyczyła jego poprzednika - biskupa Stanisława Napierały. Pierwszemu ordynariuszowi zarzucano, że dopuścił się zaniedbań w dwóch sprawach dotyczących molestowania nieletnich przez osoby duchowne.

Reklama

Diecezja kaliska otrzymała informację z Archidiecezji Poznańskiej dotyczącą wyniku sprawy sygnalizowanych zaniedbań pierwszego ordynariusza - biskupa Stanisława Napierały. 

 

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka ,,Vos estis lux mundi'' Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej. Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania.

W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale: 

1. wpłacenie, według uznania - z prywatnych środków - odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa; 

2. nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

 

Komunikat pojawił się dzisiaj (piątek, 25 czerwca) na stronie internetowej diecezji kaliskiej.

Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską - zakończył go ksiądz Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji. 

 

Wcześniejsze decyzje wobec biskupa Edwarda Janiaka i obecne wobec jego poprzednika to konsekwencje filmu "Zabawa w chowanego", zrealizowanego przez braci Sekielskich. Jego bohaterem był ksiądz Arkadiusz H., który jako wikariusz w Pleszewie i Sycowie dopuścił się molestowania osób nieletnich. W filmie pokazana została również postawa księdza biskupa Edwarda Janiaka wobec rodziców jednej z ofiar, który zawiadomili go o czynach kapłana

Stolica Apostolska zdecydowała, że biskup Janiak po przejściu na emeryturę nie może przebywać na terenie diecezji. Zakaz został jednak złamany. Nie może też uczestniczyć w żadnego rodzaju oficjalnych wydarzeniach oraz musiał wpłacić pieniądze na fundację zajmującą się pomocą ofiarom księży - pedofili. 

Decyzją papieża Franciszka nowym ordynariuszem kaliskim został biskup Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Kapłan pochodzi z Goli (gmina Jaraczewo) i jest absolwentem jarocińskiego liceum ogólnokształcącego.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy