Reklama

Rowerzyści z Jarocina wyruszyli dzisiaj w drogę na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 57 pielgrzymów wyruszyło dzisiaj rano z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie w drogę do Częstochowy. W południe będą uczestniczyć we mszy św. w Kaliszu sprawowanej przez księdza biskupa Łukasza Buzuna.

Reklama

Pomysłodawcą organizowania pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. Wcześniej organizował wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Pomysł uzyskał aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska - w każdej z nich pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza. W 2019 roku po raz pierwszy do grupy kalisko-pleszewskiej dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Pielgrzymi z Jarocina na rowerach wyruszyli w czwartek na Jasną Górę

Jarocińska grupa z parafii Matki Bożej Fatimskiej w pierwszych latach łączyła się w Kaliszu z grupą rowerową diecezji kaliskiej i wspólnie z nią podążała do Częstochowy. Od kilku lat po mszy św. w Kaliszu jedzie swoim szlakiem i łączy się dopiero z diecezjalną grupą rowerową 13 sierpnia w Kłobucku, gdzie wszystkie grupy diecezjalnej pielgrzymki pieszej i rowerowej uczestniczą we wspólnej Eucharystii.

- Nasza grupa jest zorganizowana bardzo dobrze, nikt nie czuje się u nas samotny, zadbamy o każdego, kto do nas dołączy, aby pielgrzymować wspólnie z nami. Pielgrzymujemy również w ciągu roku 1 maja do św. Józefa w Kaliszu , na Górę Krzyża jesienią oraz do Lichenia i w wiele innych miejsc. Serdecznie zapraszamy!!! - można przeczytać na stronie internetowej parafii.

Od samego początku przewodnikiem duchowym grupy jest proboszcz - ksiądz kanonik Andrzej Piłat. W tym roku kapłan będzie obchodzić 25-lecie posługi w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Kapłan był wcześniej wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Jarocinie.  Będzie to również srebrny jubileusz erygowanej w październiku 1997 roku najmłodszej jarocińskiej parafii, którą utworzono z części trzech innych - Chrystusa Króla w Jarocinie, św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie oraz św. Mikołaja w Siedleminie. Jej wezwanie to wotum wdzięczności za nawiedzenie miasta Jarocina przez Figurę Matki Bożej w znaku Fatimskim (19-20 lipiec 1996r.). Pierwsza msza św. pod krzyżem na terenie przeznaczonym pod budowę najpierw kaplicy, a później kościoła, została odprawiona 2 listopada 1997 roku.       

Trasa grupy jarocińskiej: 

  • dzień I - Jarocin - Kalisz- Mielcuchy (90 km)
  • dzień II - Mielcuchy - Wieluń - Danków (80 km)
  • dzień III - Danków - Kłobuck - Częstochowa (32 km)

Rowerzyści z Jarocina razem z grupą biało-zielona dotrą w sobotę na Jasną Górę 

Rowerzyści ze względów bezpieczeństwa jadą w mniejszych grupach, liczących w tym roku około 15 osób. W tym roku uczestników pielgrzymki rowerowej jest nieco mniej, podobnie jak i w grupie pieszej. Przed pandemią zdarzało się, że w pielgrzymce jechało nawet i sto pątników na dwóch kółkach. Wszyscy mieli na sobie odblaskowe kamizelki, a część także kaski. O wszystkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem przed modlitwą w kościele Matki Bożej Fatimskiej przypomniał ksiądz Andrzej Piłat. Uczestnicy mają też zagwarantowaną pomoc techniczną na trasie. Grupie towarzyszy samochód, który przewozi m.in. bagaże oraz prowiant potrzebny do przygotowania posiłków.    

Od soboty 6 sierpnia w drodze do Częstochowy jest grupa biało-zielona (jarocinsko-pleszewska), której przewodnikiem jest ksiądz prałat Dariusz Matusiak. Obie jarocińskie grupy wejdą na Jasną Górę razem z pozostałymi  kaliskimi i promienistymi w najbliższą sobotę (13 sierpnia) po południu. Tegoroczna 385. Kaliska i 31. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem: „Wszystko zaczyna się w rodzinie”. 

Rowerzyści wrócą do Jarocina dwa dni później, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W grupie - tak jak w poprzednich latach - będzie jechało dwóch kapłanów: przewodnik ksiądz Andrzej Piłat - proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz ksiądz Tomasz Kubiak, proboszcz parafii w Magnuszewicach.

W parafii Chrystusa Króla od soboty przez cały tydzień spotyka się grupa "złota", czyli pielgrzymów duchowych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć w drogę na Jasną Górę osobiście. Modlitwa przy grocie Matki Bożej Fatimskiej, która potrwa do najbliższej soboty (13 sierpnia), rozpoczyna się codziennie o godz. 20.30.    

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy