Pomysłodawcą organizowania pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. Wcześniej organizował wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Pomysł uzyskał aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska - w każdej z nich pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza. W 2019 roku po raz pierwszy do grupy kalisko-pleszewskiej dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Pielgrzymi z Jarocina na rowerach wyruszyli w czwartek na Jasną Górę
Jarocińska grupa z parafii Matki Bożej Fatimskiej w pierwszych latach łączyła się w Kaliszu z grupą rowerową diecezji kaliskiej i wspólnie z nią podążała do Częstochowy. Od kilku lat po mszy św. w Kaliszu jedzie swoim szlakiem i łączy się dopiero z diecezjalną grupą rowerową 13 sierpnia w Kłobucku, gdzie wszystkie grupy diecezjalnej pielgrzymki pieszej i rowerowej uczestniczą we wspólnej Eucharystii.
- Nasza grupa jest zorganizowana bardzo dobrze, nikt nie czuje się u nas samotny, zadbamy o każdego, kto do nas dołączy, aby pielgrzymować wspólnie z nami. Pielgrzymujemy również w ciągu roku 1 maja do św. Józefa w Kaliszu , na Górę Krzyża jesienią oraz do Lichenia i w wiele innych miejsc. Serdecznie zapraszamy!!! - można przeczytać na stronie internetowej parafii.
Od samego początku przewodnikiem duchowym grupy jest proboszcz - ksiądz kanonik Andrzej Piłat. W tym roku kapłan będzie obchodzić 25-lecie posługi w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Kapłan był wcześniej wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Jarocinie. Będzie to również srebrny jubileusz erygowanej w październiku 1997 roku najmłodszej jarocińskiej parafii, którą utworzono z części trzech innych - Chrystusa Króla w Jarocinie, św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie oraz św. Mikołaja w Siedleminie. Jej wezwanie to wotum wdzięczności za nawiedzenie miasta Jarocina przez Figurę Matki Bożej w znaku Fatimskim (19-20 lipiec 1996r.). Pierwsza msza św. pod krzyżem na terenie przeznaczonym pod budowę najpierw kaplicy, a później kościoła, została odprawiona 2 listopada 1997 roku.
Trasa grupy jarocińskiej:
- dzień I - Jarocin - Kalisz- Mielcuchy (90 km)
- dzień II - Mielcuchy - Wieluń - Danków (80 km)
- dzień III - Danków - Kłobuck - Częstochowa (32 km)
Rowerzyści z Jarocina razem z grupą biało-zielona dotrą w sobotę na Jasną Górę
Rowerzyści ze względów bezpieczeństwa jadą w mniejszych grupach, liczących w tym roku około 15 osób. W tym roku uczestników pielgrzymki rowerowej jest nieco mniej, podobnie jak i w grupie pieszej. Przed pandemią zdarzało się, że w pielgrzymce jechało nawet i sto pątników na dwóch kółkach. Wszyscy mieli na sobie odblaskowe kamizelki, a część także kaski. O wszystkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem przed modlitwą w kościele Matki Bożej Fatimskiej przypomniał ksiądz Andrzej Piłat. Uczestnicy mają też zagwarantowaną pomoc techniczną na trasie. Grupie towarzyszy samochód, który przewozi m.in. bagaże oraz prowiant potrzebny do przygotowania posiłków.Od soboty 6 sierpnia w drodze do Częstochowy jest grupa biało-zielona (jarocinsko-pleszewska), której przewodnikiem jest ksiądz prałat Dariusz Matusiak. Obie jarocińskie grupy wejdą na Jasną Górę razem z pozostałymi kaliskimi i promienistymi w najbliższą sobotę (13 sierpnia) po południu. Tegoroczna 385. Kaliska i 31. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem: „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.
Rowerzyści wrócą do Jarocina dwa dni później, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W grupie - tak jak w poprzednich latach - będzie jechało dwóch kapłanów: przewodnik ksiądz Andrzej Piłat - proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz ksiądz Tomasz Kubiak, proboszcz parafii w Magnuszewicach.
W parafii Chrystusa Króla od soboty przez cały tydzień spotyka się grupa "złota", czyli pielgrzymów duchowych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć w drogę na Jasną Górę osobiście. Modlitwa przy grocie Matki Bożej Fatimskiej, która potrwa do najbliższej soboty (13 sierpnia), rozpoczyna się codziennie o godz. 20.30.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.