Reklama

Bierzmowanie w diecezji kaliskiej na nowych zasadach i z większym zaangażowaniem rodziców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W diecezji kaliskiej obowiązuje nowa instrukcja dotycząca przygotowania do sakramentu bierzmowania.  Mają one trwać dwa lata i rozpoczynać się w ósmej klasie szkoły podstawowej. Przewidziany jest również większy niż do tej pory nacisk na zaangażowanie w formację rodziców.

Reklama

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji. Według nowej instrukcji przygotowanie do bierzmowania powinno rozpocząć się, gdy kandydat jest w klasie ósmej szkoły podstawowej. Instrukcja przewiduje także drogę formacji dla osób dorosłych, które chcą przyjąć sakrament.  

- Bardzo zależy nam na młodych ludziach, aby ich przyprowadzić do Pana Jezusa. Jednym z takich dobrych środków jest czas przygotowania do bierzmowania. Dzięki Bogu w naszej diecezji wielu młodych chce przystąpić do tego sakramentu. Przez kilka miesięcy w gronie duszpasterzy i katechetów  rozmawialiśmy o nowych zasadach. Powstała instrukcja i teraz chcemy, żeby we wszystkich parafiach naszej diecezji w ten sam sposób przygotowywać młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania - powiedział biskup Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. 

Jak podkreśla hierarcha bardzo ważne jest, żeby młodzież przyjmowała sakrament bierzmowania w rodzinnej parafii. Tworzeniu więzi ze wspólnotą prafaii mają pomóc właśnie nowe zasady przygotowania. 

- Ufam, że dzięki temu procesowi przygotowania uda nam się tych młodych jeszcze bardziej złączyć z parafią. Ważne jest, żebyśmy nie tylko pomogli otworzyć się na łaskę sakramentu bierzmowania, ale także pomogli im w rozwoju swojej wiary - podkreślił biskup kaliski.

W instrukcji czytamy, że dobrze przygotowana formacja do bierzmowania może zaowocować zaangażowaniem młodych w życie duszpasterskie parafii. Ważną sprawą jest to, aby młodzież zarówno przed bierzmowaniem jak i w czasie późniejszej religijnej i duchowej formacji uczestniczyła w wydarzeniach diecezjalnych.

Bierzmowanie w diecezji kaliskiej na nowych zasadach z większym zaangażowaniem rodziców

Spotkania kandydatów mają się odbywać w małych grupach. Ma to być okazja do rozmów o wierze, których dopełnieniem ma być przygotowana specjalnie dla nich liturgia. Ma to być również możliwość, aby nastolatkowie mogli wyrażać swoją wiarę przez konkretne zaangażowanie na rzecz parafii czy potrzebujących. Zdaniem biskupa Damian Bryl młodsze pokolenia są bardzo otwarte na takie propozycje.

Dobremu przygotowaniu do przyjęcia sakramentu, a zarazem rozwojowi wiary mają  służyć: indywidualne rozmowy z kandydatem, spotkania formacyjne i dzieła apostolskie, uczestnictwo w szkolnej lekcji religii, udział w życiu religijnym parafii, osobista modlitwa i refleksja kandydata. Ważne jest nie tylko zaangażowanie dziecka, ale również jego rodziny. 

- Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci - podkreśla ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który był zaangażowany w tworzenie instrukcji.

W trakcie przygotowania kandydatowi powinien towarzyszyć świadek, który ma pomagać mu wzrastać w wierze i inspirować go do kontaktu z Bogiem. Może nim być każda ochrzczona osoba powyżej 16. roku życia, za wyjątkiem ojca i matki kandydata. Sama musi być również po bierzmowaniu oraz prowadzić chrześcijańskie życie. 

Ważną kwestią związaną z bierzmowaniem jest wybór imienia. Można zdecydować się na imię chrzcielne lub wybrać imię świętego, który jest dla osoby przygotowującej się do przyjęcia sakramentu, wzorem życia chrześcijańskiego. Wybór powinno poprzedzić zapoznanie się z życiorysem swojego patrona i dojście do wniosków, jakie cechy, wartości wyznawane przez patrona chciałoby się zaczerpnąć z jego życia i realizować w swoim. 

Czym jest sakrament bierzmowania?  

Jak podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego", którego jedność powinna być zachowywana.

- Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, "przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej". (...) Sakramentu bierzmowania, podobnie jak chrztu, którego jest dopełnieniem, udziela się tylko jeden raz. Jeśli mówi się czasem o bierzmowaniu jako o "sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej", to nie należy jednak mylić dojrzałego wieku wiary z dojrzałym wiekiem rozwoju naturalnego - czytamy w KKK. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy