KDP bez wywłaszczeń w gminie Nowe Miasto
To wspaniała wiadomość dla naszych mieszkańców. Został wybrany wariant W9, bliźniaczy do wariantu W2, który od samego początku rekomendowaliśmy, jako najkorzystniejszy. Wielu mieszkańców czekało na tą decyzję z upragnieniem, gdyż zamrozili swoje plany remontu, budowy lub zakupu działki w obszarze oddziaływania wariantu W4. Mam dużo satysfakcji z faktu, iż argumenty mieszkańców zostały wysłuchanie i wpłynęły na decyzję inwestora - komentuje zastępca wójta gminy Nowe Miasto nad Wartą, Wiesław Schreiber.
Dotychczas najważniejsze dla mieszkańców było ocalenie domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych z jednoczesnym przekonaniem inwestora do odstąpienia od pomysłu budowy linii kolejowej według wariantu W4, przebiegającego m.in. przez miejscowości Chwalęcin, Kolniczki, Utrata, Boguszyn, Boguszynek w zachodniej części naszej gminy. Wyrazem tego były setki głosów przeciwko W4 oraz liczne spotkania. Spora część mieszkańców podchodziła obojętnie do propozycji budowy dworca kolejowego lub była temu przeciwna, gdyż w wariancie W4, budowa takiego obiektu zwiększała zasięg wywłaszczeń - mówi zastępca wójta.
Jak obecnie na pomysł budowy dworca zapatrują się mieszkańcy gminy? Wiesław Schreiber widzi dzięki niemu wiele nowych możliwości.
- Wybór wariantu W9, zmieni nastawienie do pomysłu budowy dworca kolejowego, gdyż jego lokalizacja nie powoduje tylu problemów. Po upublicznieniu wariantu hybrydowego W9 poprosiłem sołtysów o pomoc w zebraniu opinii wśród mieszkańców na jego temat. Został on bardzo pozytywnie przyjęty, czego dowodem było ponad 1400 głosów poparcia, które przekazaliśmy do spółki CPK. Moim zdaniem, jeżeli lokalizacja nowego dworca kolejowego zapewni szerszy dostęp do transportu publicznego, to inwestycja spotka się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców. Daje to szanse na mieszkiwanie tu, na miejscu z jednoczesnym korzystaniem m.in. z oferty edukacyjnej, ofert pracy w większych ośrodkach miejskich. W przypadku pojawienia się na miejscu inwestora szukającego pracowników, może to zadziałać w drugą stronę. Wszystkim zaangażowanym w przekonanie decydentów do wyboru wariantu W9 należą się gorące podziękowania.
- wybór wykonawcy dokumentacji projektowej - II połowa 2024 r.,
- uzyskanie decyzji środowiskowej - II połowa 2024 r.,
- opracowanie projektu budowlanego - I połowa 2026 r.,
- uzyskanie decyzji lokalizacyjnej - II połowa 2026 r.,
- rozpoczęcie robót budowlanych - II połowa 2027 r.,
- uzyskanie pozwolenia na dopuszczenie do eksploatacji - 2031 r.
Co sądzicie o budowie dworca w tym miejscu?
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.