Reklama

Wariant W9 Kolei Dużych Prędkości. Jaka jest opinia mieszkańców gminy Nowe Miasto?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M. Bartczak

Wariant W9 Kolei Dużych Prędkości. Jaka jest opinia mieszkańców gminy Nowe Miasto? - Zdjęcie główne

foto M. Bartczak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy oraz władze gminy Nowe Miasto wyrazili opinię na temat nowego hybrydowego wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez ich tereny.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny chce wybudować kolej dużych prędkości, która będzie przecinać powiat jarociński oraz gminę Nowe Miasto. Wykonawca Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego najpierw podał 8 wariantów przebiegu torów, z których następnie wyłoniono 4.

Zagrożenie, że domy w gminie Nowe Miasto zostaną wyburzone 

Do dalszego etapu procedowania przeszedł wariant, który zakładał poprowadzenie linii przez wiele wiosek na terenie Ziemi Jarocińskiej. To wiązałoby się z koniecznością wyburzenia domów. Mieszkańcy podnieśli alarm. 

- Widziałem te plany i jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni. Trasa przechodzi nie centralnie przez miejscowość, ale parę domów by ucierpiało, podobnie dojazdy do pól. W Kolniczkach byłyby ok. 3-4 budynki mieszkalne do wyburzenia. W tym jeden jest dopiero w budowie. Jesteśmy przeciwni tej trasie - mówił sołtys Kolniczek Mariusz Paszek. - Ten wariant został przesunięty i nasza miejscowość byłaby w dwóch miejscach przecięta - na drodze na Boguszyn i drodze na Chwalęcin. Mamy więc bardzo dużo obaw, że nasza wieś straciłaby na atrakcyjności i dojazdy do większych miejscowości, jak np. Książ Wlkp. czy Nowe Miasto zostałyby utrudnione.

Mieszkańcy wielu miast i wsi w Polsce, także naszego terenu, protestowali przeciwko najbardziej dla nich szkodliwym wariantom Kolei Dużych Prędkości. 

Nowy wariant Kolei Dużych Prędkości na ziemi jarocińskiej 

To skłoniło CPK do zrewidowania obranych planów. Jakiś czas temu, spółka ogłosiła, że po uwagę brany jest nowy - piąty wariant. Został on oznaczony symbolem W9. Trasa jest kompilacją przebiegu wariantu W1 do rejonu Kalisza, W3 - od Kalisza do Kotlina i W2 - od Kotlina do Poznania. Tory mają przebiegać obok Wolicy Pustej, Elżbietowa, między Klęką i Aleksandrowem i obok Nowego Miasta, omijając większość zabudowań. Interaktywna mapa nowego wariantu TUTAJ.

W związku z tym, po ponownej analizie wszystkich 4 wariantów - w zestawieniu z uwagami zgłoszonymi przez Państwa, wraz z Wykonawcą STEŚ podjęliśmy decyzję o istotnej modyfikacji wariantu W1, polegającej na stworzeniu hybrydy łączącej zalety kilku wariantów na poszczególnych odcinkach - czytamy na stronie CPK.

W9 to najmniej kolizyjny wariant? Opinia mieszkańców gminy Nowe Miasto

Urząd Gminy Nowe Miasto nad Wartą poprosił sołtysów o zebranie opinii mieszkańców na temat nowego wariantu W9. Zebrano ponad 1.400 podpisów poparcia, a ich skany wraz z opiniami przekazano do Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. Według mieszkańców, nowy wariant jest najmniej kolizyjny i jednocześnie możliwy do zaakceptowania.

Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy powstanie wariantu W9, który na terenie naszej gminy odpowiada wariantowi W2. Cieszy nas rezygnacja z wariantu W1, gdyż zagrażał on zabudowaniom w miejscowości Radliniec - brzmi treść pisma zastępcy wójta gminy Nowe Miasto - Wiesława Schreibera, które wysłane zostało do CPK.

Jednocześnie, jak zaznaczył Schreiber, gmina i mieszkańcy podtrzymują sprzeciw wobec wariantu W4, przebiegającego m.in. przez miejscowości Chwalęcin, Kolniczki, Utrata, Boguszyn oraz Boguszynek. Wariant ten wymusza szereg wyburzeń budynków mieszkalnych oraz gospodarczych.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy