W akcję można się będzie włączyć również online. Federacja Stowarzyszeń Amazonki opracowała infografikę wskazującą, kiedy należy wykonać profilaktyczne badania piersi. W dniach 24-26 maja wystarczy udostępnić ją na swoim profilu w mediach społecznościowych z hasztagiem #badamynietylkomamy i oznaczyć bliską kobietę, na której zdrowiu nam zależy.
- Niech w Dniu Matki platformy społecznościowe zaleje fala publikacji edukujących o profilaktyce raka piersi. Każdy może mieć w tym swój udział - apelują organizatorzy.
Na stoisku Klubu Amazonka w Jarocinie będzie specjalny fantom, na którym można będzie nauczyć się, jak prawidłowo sprawdzać swoje piersi i dowiedzieć się, co powinno być impulsem do zrobienia badań. Okazją do przeprowadzenia tego typu akcji jest obchodzony 26 maja Dzień Matki. Federacja Stowarzyszeń Amazonki przekonuje bowiem, że najlepszym prezentem z tej okazji będzie troska o jej zdrowie. Oczywiście zgodnie z hasłem akcji "Badamy nie tylko mamy" nie ma żadnych ograniczeń. Z możliwości poszerzenia wiedzy mogą skorzystać panie w każdym wieku i niezależnie od tego, czy mają dzieci czy nie. Statystyki pokazują, że na nowotwory chorują coraz młodsze kobiety, dlatego ważne jest, aby edukacja była prowadzona jak nawcześniej. W zeszłym roku z akcji w Jarocinie skorzystało też wiele nastolatek, które przyszły razem ze swoimi mamami czy babciami.
Badania wskazują jednocześnie na to, że rak zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100% wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego kobiety powinny regularnie samobadać sobie piersi, wykonywać USG lub mammografię. Wiele kobiet wciąż unika tego tematu. Być może robią to ze strachu przed wykryciem zmian nowotworowych, z powodu natłoku obowiązków i spraw do załatwienia, a być może z braku świadomości. I to właśnie dlatego Amazonki chcą chronić inne kobiety przed tym, co same musiały przejść. Chcą, aby kobiety zawczasu zadbały o siebie i swoje zdrowie. A jeśli już zdarzy się im zachorować, aby właściwe leczenie było wdrożone jak najszybciej. Panie z Jarocińskiego Klubu Amazonka są żywym dowodem na to, że walkę z rakiem można wygrać. I są w stanie służyć swoim doświadczeniem innym.
Czym na co dzień zajmują się panie z Jarocińskiego Klubu Amazonka?
Jarociński Klub Amazonka działa od 27 lat. Organizacja zrzesza obecnie ponad 70 kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową. Celem organizacji jest udzielanie wsparcia psychicznego w powrocie do zdrowia oraz praktycznych rad m.in. w kwestii rehabilitacji, nauki wykonywania masażu limfatycznego. Członkinie uczestniczą np. w spotkaniach z dietetykami, kosmetyczkami oraz innymi osobami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Klub organizuje także akcje profilaktyczne i edukacyjne w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki raka piersi, a także wyjazdy i wycieczki integracyjne. Co roku odbywa się Marsz Różowej Wstążki. W zeszłym roku panie "zaróżowiły" pomnik jarocińskiego Glana.Sztandarową imprezą jarocińskiego klubu są zawody strzeleckie, które odbywają się co roku z udziałem reprezentantek stowarzyszeń z całej Wielkopolski. Panie włączają się w wiele akcji. Jeżdżą z fantomami na spotkania do Klubów Społecznych działających na terenie gminy Jarocin. W ostatni weekend uczestniczyły również w Akcji Wesołych Ogrodników. Można je było spotkać na terenie lodowiska podczas sobotniego Festiwalu Zdrowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.