Reklama

Badamy nie tylko mamy. Amazonki z Jarocina wyjdą z badaniami do kobiet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Badamy nie tylko mamy. Amazonki z Jarocina wyjdą z badaniami do kobiet - Zdjęcie główne

Badamy nie tylko mamy. Amazonki z Jarocina wyjdą z badaniami do kobiet | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Jarociński Klub „Amazonka” jako jedno z 90 kół z całej Polski włącza się w ogólnopolską kampanię pod hasłem „Badamy nie tylko mamy”.

Reklama

W piątek 26 maja panie ze stowarzyszenia zrzeszającego kobiety po mastektomii można będzie spotkać przy Centrum Socjalnym w Jarocinie (ul. Wrocławska 39).

W godz. 12.00-16.00 będą starały się uświadomić innym kobietom jak duże znaczenie ma profilaktyka i samobadanie we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych. Na stoisku Klubu Amazonka w Jarocinie będzie specjalny fantom, na którym można będzie nauczyć się, jak prawidłowo sprawdzać swoje piersi i dowiedzieć się, co powinno być impulsem do zrobienia badań. Będzie też możliwość porozmawiania z pielęgniarką, zmierzenia sobie ciśnienia i zbadania poziomu cukru we krwi. 

Badania wskazują na to, że rak zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100% wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego kobiety powinny regularnie samobadać sobie piersi, wykonywać USG lub mammografię. Wiele kobiet wciąż unika tego tematu. Być może robią to ze strachu przed wykryciem zmian nowotworowych, z powodu natłoku obowiązków i spraw do załatwienia, a być może z braku świadomości. I to właśnie dlatego amazonki chcą chronić inne kobiety przed tym, co same musiały przejść. Chcą, aby kobiety zawczasu zadbały o siebie i swoje zdrowie. A jeśli już zdarzy się im zachorować, aby właściwe leczenie było wdrożone jak najszybciej. Panie z Jarocińskiego Klubu Amazonka są żywym dowodem na to, że walkę z rakiem można wygrać. I są w stanie służyć swoim doświadczeniem innym.    

Akcja została zainicjowana przez Federację Stowarzyszeń Amazonki. Patronat nad jej jarocińską edycją objęła "Gazeta Jarocińska". Akcja ogólnopolska odbywa się pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP. 

Czym na co dzień zajmuje się Klub Amazonka w Jarocinie? 

Jarociński Klub Amazonka w zeszłym roku świętował 25-lecie działalności. Organizacja zrzesza obecnie ponad 70 kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową. Celem organizacji jest udzielanie wsparcia psychicznego w powrocie do zdrowia oraz praktycznych rad m.in. w kwestii rehabilitacji, nauki wykonywania masażu limfatycznego. Członkinie uczestniczą np. w spotkaniach z dietetykami, kosmetyczkami oraz innymi osobami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Klub organizuje także akcje profilaktyczne i edukacyjne w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki raka piersi, a także wyjazdy i wycieczki integracyjne. Sztandarową imprezą jarocińskiego klubu są zawody strzeleckie, które odbywają się co roku z udziałem reprezentantek stowarzyszeń z całej Wielkopolski. W tym roku impreza odbędzie się w sobotę 1 lipca. 

Od marca zeszłego roku jarocińskie Amazonki mają swoją wymarzoną siedzibę - do ich dyspozycji wygospodarowano dwa pomieszczenia wraz zapleczem socjalnym przy hali na terenie „Jarocin - Sport” przy ulicy Sportowej, o którą prosiły w czasie zeszłorocznego spotkania opłatkowego. Gminne spółki - JTBS oraz Jarocin Sport, a także Centrum Usług Społecznych pomogły odnowić pomieszczenia oraz je wyposażyć. 

Informacje o działalności klubu można uzyskać pod numerem telefonu 602/723-331.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy