reklama
reklama

Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Każdy początek jest trudny. To stwierdzenie usłyszysz nieraz, rozpoczynając swoje poszukiwania na rynku pracy. Niezależnie od tego, czy właśnie ukończyłeś edukację w danym zawodzie, czy trzymasz w rękach dyplom ukończenia studiów, stworzenie przekonującego podania o pracę bez doświadczenia zawodowego to wyczyn, który kosztuje dużo czasu i nerwów. Rekruterzy stawiają to kryterium oceny na pierwszym miejscu. Szybko możesz stracić cierpliwość po wielogodzinnych poszukiwaniach odpowiednich ogłoszeń o pracę. Jak w tym gąszczu wakatów znaleźć odpowiednie stanowisko dla siebie, które odpowiada Twoim kwalifikacjom, a następnie przekonać do siebie pracodawcę pomimo braku doświadczenia zawodowego? To zadanie może okazać się dość trudne.
reklama

Chociaż rzeczywiście stoisz przed trudną przeszkodą, nie oznacza to, że nie da się jej pokonać. W końcu co roku tysiące absolwentów opuszcza szkoły i uczelnie wyższe i znajduje pracę. Tobie też to się uda! Dzięki odpowiednim sformułowaniom w liście motywacyjnym możesz przekonać każdego menadżera HR, że stanowisz wartość dodaną dla firmy nawet bez doświadczenia zawodowego. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

Wprawdzie w 69 % wszystkich przypadków brak doświadczenia zawodowego jest powodem odrzucenia danej aplikacji o pracę, ale nie mówi to nic o samym podaniu o pracy. Oczywiście, jako kandydat z krótkim życiorysem, nie możesz złożyć takiego CV jak ci, którzy już od wielu lat doskonalą swoje umiejętności w danym zawodzie. Poniżej znajdziesz podpowiedzi dotyczące skutecznych trików, które dają realną szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

Wskazówka 1: Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego – minus?!

Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać przed złożeniem swojego podania o prace, jest to, czy długie i rozbudowane CV naprawdę uczyniłoby Cię bardziej wartościowym pracownikiem. W rzeczywistości okazuje się, że nie ma zależności między wiekiem i doświadczeniem pracownika a jego sukcesami w codziennej pracy. Więc nawet jeśli firmy opierają się na doświadczeniu zawodowym jako głównym kryterium wyboru, nie oznacza to automatycznie, że takie podejście gwarantuje im pozyskanie najbardziej skutecznego pracownika. Umiejętności miękkie, takie jak umiejętności komunikacji, zdolności analityczne, współpraca i umiejętność przekonywania to z kolei weryfikowalne naukowo kompetencje członków zespołu, które prowadzą dany projekt do sukcesu.

Jako niedoświadczona osoba z krótkim życiorysem możesz wykorzystać tę wiedzę. Z jednej strony dlatego, że zwiększa Twoją pewność siebie, co przekłada się automatycznie na przekonujące podanie o pracę. Z drugiej strony, wiesz, na jakich mocnych walorach należy się skupić w swoim CV. Nie pozwól więc, aby Twoje Curriculum Vitae zostało pominięte, zamiast tego podkreśl swoje atuty, które pozwolą Ci osiągnąć sukces na danym stanowisku.

List motywacyjny: 5 sformułowań, które przekonają każdego

Nawet przy dobrym nastawieniu czasami trudno jest znaleźć odpowiednie zwroty do listu motywacyjnego. W końcu trzeba wybrać właściwą wersję łączącą sympatyczne wrażenie ze stosowną pewnością siebie, aby stworzyć jak najlepszy wizerunek siebie. Poniższe pięć porad może pomóc w znalezieniu inspiracji do własnego listu motywacyjnego.

1. Efektownie zaprezentuj Soft Skills, czyli umiejętności miękkie

Jak już wiesz, cechy takie jak umiejętności komunikacyjne lub dar przekonywania są nawet ważniejsze niż lata doświadczenia w praktyce. Jednak samo wymienienie tych mocnych stron nie ma sensu. Trzeba je potwierdzić wiarygodnymi sukcesami:

Podczas stażu w firmie ____ otrzymałem stanowisko koordynatora między działami ____ i ____, co wymagało odpowiednich umiejętności komunikacyjnych i talentu organizacyjnego.

Dzięki mojemu intensywnemu zaangażowaniu mógł powstać system, który efektywniej przenosi informacje. Ten system jest nadal używany w firmie.

W liście motywacyjnym subtelnie komunikujesz, że jesteś zmotywowany i pełen inicjatywy, aby samodzielnie podjąć się nowych zadań i z sukcesem je prowadzić. Jednak należy zachować tu pewien umiar, by nie stworzyć zbytniej reklamy samego siebie. Upewnij się, że Twoje deklaracje znajdują również potwierdzenie w Twoich referencjach czy opiniach władz uczelnianych.

2. Twoja wiedza: kryterium wyboru

Osoba rozpoczynająca drogę zawodową powinna jasno zakomunikować, że bardzo dobrze zna swoją specjalizację, nawet nie posiadając doświadczenia. Ta umiejętność pomoże szybko odnaleźć się w nowym miejscu pracy:

Obecnie piszę moją pracę magisterską na temat _____. Na jej potrzeby badam empirycznie relację między ____ a ____. Dostrzegłam powiązanie dokładnie tego zagadnienia ze stanowiskiem z Państwa ogłoszenia o pracę, dlatego zdecydowałam się złożyć swoją kandydaturę.

To daje jasno do zrozumienia, że ​​kandydatka posiada wystarczające doświadczenie i fachową wiedzę, by wykorzystać je w swojej innowacyjnej pracy. Dzięki temu wyraźnemu skupieniu się na Twoich kwalifikacjach zawodowych w liście motywacyjnym wzbudzisz ciekawość u rekrutera, a tym samym wzrosną Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

3. Przekonujące fakty: skup się na sukcesie!

Można mieć 10 lat doświadczenia i uczęszczać na różne doskonalące szkolenia: nic z tego jednak nie mówi o jakości pracy. To jest dokładnie to, co należy jasno zaakcentować specjaliście Human Resources, poprzez wyeksponowanie swoich sukcesów w liście motywacyjnym:

Podczas mojego stażu w firmie _____ powierzono mi samodzielne zarządzanie obszarami w projekcie ____, a w szczególności prace nad ____. Tutaj udało mi się unaocznić istotny problem w miejscu _____, którego rozwiązanie nadal przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji o ___%. To odkrycie pomogło do dziś zaoszczędzić _____ złotych.

Trudno obok takich faktów przejść obojętnie. Każdej firmie zależy na oszczędności kosztów. Dodatkowo każdy rekruter będzie ciekawy, jak dokładnie to zostało odkryte i rozwiązane. To jest twój bilet wstępu na rozmowę kwalifikacyjną.

4. Dodatkowe kompetencje: tak się wyróżnisz!

Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę. Może masz dodatkowe kwalifikacje, które dokładnie spełniają wymagania firmy? Zdecydowanie należy to podkreślić!

Głównym bodźcem, dla którego zdecydowałem się wysłać do Państwa swoje CV, był mój dodatkowy kurs ____ na Uniwersytecie _____. Zakres tego szkolenia obejmuje dokładnie obszary tematyczne przedstawione w Państwa ogłoszeniu o pracę. Dlatego widzę tu wyraźną zbieżność i bardzo zależy mi na lepszym poznaniu się.

Tym stwierdzeniem wyjaśniasz przede wszystkim jedną rzecz: że chcesz pracować dla tej konkretnej firmy. To właśnie stanowi Twój plus, który wyróżnia Twoją aplikację z masy podań o pracę.

5. Zapraszaj zamiast żegnaj: bądź aktywny

Jednym z największych błędów w liście motywacyjnym jest bierne pożegnanie. Jako kandydat, który może nie spełniać wszystkich wymagań, musisz podjąć działania i pozostać aktywnym. Największą szansę masz z takim ostatnim zdaniem, które utkwi w pamięci czytającej je osoby:

W szczególności chciałabym wyjaśnić z Państwem osobiście pytanie dotyczące ____ i jego związku z obszarem odpowiedzialności za ___. W swojej pracy badawczej opracowałam już dotychczas dwie interesujące strategie. Dlatego z radością przyjmę zaproszenie na rozmowę.”

Ludzie są z natury ciekawi, zwłaszcza ci z działu personalnego. Prawie nikt nie chce przegapić okazji do omówienia Twoich odkryć. Dzięki temu masz gwarantowaną przepustkę do następnego etapu. Pamiętaj tylko o dokładnym przygotowaniu się do tej rozmowy.

Wskazówka nr 2: Strategie wyjścia z błędnego koła

Nawet jeśli teraz wiesz, że krótkie CV nie czyni Cię automatycznie gorszym kandydatem i choć masz też głowę pełną oryginalnych fraz do swojego listu motywacyjnego, może minąć trochę czasu, zanim na horyzoncie pojawi się upragniona praca.

Warto uzbroić się w cierpliwość lub po prostu zmienić strategię. Poszukiwanie pracy jako początkującego może szybko okazać się błędnym kołem, które stopniowo pozbawia Cię motywacji, co nie do końca zwiększa Twoje szanse. Rozważ więc następujące cztery opcje jako sposoby dostosowania strategii:

  • Przeczytaj ogłoszenie o pracę kilka razy. Rozróżnij wymagania obowiązkowe od wymagań opcjonalnych. Wysyłanie swojego CV na stanowisko, gdzie ewidentnie wymagane jest kilkuletnie doświadczenie nie opłaca się i warto zaoszczędzić sobie rozczarowań.
  • Zastanów się również nad zwiększeniem swojej mobilności w przypadku interesujących prac. Zwłaszcza jako młoda osoba bez zobowiązań możesz zdecydować się na wyjazd za granicę, który dostarczy doświadczenia zawodowego i sprawi, że wrócisz z wielkim sukcesem na polski rynek pracy. Czasami długa podróż jest kluczem do wymarzonej pracy. Dlatego warto również ubiegać się o wakaty, które może wybiegają nieco poza region poszukiwań.
  • Rynki niszowe oferują absolwentom czasem wręcz zdumiewające możliwości. Praca w renomowanej firmie zaraz po ukończeniu studiów jest prawie niemożliwa. Z drugiej strony praca w mniejszej firmie i zdobywanie cennego doświadczenia to zawsze dobry pomysł na rozbudowywanie swojego CV.
  • Praca tymczasowa nie cieszy się najlepszą opinią, ale daje pierwsze doświadczenia. Jeśli pracujesz przekonująco i odnosisz sukcesy, możesz otrzymać też stałą posadę.

Podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego: gdzie leży problem?

Jeśli napisałeś interesujący list motywacyjny, a CV spełnia wymagania firmy, to reszta siedzi już tylko w głowie rekrutera. Od Ciebie zależy, czy przekonasz tę osobę, że możesz wykonać naprawdę dobrą robotę nawet bez doświadczenia zawodowego. Z właściwym nastawieniem i dobitnymi sformułowaniami wszystko musi się udać. Życzymy Ci sukcesu!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama