reklama

Wybory do Europarlamentu 2024. Co trzeba wiedzieć? [TERMINY]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: TOS

Wybory do Europarlamentu 2024. Co trzeba wiedzieć? [TERMINY] - Zdjęcie główne

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. | foto TOS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat9 czerwca wybierzemy 53 eurodeputowanych, którzy będą reprezentowali Polskę w Parlamencie Europejskim. Co musimy wiedzieć przed wyborami? O jakich terminach powinniśmy pamiętać?
reklama

W niedzielę, 9 czerwca Polacy – po raz kolejny i ostatni w tym roku – wyruszą do urn. Tym razem zagłosują na kandydata, który ich zdaniem powinien reprezentować nasz kraj w Parlamencie Europejskim. 

Wybory do Europarlamentu. Pamiętaj o tych terminach

Głosowanie odbędzie się w godzinach od 7:00 do 21:00. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne komitety. Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. 

reklama

Jeżeli chodzi o głosowanie, to odbywać się ono będzie w lokalach obwodowych komisji wyborczych, a więc w miejscach stałego zamieszkania poszczególnych wyborców. Przyporządkowanie do obwodowych komisji wyborczych odbywa się na podstawie miejsca zameldowania. Listę okręgów można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej: wybory.gov.pl. 

Osoby, które wiedzą, że w dniu wyborów nie będą przebywały w miejscu zamieszkania, mają czas do 6 czerwca, aby złożyć wniosek o głosowanie w innym lokalu.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania należy złożyć w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów. Można to również zrobić za pomocą strony gov.pl  - informuje PKW. 

reklama

Można również oddać swój głos na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je otrzymać, trzeba złożyć stosowny wniosek w dowolnym urzędzie gminy. Tu również mamy czas do czwartku, 6 czerwca.

– Zaświadczenie jest wydawane od ręki – zaznaczają przedstawiciele komisji. 

Osoby, które 9 czerwca będą przebywały za granicą, również nie tracą możliwości głosowania. Mogą to zrobić w lokach wyborczych, których adresy znajdą na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych właściwego konsulatu lub na stronie PKW. Co zrobić, aby móc zagłosować, będąc poza Polską? Należy zgłosić się do konsula z wnioskiem o ujęcie w spisie wyborców. Można to zrobić zarówno w przypadku, gdy na stałe przebywamy za granicą albo kiedy będziemy tam akurat w dniu wyborów. Musimy wiedzieć, że należy mieć ważny, polski paszport lub dowód osobisty. 

reklama

Wniosek można złożyć również na stronie wybory.msz.gov.pl. Mamy na to czas do wtorku, 4 czerwca. 

Zastanawiasz się, czy warto głosować w tych wyborach? Zobacz, o czym decydują europosłowie 

Wybory do europarlamentu odbywają się co pięć lat. Ostatnie odbyły się w maju 2019 roku. Te najbliższe będą miały miejsce – we wszystkich krajach członkowskich – między 6 a 9 czerwca 2024 roku. Dokładną datę ustala oraz ogłasza  głowa państwa w drodze postanowienia. W marcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że w Polsce będzie to właśnie 9 czerwca. 

Dlaczego warto mieć wpływ, na to, kto będzie nas reprezentował w Unii Europejskiej?

reklama

– Wraz z przedstawicielami rządów krajów Unii Europejskiej, europosłowie i europosłanki kształtują nowe akty prawne i decydują o prawach, które mają wpływ na wszystkie aspekty życia w całej Unii Europejskiej, od wspierania gospodarki i bezpieczeństwa, po walkę z ubóstwem i ze zmianą klimatu – przypomina Komisja Europejska.

A to nie wszystko: 

Posłowie i posłanki zwracają uwagę na ważne tematy polityczne, gospodarcze i społeczne oraz stoją na straży wartości Unii Europejskiej: poszanowania praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności. Parlament zatwierdza budżet UE i kontroluje to, jak wydawane są pieniądze. Wybiera również przewodniczącego lub przewodniczącą Komisji Europejskiej, mianuje komisarzy i pociąga ich do odpowiedzialności – dodają przedstawiciele KE. 

W czerwcowych wyborach wybranych zostanie 720 posłów i posłanek, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Najwięcej osób to przedstawiciele Niemiec: 96, później Francji: 81. Włochy będą mieć 76 reprezentantów, Hiszpania: 61, Polska: 53. Na kolejnym miejscu jest Rumunia: 33. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama