Reklama

We wtorek 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak będą wyglądały obchody w Jarocinie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie

We wtorek 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak będą wyglądały obchody w Jarocinie? - Zdjęcie główne

Jarocińscy powstańcy wielkopolscy w koszarach w Jarocinie | foto Zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się we wtorek 27 grudnia, czyli w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Reklama

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzony był po raz pierwszy w zeszłym roku. We wrześniu 2021 roku apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów trafił do Prezydenta Andrzeja Dudy.

Wniosek zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została podpisana 23 listopada. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy, ponieważ - jak podkreślił prezydent Andrzej Duda - o to Wielkopolska nie wnosiła.

Powstanie wielkopolskie. Co powinienes wiedzieć o zrywie niepodległościowym? 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia w Poznaniu po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego. Pianista, kompozytor i działacz niepodległościowy przybył do Gdańska w grudniu na brytyjskim okręcie. Tam przywitała go m.in. Maria Chełkowska – wielkopolska ziemianka, organizatorka pracy organicznej i działań antygermanizacyjnych, właścicielka majątku Śmiełów (gm. Żerków), która towarzyszyła mu w drodze do poznańskiego hotelu Bazar.

Z balkonu hotelowego Paderewski wygłosił przemówienie, inicjując zwycięski zryw niepodległościowy. Sama Maria Chełkowska w czasie II wojny światowej została, podobnie jak inni wielkopolscy ziemianie, lekarze, nauczyciele i urzędnicy wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. Nigdy już nie wróciła do Śmiełowa. W 1952 roku zamieszkała w Krakowie, gdzie zmarła w 1960 roku. Pochowano ją na Cmentarzu Salwatorskim.

Powstanie wielkopolskie. Jarocin wyprzedził wydarzenia w Poznaniu 

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku - kilkadziesiąt godzin przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości - w jarocińskich koszarach wybuchł bunt. Żołnierze wypędzili z miasta pruskie władze i armię, zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę oraz dworzec kolejowy. To właśnie wtedy powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń od lat na dworcu kolejowym w Jarocinie odbywa się akcja „Obudzić śpiących”. O godzinie 5 rano umundurowani harcerze witają podróżnych wręczając biało-czerwone rozetki powstańcze oraz ulotki przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 r. Szczególnym powodem do dumy jest fakt, że z Mieszkowa pochodził pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego - gen. Stanisław Taczak. O tym fakcie przypomina pomnik na mieszkowskim rynku oraz statuetki, które są jego miniaturą, wręczane laureatom nagrody bumistrza.  

 Jak będą wyglądały obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego?

  • Uroczystości we wtorek 27 grudnia rozpoczną się o godz. 15.55 - złożeniem kwiatów pod tablicą na murze kościoła pw. św. Marcina.
  • O 16.00 rozpocznie się msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.
  • O godz. 16.40 przy ulicy Kościelnej odpalone zostaną 104 race z okazji 104. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
  • O godz. 17.15 w Kamienicy Kultury zaplanowano wręczenie nagród burmistrza Jarocina im. gen. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej, otwarcie wystawy „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Jarocińskiej”  oraz spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem - autorem książki „W drodze do wolności”.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy