Reklama

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Co się dzieje w Jarocinie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Co się dzieje w Jarocinie i okolicy?

Reklama

 
Dzisiaj, w poniedziałek 27 grudnia, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 
 
27. grudnia – w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak informuje miasto - z uwagi na pandemię, która uniemozliwia tłumne świętowanie - tradycyjne uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy wybuchu powstania będą skromniejsze niż zwykle. Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki zachęca mieszkańców do podkreślenia ważnego - nie tylko dla Wielkopolan - święta wywieszeniem flag narodowych i flag powstańczych.
 
Flagami narodowymi i flagami powstańczymi już przed świętami udekorowane zostały jarocińskie ulice. By podkreślić wagę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego także na biało-czerwono podświetlone zostaną budynki publiczne, takie jak Kamienica Kultury, czy nowy obiekt Jarocin Sport.
 
Jednocześnie burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, zachęca mieszkańców do udekorowania również swoich domów barwami narodowymi: - Wywieśmy fagi na naszych domach. Niech Gmina Jarocin stanie się biało-czerwona - zachęca włodarz gminy Jarocin. W gminie Jaraczewo flagi powstańcze zakupił samorząd, a mieszkańcom dostarczyli je strażacy. 
 
ZOBACZ TEŻ - Rocznica powstania wielkopolskiego - gdzie kupić flagi [TUTAJ]

Jarocin. Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskie. Co sie będzie działo? 

  • O godz. 12.00 złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie. Godzinę później uroczyście złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze w jarocińskim Parku im. mjra Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego.
  •  
  • O godz. 15.00, w kościele pw. Św. Marcina w Jarocinie odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich. Tuż przez eucharystią pamięć Powstańców zostanie uczczona pod tablicą poświęconą poległym Powstańcom Wielkopolskim z ziemi jarocińskiej, która znajduje się przy wejściu do kościoła od strony rynku.
  •  
  • Po mszy św. na ul. Kościelnej, kibice Wiary Lecha odpalą 103 race. Godzina wybuchu Powstania - 16.40 – zostanie podkreślona biciem dzwonów i wyciem syren.
 
W ramach tegorocznych obchodów rocznicowych - 27 grudnia, od godz.10.00 do godz. 14.00, na fanpage Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin będzie można wziąć udział w Quizie Powstańczym.
 

Chorągiew Powstania Wielkopolskiego na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie 

Dzisiaj obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który przed kilkoma tygodniami ustanowiony został świętem państwowym przez Sejm i Senat RP. Z tej okazji w samo południe, po odegraniu hejnału, na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie pojawi się chorągiew powstania wielkopolskiego. Akcję, dzięki uprzejmości ks. infułata dr. Dariusza Rasia, archiprezbitera kościoła Mariackiego, prezydenta Miasta Krakowa oraz małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, zorganizował Instytut Książki w Krakowie wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Powstańczą chorągiew przekazał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

 W akcji weźmie udział grupa rekonstrukcyjna „Jedność” z Jarocina – miasta, w którym już 9 listopada 1918 r. ogłoszono powstanie pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej na czele z Ignacym Adamczewskim i nastąpiło przejęcie przez Polaków kluczowych punktów w mieście. Z Mieszkowa pod Jarocinem pochodził również pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego, major Stanisław Taczak.

Po wydarzeniu rekonstruktorzy, ubrani w mundury Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku i z replikami ówczesnej broni, będą rozdawać okolicznościowe powstańcze rozety.

Powstanie wielkopolskie. Co powinienes wiedzieć o zrywie niepodległościowym? 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia w Poznaniu po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego. Pianista, kompozytor i działacz niepodległościowy przybył do Gdańska w grudniu na brytyjskim okręcie. Tam przywitała go m.in. Maria Chełkowska – wielkopolska ziemianka, organizatorka pracy organicznej i działań antygermanizacyjnych, właścicielka majątku Śmiełów (gm. Żerków), która towarzyszyła mu w drodze do poznańskiego hotelu Bazar.

Z balkonu hotelowego Paderewski wygłosił przemówienie, inicjując zwycięski zryw niepodległościowy. Sama Maria Chełkowska w czasie II wojny światowej została, podobnie jak inni wielkopolscy ziemianie, lekarze, nauczyciele i urzędnicy wysiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. Nigdy już nie wróciła do Śmiełowa. W 1952 roku zamieszkała w Krakowie, gdzie zmarła w 1960 roku. Pochowano ją na Cmentarzu Salwatorskim.

Powstanie wielkopolskie. Zaczęło się w Jarocinie 

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku - kilkadziesiąt godzin przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości - w jarocińskich koszarach wybuchł bunt. Żołnierze wypędzili z miasta pruskie władze i armię, zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę oraz dworzec kolejowy. To właśnie wtedy powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń od lat na dworcu kolejowym w Jarocinie odbywa się akcja „Obudzić śpiących”. O godzinie 5 rano umundurowani harcerze witają podróżnych wręczając biało-czerwone rozetki powstańcze oraz ulotki, przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 r.

27 grudnia 1918 roku to dla Wielkopolan ważna data w dziejach historii, bo właśnie tego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie, którego celem był powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów.

Biegacze Jarocin uczcili bohaterów powstania wielkopolskiego

Bohaterom Powstania Wielkopolskiego poświęcony był 9-kilometrowy bieg, podczas którego zapalono znicze i złożono kwiaty we wszystkich miejscach pamięci.

Dla nas - jarociniaków powstanie zaczęło się znacznie wcześniej, bo już w nocy z 8/9 listopada 1918, kiedy w zapasowym - 46. pułku piechoty Graf Kirchbach, w Jarocinie wybuchła rewolucja. Była to odpowiedź żołnierzy jarocińskiej jednostki wojskowej na próby wysłania jej na front. Powołano wówczas Radę Żołnierską, do której weszło sześciu Polaków. Wszystkie te wydarzenia zostały opisane w książce "Szare Wilki z Jarocina" Roberta Ziółkowskiego która przy okazji bardzo polecamy. To książka o zapomnianych bohaterach, w porównaniu z którymi bledną wypromowane ikony naszej tradycji i historii. Oni udowodnili, że można zwyciężać minimalizując straty własne, biorąc jednocześnie największy łup wojenny w historii polskiego oręża - napisali na swoim profilu fb Biegacze Jarocin

 Chorągiew powstania wielkopolskigo na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie [WIDEO]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy