W styczniu w kinie "Echo" w Jarocinie odbyło się spotkanie informacyjne dla migrantów, na którym mogli dowiedzieć się m.in., jak legalnie żyć i pracować w Polsce i jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania pozwolenia na pobyt. Towarzyszył mu pokaz filmu „Ból i brzask” („Dolor y gloria”) w reżyserii Pedro Almodóvara.
W realizację tego projektu zaangażowały się dwie imienniczki, które połączyło zamiłowanie do filmów: odpowiedzialna za Jarocińskie kino Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Jarocin XXI, od niedawna radna powiatu oraz Małgorzata Kuzdra, koordynatorka inicjatyw integracyjnych z Migrant Info Point z Poznania.
Dzięki tej współpracy odbyło się nie tylko spotkanie informacyjne na początku roku, ale także pokazy filmów „Cudowne życie” w reżyserii Łukasza Grzechnika oraz "Emilia Perez" w kolejnych miesiącach. Seans w języku hiszpańskim z polskimi napisami odbył się również 3 maja.
"Sobota po hiszpańsku" naprawdę dotarł do tych, do których chcieliśmy trafić - i to z dużą mocą! Przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy, słuchaliśmy, rozmawialiśmy. Wiedzieliśmy, że w Jarocinie i okolicach mieszkają osoby hiszpańskojęzyczne - często od lat, często z dala od wydarzeń kulturalnych. Organizowaliśmy seanse, rozsyłaliśmy informacje… ale frekwencja była niska. Coś nie działało. Aż w końcu padło pytanie: czy dojazd do kina nie jest przeszkodą? Okazało się, że jest. Szczególnie w weekendy - napisali po majowym seansie jego organizatorzy. - Rozwiązanie? Zorganizowaliśmy busik kinowy, który ruszył w trasę - i już pierwszego dnia pozwolił 8 osobom dotrzeć na seans, które w innej sytuacji nie miałyby jak. Efekt? Uśmiechy, rozmowy po filmie i… pierwsze odwiedziny w kinie odkąd mieszkają w Polsce! To mały krok, ale wielka zmiana. Bo dostępność i otwartość nie kończą się na języku. Czasem to konkretne, praktyczne działanie - jak transport."
Stowarzyszenie Jarocin XXI, które od wielu już lat prowadzi kino "Echo", zaprasza na seanse i spotkania, które będą się odbywać za każdym razem w sobotę w pierwszy miesiąca, nie tylko obcokrajowców, ale również osoby które uczą się hiszpańskiego i chcą poćwiczyć go w praktyce.
Będzie to też okazja do poznania nowych ludzi. Rozmowy w razie potrzeby mogą być prowadzone w języku hiszpańskim i/lub w języku polskim. Będzie więc to także szansa na wzajemne poznanie i na to, aby nasi mówi sąsiedzi dowiedzieli się też czegoś o nas, naszej kulturze czy zwyczajach.
Kolejne spotkanie planowane jest na sobotę 7 czerwca. Początek o godz. 17.00. Bilety na seanse kosztują 10 zł.
Co myślicie o inicjatywie?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.