reklama

Takiego wydarzenia w Górze jeszcze nie było. Piknik historyczny na 700-lecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Takiego wydarzenia w Górze jeszcze nie było. Piknik historyczny na 700-lecie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaGóra będzie świętowała swoje 700-lecie. Z inicjatywą zorganizowania obchodów wyszedł były mieszkaniec tej miejscowości - Łukasz Maćkowiak, który prowadzi w mediach społecznościowych fanpage poświęcony historii miejsca swojego urodzenia.
reklama

Łukasz Maćkowiak we współpracy z biblioteką publiczną w Górze zorganizował spotkania poświęcone historii swojej rodzinnej miejscowości. Choć 35-latek od dawna już tu nie mieszka, to wielkim sentymentem darzy to miejsce i chętnie je odwiedza.

Frekwencja na jednym ze spotkań była tak duża, że trzeba było przenieść je na salę wiejską, aby pomieścić wszystkich uczestników. Propozycja zorganizowania 700-lecia miejscowości spotkała się z dużym entuzjazmem. Nie ograniczono się jedynie do rozmów. Wspólnie posprzątano teren parku przy pałacu, gdzie ma się odbywać jubileuszowe wydarzenie.  

Pasjonaci lokalnej historii postanowili się również zrzeszyć. Na początku czerwca odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Miłośników Historii Góry. Spośród 21 członków założycieli wybrano władze oraz komisję rewizyjną. Dokumenty zostały wysłane do sądu. Oficjalna rejestracja nastąpiła 23 lipca. Prezesem nowo powstałego stowarzyszenia został Łukasz Maćkowiak, a w skład zarządu weszły: Jolanta Jankowska, Joanna Maćkowiak i Hanna Gładczak. Działalność będą kontrolowały: Marta Herkt Tyrakowska, Tomasz Kołodziejczak i Weronika Rojewska.  

reklama

700-lecie Góry. Mieszkańcy i goście będą świętowali w ostatnią sobotę sierpnia

W ostatnią sobotę miesiąca (31 sierpnia) odbędzie się piknik historyczny z okazji 700-lecia miejscowości Góra, który ma być żywą lekcją historii, połączoną z występami artystycznymi. W jego organizację włączyły się oprócz sołtysa i rady sołeckiej wszystkie lokalne organizacje - OSP Góra i KGW w Górze, jak również Gminna Biblioteka Publiczna w Jaraczewie oraz władze gminy Jaraczewo. 

Wśród atrakcji znalazło się wiele takich, które nawiązują do dawnych tradycji miejscowości. Można będzie zobaczyć, jak powstaje kostium Niedźwiedzia Wielkanocnego. Zagrają też dudziarze z Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy.  Obchody połączone będą z 75-leciem Domu Dziecka w Górze. Dyrekcja zaprasza na godz. 15.00 wychowanków i byłych pracowników placówki.  

reklama

Wśród atrakcji przewidziano:

  • wystawę makiet LEGO,
  • pokaz ubierania Niedźwiedzi Wielkanocnych
  • osadę słowiańską,
  • obozowisko napoleońskie,
  • quest historyczny - Opowieść Jakuba Skarbka z Góry,
  • stanowisko poszukiwaczy skarbów,
  • stanowisko fotografa z epoki,
  • przejazdy bryczkami,
  • zabytkowe samochody,
  • wernisaż starych zdjęć,
  • zamki dmuchane,
  • zagrodę ze zwierzętami,
  • wystawę broni palnej,
  • stanowisko plecenia wianków,
  • stanowisko z warsztatami malarskimi.
W części artystycznej wystąpią:

reklama

  • Główny Zawór Jazzu
  • Tres Anime
  • Zespół Muzyki Dawnej "Huskarl"
  • Dudziarze
Jedną z ciekawszych atrakcji będzie z pewnością wystawa makiet z klocków Lego przygotowana i zaprezentowana przez Stowarzyszenie Dorosłych Fanów Klocków Lego Zbudujmy to.

- Z czystym sumieniem mogę zapewnić, że zaprezentowane prace będą na naprawdę najwyższym poziomie - w Polsce mamy świetnych budowniczych Lego i kilka z ich prac na pewno będzie do obejrzenia na wystawie podczas naszego pikniku. Dzięki uprzejmości pana dyrektora Domu Dziecka na wystawę będziemy mieli udostępnione dwie sale pałacu, także przy okazji będzie możliwość zwiedzenia części wnętrz tego niesamowitego budynku - zachęca Łukasz Maćkowiak, który sam jest autorem repliki pałacu w Górze wykonanej ze słynnych klocków (jego zdjęcie znajdziecie w GALERII). 

reklama

Swoje stanowisko będzie miało również Stowarzyszenie "Z wykrywaczem przez życie".

- Członkowie tej organizacji wyrazili chęć sprawdzenia pobliskich pól za pomocą wykrywaczy metali, a jak dobrze wiemy nasze okolice są bogate we wszelkiego rodzaju pozostałości historyczne z dawnych epok. Prace poszukiwawcze będą się odbywały po żniwach, aby nie zniszczyć upraw. Jeśli uda się znaleźć jakiekolwiek artefakty z przeszłości, zostaną one zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie podczas pikniku. Dodatkowo w trakcie pikniku dzieci będą miały okazję spróbować swoich sił w poszukiwaniach porozrzucanych monet za pomocą profesjonalnego sprzętu - zachęca inicjator wydarzenia.  

700-lecie Góry. Będzie quest ze skarbem i dwa obozowiska - słowiańskie i napoleońskie  

Z okazji jubileuszu przygotowany został specjalny quest (gra terenowa), podczas którego będzie trzeba znaleźć skarb ukryty przez rycerza - Jakuba Skarbka z Góry, uczestnika bitwy pod Grunwaldem. Uczestnicy będą zbierać pieczątki i wykonywać zadania. 

Na terenie parku zostaną stworzone dwa obozowiska pokazujące, jak wyglądało życie w dawnych czasach. Ze względu na fakt, że ostatni polski właściciel Góry, Wiktor hrabia Szołdrski znał osobiście samego Napoleona Bonaparte, organizatorzy wydarzenia postanowili zaprosić Grupę Rekonstrukcji Historycznej Księstwa Warszawskiego Sobótka. Żołnierze rozbiją swoje namioty i przeprowadzą musztrę. Będzie okazja, aby postrzelać z armaty i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Druga będzie osada średniowieczna. Być może tego typu obozowiska znajdowały się w okolicach Góry w 1324 roku, czyli wtedy, gdy po raz pierwszy miejscowość była wzmiankowana w dokumentach. Tutaj będzie można spróbować podpłomyków, wykonać zabawki ze słomy, ulepić naczynia z gliny, wykonać montanki i sianuszki, postrzelać z łuku, czy też przebrać się w strój średniowiecznego woja.  

Wszyscy organizatorzy w sobotę (31 sierpnia) będą występować w strojach historycznych. Zachęcają zwiedzających, aby również przygotowali sobie odpowiedni kostium, ponieważ planowany jest konkurs z nagrodami dla najlepiej przebranych osób. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00. 
 
Podczas pikniku będzie dostępne stoisko, na którym będzie można kupić pamiątki związane z Górą i obchodami 700-lecia, m.in. kubki, magnesy, breloczki czy przypinki z agrafką. Będzie stanowisko fotografa z początków XX w.  Na skarpie między pałacem a stawami będzie można za symboliczną opłatą zapozować do zdjęcia na tle panoramy kościoła lub pałacu. Udostępnione zostaną przedwojenne meble i akcesoria. Zdjęcie można będzie wywołać „od ręki” w sepii lub w czarno-białych barwach. Będzie to na pewno wspaniała pamiątka z obchodów 700-lecia. Na stanowisku mincerza będzie można wybić sobie okolicznościową monetę.
 
Gwiazdą wieczoru podczas pikniku historycznego będzie poznański zespół "Główny Zawór Jazzu", czyli trzy wokalistki oraz pięciu instrumentalistów, który zabierze publiczność w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Będzie jazz, swing, blues, a nawet latino w połączeniu ze znanymi polskimi przebojami muzyki rozrywkowej takich artystów jak: Kult, Maanam, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski czy Perfect. Koncert zaplanowano na godz. 20.00. 
 
Patronat medialny nad imprezą objęła jarocinska.pl. 
 
 
Szczegółowy program pikniku historycznego z okazji 700-lecia Góry:
  • godz. 15.00 - rozpoczęcie pikniku, powitanie przez Bartosza Banaszaka, burmistrza gminy Jaraczewo oraz organizatorów wydarzenia
  • godz. 15.30 - występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Górze - tańce i gwara
  • godz. 16.15 - ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla uczniów SP w Górze
  • godz. 16.30 - występ duetu akordeonowo-skrzypcowego
  • godz. 17.00 - występ kapeli dudziarzy z Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy
  • godz. 17.30 - musztra napoleońska
  • godz. 17.45 - występ Zespołu Muzyki Dawnej "Huskarl"
  • godz. 18.00 - przejście przebierańców
  • godz. 18.30 - występ grupy barokowej "Tres Anime"
  • godz. 19.00 - przejście kapeli ludowej
  • godz. 20.00 - koncert zespołu "Główny Zawór Jazzu" 
  • godz. 22.00 - zakończenie pikniku  
 ZOBACZ RÓWNIEŻ
 
 
 
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama