Reklama

Buduje Dom Dziecka w Górze z klocków lego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łukasz Maćkowiak urodził się i wychowywał w Górze. Klocki Lego znał od dziecka i od małego go do nich ciągnęło. Potem jednak odstawił je na jakiś czas, by do nich wrócić 6 lat temu, już jako dwudziestosiedmiolatek.

Reklama

W 2015 roku odwiedził poznańską Galerię Pestka, w której wystawiano prace w całości wykonane z klocków Lego i połknął bakcyla. Te budowle wywarły na nim tak duże wrażenie, że gdy tylko wrócił do domu, zaczął szukać w internecie informacji o grupach AFOL (Adult Fan of Lego - dorosłych fanów Lego). I tak trafił na Stowarzyszenie Zbudujmy To!

- Jako stowarzyszenie staramy się propagować nasze hobby i zachęcamy również osoby spoza naszego grona do wspólnych projektów. W zeszłym roku otrzymaliśmy zlecenie od Lego Polska na kopię „Pomarańczarki”, która potem była prezentowana w Warszawie na bulwarach wiślanych. Składała się z 15 tysięcy elementów. Organizujemy również wystawy, na których prezentujemy nasze prace. Najbliższą, na której będzie można nas spotkać, będą Targi Hobby 4-5 grudnia na terenie MTP w Poznaniu. Poprzednie edycje cieszyły się ogromną popularnością i liczymy, że w przypadku tegorocznej również będzie podobnie – mówi Łukasz.

Na wystawie Zbudujmy To! będzie można zobaczyć wiele makiet i konstrukcji, m.in. największą w Polsce makietę kolejową (o łącznej długość torów ponad 100 m), makietę Miasteczka Zbudujcowo o powierzchni prawie 20 m2 oraz nowy projekt, czyli Arabską Ulicę mierzącą prawie 5 m i wiele, wiele innych. Stowarzyszenie w przeszłości organizowało też wystawy, m.in. dla muzeum w Ostrowie Wielkopolskim.

Zamki, rycerze i Lego

Łukasz inspiracje czerpie z różnych źródeł, ale szczególnie lubi budować zamki i sceny historyczne, również takie z filmów i seriali – złożył na przykład komnatę w Winterfell z serialu „Gra o Tron”. W planach ma również odwzorowanie kilku scen z filmów o Harrym Potterze.

- Ogranicza mnie tylko wyobraźnia, no i oczywiście ilość klocków potrzebna do budowy. Na chwilę obecną mam pomysłów na prace na najbliższe kilka lat, największym problemem jest brak wolnego czasu – stwierdza.

A na pytanie odnoście czasu, jaki musi poświęcić na budowę jednego projektu, odpowiada:

- To zależy od stopnia skomplikowania projektu i jego wielkości – zdarzają się prace małe, które jestem w stanie zrobić w jedno popołudnie, natomiast zdarzają się też takie, na które trzeba poświęcić znacznie więcej czasu. Problemem jest też zasób klocków. Często jest tak, że rozpoczynam jakąś budowę i w połowie okazuje się, że brakuje mi kilku części, muszę je domówić i czekać aż przyjdą.

Najnowszy projekt Łukasza

Najnowszym projektem Łukasza jest miniatura pałacu w Górze, w którym dziś mieści się Dom Wsparcia i Rodziny „Domostwo”. Plan, by zbudować akurat ten pałac, zrodził się w jego głowie już ponad rok temu. Na początku stworzył wstępny zarys i odpowiednio wyskalował budynek. Kolejnym krokiem było spisanie niezbędnych klocków i ich zamówienie. W chwili obecnej budowniczy ma już wszystkie potrzebne materiały i zabrał się do pracy. Będzie to największy z jego dotychczasowych projektów – jego wymiary to 100 cm na 175 cm i wysokość około 80 cm. Budowę miniatury pałacu w Górze planuje skończyć do 4 grudnia, ponieważ właśnie wtedy na terenie MTP w Poznaniu odbędą się Targi Hobby, na których Stowarzyszenie Zbudujmy To! będzie (jak zresztą co roku) największym wystawcą. W poprzednim roku część ich wystawy zajmowała ponad 1000 m2 – w tym roku planują poprawić ten wynik.

- Nie ukrywam, że wybrałem właśnie ten budynek, ponieważ jest on bardzo bliski mojemu sercu – wychowywałem się 500 metrów od niego, moja mama przez wiele lat pracowała w Domu Dziecka. Dodatkowo, zawsze interesowałem się historią Góry i majątku dziedzica Fischera von Mollarda, który był jego właścicielem przed wojną. Z opowiadań mojej babci wiem, że jej dziadek (czyli mój prapradziadek) był woźnicą u właściciela pałacu. Jego postać oczywiście zostanie również przedstawiona na makiecie – wyjaśnia Łukasz.

Życzymy powodzenia w dalszej pracy i czekamy z niecierpliwością na efekt końcowy oraz kolejne projekty.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy