reklama
reklama

Jubileusz 95-lecia OSP Góra [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jubileusz 95-lecia OSP Góra [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
109
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 95-lecie istnienia świętowała wczoraj (25.05.2024) OSP Góra (gm. Jaraczewo). Uroczystość była okazją do złożenia ślubowania członków sekcji dziecięcej przy istniejącej już Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.
reklama

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków. Uroczysty apel odbył się się przed remizą OSP Góra

Jubileusz 95-lecia OSP Góra 

Prócz druhów uczestniczyli w nim mieszkańcy Góry, sympatycy pożarnictwa oraz zaproszeni goście. Życzenia i gratulacje ochotnikom pragnęli złożyć między innymi: st. bryg. Tomasz Krawczyk – komendant powiatowy PSP w Jarocinie, Eugeniusz Tyrakowski – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Mirosław Baranek – prezes gminny OSP i Dariusz Strugała - wiceprzewodniczący  komisji  rewizyjnej Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, sołtys Góry Jolanta Jankowska. Z władz samorządowych  zaproszenie przyjęli: starosta Lidia Czechak, radni powiatowi Jan Szczerbań i Artur Maciejowski. Burmistrza gminy Jaraczewo, Bartosza Banaszaka reprezentował miejscowy radny Jakub Rojewski.


Historię jednostki przedstawił prezes Grzegorz Wiza.

- Ostatnie pięć lat dla naszej jednostki to bardzo szczególny czas, strażacy przy wsparciu burmistrza, Zarządu Miejsko Gminnego w Jaraczewie, sponsorów i swojego bardzo dużego zaangażowania doposażyli jednostkę w niezbędny sprzęt. Ratownicy z OSP w Górze znacząco podnieśli standard prowadzonych działań na różnego rodzaju zdarzeniach. W związku z posiadaniem coraz nowszych i lepszych narzędzi ratowniczych oraz idąc z duchem czasu i zmieniającymi się wyzwaniami, które stoją przed strażakami, nasi druhowie nieustannie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach oraz symulowanych ćwiczeniach. Nasza OSP oprócz niesienia pomocy bliźniemu w nieszczęściu jakim jest pożar, wypadek czy klęska żywiołowa prowadziła i nadal prowadzi pracę kulturalną, prewencyjną i propagandową, organizuje różnego rodzaju turnieje i konkursy dla dzieci i dorosłych – mówił prezes.  

Złożył również życzenia strażakom oraz zaproszonym gościom. 


  -  Zarząd życzy wszystkim druhnom, druhom i zaproszonym gościom wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, rodzinnym i strażackim. Można być dumnym będąc prezesem tak prężnie rozwijającej się jednostki. Otaczając się taką liczbą ludzi, dla których najważniejszy cel to jej rozwój i dobro, można osiągnąć naprawdę wiele, co myślę widać na dzisiejszym placu - mówił prezes Wiza.  

Uroczystość była okazją do złożenia ślubowania  członków sekcji dziecięcej działającej przy istniejącej już Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Zasłużeni ochotnicy otrzymali medale i odznaczenia.   

 

 


Odznaczeni:

Odznaką Honorową "Semper Vigilant" (wiecznie czuwający) - dh Wiesław Komorowski

Odznaką "STRAŻAK WZOROWY"

dh Jakub Biadała

dh Michał Szerle

dh Paweł Kuszyński

dh Agata Kuszyńska

dh Joanna Daszczyk

dh Paweł Antoniewicz

dh Przemysław Gorzelańczyk

dh Milena Siwecka

Odznaką Wysługa lat:

50 lat - dh Stanisław Stamirowski

 

40 lat 

dh Ryszard Andrzejczak

dh Marek Polowczyk

dh Mirosław Wiza

BRĄZOWĄ ODZNAKĄ MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA

Nadia Polowczyk

Martyna Zarzycka

Maria Drzewiecka

Nadia Polowczyk

Nikola Zajdler

Amelia Wiza

Aleksandra Wiza

Sandra Radomska

Nadia Szymczak

Mikołaj Urbaniak

Miłosz Łowiński

Historia jednostki OSP Góra

Ochotnicza Straż Pożarna w Górze powstała w 1929 r. przy majątku należącym do niemieckiego właściciela. Jako sprzęt gaśniczy posiadała pompę czteroosobową ręczną o zaprzęgu konnym, plus dwa beczkowozy. Gospodarzem i zarazem komendantem OSP był Ignacy Kościański, pracownik majątku, z zawodu ślusarz – mechanik. Jako gospodarz i ślusarz czuwał nad gotowością bojową pompy. Po pewnym okresie, z chwilą naboru większej liczby ochotników, zaczęto formować zarząd OSP Góra.

Od roku 1939 do 1945 roku działalność OSP okupant zawiesił. Latem 1945 roku przyjechał do Góry komendant powiatowy OSP dh. Rydlewski z Jarocina. Na tę okoliczność zwołano zebranie mieszkańców Góry, na którym od nowa powołano do życia OSP. W 1959 roku jednostka wymieniła ręczną pompę na nowocześniejszą motopompę SHL 800, która przez wiele lat służyła do gaszenia pożarów.

Ze względu na brak świetlicy – remizy, oraz wiek starszych członków zarządu, następowały kolejne zmiany. Zaapelowano o pomoc przy budowie remizy i świetlicy. Do apelu przyłączyli się mieszkańcy wsi i młodzież. W grudniu 1981 r. stan wojenny wstrzymał pracę przy budowie, a także na pewien okres została zawieszona działalność organizacji. Po stanie wojennym OSP wznowiła działalność i przystąpiła do budowy remizy.  22 lipca 1986 roku dokonano uroczystego otwarcia nowej świetlicy i remizy. Ożywiła się działalność strażaków, ale także mieszkańców i młodzieży. 

20 listopada 1998 roku OSP w Górze otrzymała samochód Żuk od jednostki z Noskowa. Żuk nie był pierwszym samochodem, gdyż w latach powojennych jednostka dysponowała samochodem GAZ-29, a w latach 70-tych - amerykańskim samochodem Dodge. 26 kwietnia 2003 roku OSP Góra otrzymała samochód Star 244 od OSP Jaraczewo.

Chlubą jednostki jest sztandar, który został kupiony z okazji 70-lecia OSP.  W 2004 roku minęło 75 lat od chwili założenia OSP, z okazji jubileuszu jednostka została odznaczona Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Natomiast Złoty Medal jednostka otrzymała w 2009 roku podczas jubileuszu 80 lecia OSP.

W marcu 2016 roku, na wniosek naczelnika jednostki, zarząd powołał do życia w swoich szeregach Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, do której mogą zapisać się osoby od 12 roku życia. W dniu rozpoczęcia działalności MDP w Górze liczyła 9 osób.

4 września 2020 r. jednostce przekazano z OSP Nosków pojazd strażacki GBA Star-Man z roku 2001. W styczniu 2024 roku decyzją walnego zgromadzenia zmianie uległ statut jednostki, zmiany pozwoliły między innymi na powołanie sekcji dziecięcej przy istniejącej już Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Od tego momentu do jednostki zaczęły zapisywać się dzieci już od 6 roku życia. Odpowiednia kadra opiekunów czuwa nad dobrym rozwojem ducha strażackiego w tych młodych ludziach, głównie poprzez zabawę.

Obecnie jednostka liczy 47 członków czynnych w tym 4 druhny, z czego aż 21 jest przeszkolonych i gotowych do wyjazdu na zdarzenia. Natomiast Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z sekcją dziecięcą liczy 45 członków.

 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama