Reklama

Sztukmistrze nie wystąpią dzisiaj w Galerii Jarocińskiej. Zobacz szczegóły

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dzisiaj wieczorem w Galerii Jarocińskiej miał się odbyć niezwykły spektakl cyrkowo-teatralny „Tribute”. Z uwagi na zapowiadane ulewne deszcze organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu wydarzenia na inny termin.

Reklama

„Tribute” to spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera. Pół żartem, pół serio - jak zwykł pisać Noblista - za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych snuta jest opowieść o ponadczasowych dylematach „Sztukmistrza”, o duchach, o tym co zniknęło nagle i bezpowrotnie w „Wielkiej katastrofie”. Ludzkie słabości, obawy, nadzieje i radości są jednak wciąż takie same i o tym też jest ten spektakl. Mariaż teatru alternatywnego z cyrkiem daje ogromne możliwości wprowadzenia widza w świat magiczny, tak bliski Singerowi. Pozwala dotrzeć do szerszej publiczności, pokazać nieznane sposoby interpretacji literatury. Forma spektaklu, wyodrębnienie mniej popularnych wątków prozy I.B. Singera oraz dostępność widowiska to główne atuty spektaklu, który został stworzony przez Fundację Sztukmistrze z Lublina we współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka/Teatr NN.

- Nieprzypadkowa jest oprawa muzyczna widowiska. Lou Reeda, Amy Winehouse, The Ramones, Leonard Cohen, Lenny Kravitz, Bob Dylan to twórcy, dla których ich żydowskie pochodzenie było istotne, czerpali z niego inspirację, korzystając z dziedzictwa lub buntując się przeciwko niemu. Muzyków tych, artystów w spektaklu i singerowskiego Jaszę Mazura łączy fakt bycia „sztukmistrzami”, z dobrodziejstwami i zmorami tego zawodu. Tytuł spektaklu „Tribute” nawiązuje do naszej próby oddania szacunku światu, który już nie istnieje - piszą organizatorzy. 

Sztukmistrze wystąpią w Galerii Jarocińskiej. Dlaczego?

Przedstawienie odbędzie się w Galerii Jarocińskiej, mieszczącej się przy ul. Wrocławskiej w Jarocinie, nieprzypadkowo, bo znajduje się ona tuż obok dawnej bożnicy, a właśnie w świat żydowskich opowieści Isaaca Bashevisa Singera zabiorą widzów Sztukmistrze. Jak podkreślają jednak jego twórcy widz nie znajdzie w nim stereotypów przedwojennej żydowskiej Polski, nie ma pejsów, chałatów i dominującej muzyku klezmerskiej. Jest natomiast odcień tamtego świata, symbole które zostały niejako wplecione w wątki spektaklu. Tak kierujemy wyobraźnie i wrażliwość widzów do tamtych czasów, jak i do uniwersalności tematów dotyczących natury ludzkiej o jakiej pisał Singer. To nie pierwszy raz, gdy sztuka "wychodzi" w miejską przestrzeń. W zeszłym roku sceną teatralną stał się np. dworzec kolejowy.   

Sobotni spektakl został odwołany. Dlaczego?


Spektakl zostanie pokazany w ramach projekt Wielki Teatr w Małym Mieście, który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiatu jarocińskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jest on realizowany od kilkunastu lat przez Stowarzyszenie Jarocin XXI.

"Tribute" miało zostać pokazane 30 lipca o godz. 20.00 w Galerii Jarocińskiej. Niestety pogoda pokrzyżowała plany. W związku z alertem dotyczącym ulewnych deszczy, jakie mogą dzisiaj wystąpić, organizatorzy wspólnie z Fundacją Sztukmistrze podjęli decyzję o odwołaniu wydarzenia. Zapowiadają jednak, że jarociniacy będą mieli okazję je zobaczyć, ale w innym terminie.

W minioną niedzielę w ramach tego samego przedsięwzięcia najmłodsi mogli wziąć udział w innym nietypowym przedstawieniu - słuchowisku "Redukcja hałasu" połączonym ze spacerem. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy