Reklama

Dzieci z Kotlina pokażą wyjątkowy spektakl. Poruszą naprawdę trudne tematy

Opublikowano: czw, 12 maj 2022 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Mały Teatr to dziecięco-młodzieżowa sekcja teatralna, działająca w Domu Kultury w Kotlinie. Ich przedstawienie będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę 14 maja.

Reklama

Mały Teatr to dziecięco-młodzieżowa sekcja teatralna, działająca w Domu Kultury w Kotlinie. Dzieci z Kotlina i okolic od kilku miesięcy rozwijają swoje umiejętności i warsztat pod patronatem Fundacji Teatru Przypadków Feralnych z Krakowa, a koordynatorką wszystkich projektów dziecięcego zespołu i prowadzącą sekcję jest instruktorka Domu Kultury w Kotlinie, a także sekretarz fundacji - Marta Łokietek, kuratorka i pedagożka teatralna.

Najnowszy spektakl grupy nosi tytuł "Ciemność i co się w niej kryje", a jego głównym tematem jest bullying, czyli przemoc rówieśnicza. 

Jako dzieci często boimy się ciemności. Jakie strachy zatem skrywa w sobie mrok? Czy to tylko figle, które płata wyobraźnia? Czy może nocne koszmary są odbiciem głęboko ukrytych emocji i traum? Zapraszamy Was do naszej bajki, gdzie historie baśniowych bohaterów stają się metaforą prawdziwych przeżyć… Dziecięce rymowanki i zabawy podczas sennej podróży nie wydają się już tak niewinne jak wcześniej… 

Pandemia wzmogła przemoc

To spektakl autorski, do którego inspiracją były zarówno wierszyki, piosenki dziecięce, baśnie, jak i prawdziwe historie osób, które doświadczyły różnych form przemocy będąc dziećmi. Teatr stanowi przestrzeń swobody twórczej, która umożliwia dzieciom zabieranie głosu w ważnych dla nich sprawach i opowiedzenie o tym, jakie sekrety, traumy i emocje skrywa dziecięcy świat. 

W trakcie pandemii sytuacja związana ze zdrowiem psychicznym i bezpieczeństwem dzieci uległa znacznemu pogorszeniu. Najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę informują, że w czasie pandemii 27% dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia. Aż w 11% przemoc stosowała wobec nich bliska osoba dorosła. 1/3 dzieci w wieku szkolnym doświadcza przemocy ze strony rówieśników- ze względów na płeć, status społeczny, ekonomiczny, wyniki w nauce. 

Kiedy można będzie zobaczyć przedstawienie? 

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 14 maja w Domu Kultury w Kotlinie, a kolejne pokazy odbędą się dla dzieci z klas IV-VII ze wszystkich szkół z terenu gminy Kotlin. Teatralne spotkanie stanowić będzie przestrzeń niezależną i wolną, pełną wsparcia dla potrzebujących pomocy najmłodszych. Widzowie w ramach pospektaklowego spotkania z psychologiem dziecięcym otrzymają także wskazówki do radzenia sobie w sytuacjach przemocowych.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Jarocinie i Fundacji Teatru Przypadków Feralnych w Krakowie. Kolejne pokazy dla dzieci, młodzieży, okolicznych mieszkańców zaplanowane na jesień.

W spektaklu wystąpią:

 • Aleksandra Kurzanowska,
 • Piotr Kurzanowski,
 • Patrycja Kurzawa,
 • Wiktoria Majchrzak,
 • Anna Patera,
 • Jan Remblewski,
 • Antonina Szewczyk,
 • Barbara Śliwińska,
 • Zofia Śliwińska,
 • Antonina Wielgosz,
 • Alicja Wyduba.
Scenariusz, reżyseria i koordynacja projektu: Marta Łokietek

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy