Mały Teatr to dziecięco-młodzieżowa sekcja teatralna, działająca w Domu Kultury w Kotlinie. Dzieci z Kotlina i okolic od kilku miesięcy rozwijają swoje umiejętności i warsztat pod patronatem Fundacji Teatru Przypadków Feralnych z Krakowa, a koordynatorką wszystkich projektów dziecięcego zespołu i prowadzącą sekcję jest instruktorka Domu Kultury w Kotlinie, a także sekretarz fundacji - Marta Łokietek, kuratorka i pedagożka teatralna.
Najnowszy spektakl grupy nosi tytuł "Ciemność i co się w niej kryje", a jego głównym tematem jest bullying, czyli przemoc rówieśnicza.
Jako dzieci często boimy się ciemności. Jakie strachy zatem skrywa w sobie mrok? Czy to tylko figle, które płata wyobraźnia? Czy może nocne koszmary są odbiciem głęboko ukrytych emocji i traum? Zapraszamy Was do naszej bajki, gdzie historie baśniowych bohaterów stają się metaforą prawdziwych przeżyć… Dziecięce rymowanki i zabawy podczas sennej podróży nie wydają się już tak niewinne jak wcześniej…
Pandemia wzmogła przemoc
To spektakl autorski, do którego inspiracją były zarówno wierszyki, piosenki dziecięce, baśnie, jak i prawdziwe historie osób, które doświadczyły różnych form przemocy będąc dziećmi. Teatr stanowi przestrzeń swobody twórczej, która umożliwia dzieciom zabieranie głosu w ważnych dla nich sprawach i opowiedzenie o tym, jakie sekrety, traumy i emocje skrywa dziecięcy świat.W trakcie pandemii sytuacja związana ze zdrowiem psychicznym i bezpieczeństwem dzieci uległa znacznemu pogorszeniu. Najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę informują, że w czasie pandemii 27% dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia. Aż w 11% przemoc stosowała wobec nich bliska osoba dorosła. 1/3 dzieci w wieku szkolnym doświadcza przemocy ze strony rówieśników- ze względów na płeć, status społeczny, ekonomiczny, wyniki w nauce.
Kiedy można będzie zobaczyć przedstawienie?
Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 14 maja w Domu Kultury w Kotlinie, a kolejne pokazy odbędą się dla dzieci z klas IV-VII ze wszystkich szkół z terenu gminy Kotlin. Teatralne spotkanie stanowić będzie przestrzeń niezależną i wolną, pełną wsparcia dla potrzebujących pomocy najmłodszych. Widzowie w ramach pospektaklowego spotkania z psychologiem dziecięcym otrzymają także wskazówki do radzenia sobie w sytuacjach przemocowych.Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Jarocinie i Fundacji Teatru Przypadków Feralnych w Krakowie. Kolejne pokazy dla dzieci, młodzieży, okolicznych mieszkańców zaplanowane na jesień.
W spektaklu wystąpią:
- Aleksandra Kurzanowska,
- Piotr Kurzanowski,
- Patrycja Kurzawa,
- Wiktoria Majchrzak,
- Anna Patera,
- Jan Remblewski,
- Antonina Szewczyk,
- Barbara Śliwińska,
- Zofia Śliwińska,
- Antonina Wielgosz,
- Alicja Wyduba.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.