Wydaje się, że świat to globalna wioska, że nie ma już miejsca gdzie nie możemy pojechać i wstawić z tej podróży zdjęcia na Instagramie. Ilona Wiśniewska w swoich książkach pokazuje jak bardzo się mylimy: pokazuje nam miejsca, które są w granicach Europy, a jednak stanowią inny świat. Swoją fascynacją daleką północą zaraża czytelników bez względu na wiek. „Przyjaciel
Północy” to swoista dyskusja z lekturą „Anaruka, chłopca z Grenlandii”, pokazuje najmłodszym fascynujący świat przyrody i obyczajów mieszkańców Spitsbergenu.
Ostatni reportaż Ilony Wiśniewskiej zatytułowany „Migot. Z krańca Grenlandii” została uznany za Reporterską Książkę Roku w rankingu magazynu Press. Autorka pojechała do Qaanaaq i Siorapaluk, najbardziej na północ wysuniętych osad Grenlandii. Nawiązanie relacji z Inughuitami, zwanymi też polarnymi Inuitami, wymagało wyczucia i czasu. Usłyszała: „Nie spiesz się. Ugotuj coś. My też chcemy wiedzieć, kim jesteś”. Zaprosili ją do swojego życia. Uczestniczyła w polowaniach, była zapraszana do domów, przysłuchiwała się rozmowom, w których przeplatały się codzienność, katastrofa klimatyczna, historia i skomplikowane relacje z resztą świata. Tak powstał Migot, niezwykły inuicki wielogłos, który w ciemnościach nocy polarnej wybrzmiewa szczególnie przejmująco. Przez pięć lat mieszkała na Spitsbergenie, teraz żyje w Tromsø, największym mieście północnej Norwegii.
O życiu w tamtej rzeczywistości można będzie z Iloną Wiśniewską porozmawiać we wtorek 28 maja. Spotkanie w Kawiarni Filmowej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny. Pretekstem do spotkania jest książka dla dzieci "Przyjaciel Północy", ale będzie też o realiach życia, Spitsbergenie, Grenlandii i Inughuitach. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.