Akcja zainicjowana przez Fundację "Orszak Trzech Króli", która przekazuje papierowe korony i śpiewniki, odbyła się w tym roku już w ponad 900 miejscach, nie tylko na terenie całej Polski, ale i poza granicami naszego kraju. Organizowaniu imprez sprzyja fakt, że 6 stycznia, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywana Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy.
Orszaki nawiązują właśnie do pokłonu, jaki oddali Mędrcy ze Wschodu małemu Jezusowi. Są to największe jasełka na świecie, odbywające się na ulicach miast i wsi. Pomysł na to wydarzenie wywodzi się z rodzimej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest do parad organizowanych np. w niektórych miastach Hiszpanii czy Meksyku. To, że Orszak Trzech Króli odbywa się w naszym mieście, to zasługa dyrekcji i pracownic Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. W organizację włączyły się też jarocińskie parafie.
Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: "Kłaniajcie się królowie!", które podkreślało symbolikę pokłonu przed Nowonarodzonym Jezusem. Nawiązywało również do tysięcznej rocznicy koronowania pierwszego króla polskiego - Bolesława Chrobrego.
Orszak Trzech Króli w Jarocinie. Najwięcej było przedszkolaków
W Jarocinie Orszak Trzech Króli rozpoczął się tradycyjnie o godz. 14.00. Kolędnicy zebrali się przed kościołem Chrystusa Króla. Najmłodszym uczestnikom, których jak zwykle było najwięcej, towarzyszyli rodzice i dziadkowie. Przed wyruszeniem w trasę rozdano jeszcze korony i broszury z tekstami.
Kolorowy i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami Paderewskiego, Wrocławską, Wolności i Śródmiejską na rynek. Na scenie obok ratusza odbyło się wspólne kolędowanie. Publiczność miała okazję pośpiewać kolędy z dziećmi z jarocińskich przedszkoli, szkół muzycznych oraz zespołami „Snutki” i „Pogo-Dni”. Ci ostatni wprowadzają zawsze element rockowy, pasujący idealnie do Jarocina.
Panie z Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak co roku, malowały twarze. W Kamienicy Kultury odbyły się też anielskie warsztaty plastyczne. W tym samym miejscu dostępna była też fotobudka, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z którymś z dostępnych rekwizytów. Jarociński rynek zapełnił się ludźmi, co nie jest zbyt częstym widokiem, zwłaszcza o tej porze roku.
Członkowie Wspólnoty Młodych z parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie wcielili się ponownie w Świętą Rodzinę oraz Kacpra, Melchiora i Baltazara. Były też anioły na szczudłach. Koncert, jak niemal co roku, poprowadziła wraz z jedną z bibliotekarek niezastąpiona siostra Konstancja Pelińska, przełożona domu zakonnego sióstr elżbietanek. Zakonnica, jak zwykle pełna werwy i energii, była widoczna nie tylko na scenie, ale i pod nią, gdzie inicjowała wspólne tańce.
Wykonawcy 14. Jarocińskiego Kolędowania:
- Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy - "Bóg się rodzi"
- Przedszkole "Jarzębinka" w Jarocinie - "Przybieżeli do Betlejem"
- Przedszkole "Stokrotka" w Jarocinie - "W żłobie leży"
- Przedszkole "Bajeczka" w Jarocinie - ze"Mędrcy Świata"
- Zespół "Pogo-Dni" z WTZ Jarocin - "Pójdźmy wszyscy"
- Autorska Szkoła Muzyczki Rozrywkowej Klimkiewicz - "Wśród nocnej ciszy"
- Społeczne Ognisko Muzyczne w Jarocinie - "Do szopy, hej pasterze"
- Szkoła Muzyczna Yamaha Jarocin - "Gdy się Chrystus rodzi"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.