reklama

Warsztaty "Mamy Moc" z Magdą Sokołowską, czyli Jarocińskie Spotkania Czułych Przewodniczek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dzieckoTrenerka Magda Sokołowska uczy na warsztatach “Mamy Moc”, jak słuchać z empatią i nie poddawać się czarnym myślom. Radzi, jak reagować, gdy ktoś dzieli się z tobą swoimi problemach. Jedno jest pewnie, nigdy nie mów: “Nie martw się”.
reklama

- Najgorsze jest, gdy ktoś mi mówi: “Nie martw się, wszystko będzie dobrze”. A ja wiem, że nie będzie - mówiła ze łzami w oczach uczestniczka warsztatów “Mamy Moc”. 

Co zatem mówić osobie, która jest w trudnej sytuacji i potrzebuje wsparcia? Jak słuchać, by jej pomóc? 

Magda Sokołowska uczy tego podczas specjalnych warsztatów. Zajęcia takie zorganizował Jarociński Klub Czułych Przewodniczek w Kamienicy Kultury w Jarocinie.

Zamiast pocieszać, wysłuchaj z empatią

“Nie martw się, inni mają gorzej!”,

“Wszystko będzie dobrze” - te słowa nie pocieszają.

Wręcz odwrotnie, powodują u osoby z problemami większą frustrację i poczucie niezrozumienia.

reklama

Uczestniczki warsztatów  “Mamy Moc” uczyły się słuchać z empatią. To najważniejsza rzecz, którą możesz zrobić dla osoby, która dzieli się z tobą problemami i troskami.

-Wysłuchaj z uwagą. Nie oceniaj, nie udzielaj dobrych rad. Po prostu daj tej osobie się wygadać

- mówiła Magda Sokołowska.

Co powiedzieć, gdy ktoś zwierza ci się ze swoich problemów?

No dobrze, ale jak się zachować, gdy ktoś mówi o trudnych problemach? Mamy cały czas milczeć? Co powiedzieć osobie w potrzebie?

-Wysłuchaj i zapytaj:  “Czy mogę ci jakoś pomóc?” Powiedz: “Gdy będziesz czegoś potrzebować, jestem, możesz liczyć na moje wsparcie.”

- radzi Magda Sokołowska.

reklama

Uczestniczki warsztatów uczyły się empatycznego słuchania w praktyce. Szukały swoich mocnych stron. Ćwiczyły, jak radzić sobie z czarnymi myślami.

Jak radzić sobie z czarnymi myślami? Zastosuj metodę “4 Z” 

Dobra wiadomość jest taka, że czarne myśli można pokonać. Wymaga to jednak od nas pracy i zaangażowania.

Magda Sokołowska przedstawiła uczestniczkom warsztatów swój sposób na negatywne myślenie i wyjście z pułapki umysłu. Jak zatem radzić sobie z czarnymi myślami?

Zastosuj metodę 3 “Z”, a właściwie 4 “Z”.

Na czym polega metoda “4 Z”

Metoda 4 “Z” z pozoru jest banalnie prosta. W praktyce może być trudniejsza, ale, jak twierdzi Magda, da się ją zastosować w życiu. Sama to praktykuje.  

reklama

-Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić, to zatrzymać się. Czasem złe myśli przebiegają nam jak pociski po głowie. Ważne, by się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć się im dokładnie. To jest właśnie pierwsze “Z”

- mówi Magda

Pora na drugie” Z” Gdy uda nam się zatrzymać, pobyć z tymi myślami sam na sam, zróbmy kolejną rzecz. Zastanówmy się “co nas dręczy”?

Spróbujmy zauważyć i zidentyfikować złą myśl. To właśnie jest drugie “Z”

Gdy wiemy, co tak naprawdę nas dręczy, jaka zła myśl zatruwa nam życie, musimy zrobić  krok trzeci, złą myśl zmienić na pozytywną. 

-Czasem wystrczy myślom "przepłynąć" niczym chmury na niebie. Zdarza się jednak, że to nie wystrczy i trzeba sięgnąć po narzędzia coachingowe lub nawet terapeutyczne. A wszystko po to, by nauczyć się zminić negatywne myśli, przekonania, które ciągną nas w dół, na takie, które nas wspierają i dmuchają nam w skrzydła  

reklama

- zachęca Magda Sokołowska.

Jest jeszcze czwarte “Z - zastosuj”. Z metodą 4 ”Z” jest podobnie, jak z każdym sportem. Po prostu trzeba ją trenować, a efekty przyjdą same.

Kim są Jarocińskie Czułe Przewodniczki?

Jarocińskie Spotkania Czułych Przewodniczek, to cykl spotkań dla kobiet zorganizowanych przez grupę kobiet, które tworzą Jarociński Klub Czułych Przewodniczek.  Powstał on przy wsparciu Fundacji “Ogród Marzeń”.

Stworzyły go mamy podopiecznych tej organizacji, ale należeć do niego może każda kobieta.

Również warsztaty “Mamy Moc” były otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Odbyły się 28 sierpnia 2024 rok.

Inicjatywa realizowana jest  w ramach projektu “Biblioteka na wyciągnięcie ręki” przez Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Mamy się uczyły, dzieci bawiły

W ramach projektu zorganizowano również warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbywały się w tym samym czasie i w tym samym budynku. Dzięki temu mamy mogły bez stresu uczestniczyć w swoich zajęciach.

Warsztaty plastyczne poprowadziła Monika Podlewska razem ze swoimi podopiecznymi ze "Szkolnego Wolontariatu Marzeń", który działa przy Szkole Podstawowej w Rusku.

Będą kolejne warsztaty z Magdą Sokołowską. Jak rozpoznawać uczucia i radzić sobie z emocjami

Kolejne warsztaty z cyklu Jarocińskie Spotkania Czułych Przewodniczek odbędą się w Kamienicy Kultury w poniedziałek, 9 września, o godz. 17.00.

Tym razem Magda Sokołowska - trenerka kompetencji miękkich, coachka i  mediatorka opowie o tym, jak rozpoznawać uczucia i radzić sobie z emocjami.

Wstęp na warsztaty jest wolny.  Jeśli chcesz wziąć w nich udział, napisz na adres:  fundacja@ogrodmarzen.org.

reklama
SONDA

Jakiego rodzaju wydarzeń, zajęć dla kobiet brakuje Ci w Powiecie Jarocińskim?

Zagłosowało 20 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 13.08.2024 od godz 20:47
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama