Reklama

Ulga na dziecko. Kto może z niej skorzystać w rozliczeniu z urzędem skarbowym?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Ulga na dziecko. Kto może z niej skorzystać w rozliczeniu z urzędem skarbowym? - Zdjęcie główne

Ulga na dziecko. Kto może z niej skorzystać w rozliczeniu z urzędem skarbowym? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Trwa okres rozliczeń z urzędem skarbowym. Wypełniając PIT można skorzystać z wielu ulg, między innymi na dziecko. Wyjaśniamy, kto jest uprawniony do tej właśnie ulgi i co to jest dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dziecko.

Reklama

Prawo do ulgi na dziecko, czyli prorodzinnej, przysługuje osobie, która jest rodzicem, opiekunem prawnym lub pełni funkcję rodziny zastępczej i uzyskała dochody opodatkowane według skali podatkowej (zarówno jako rezydent jak i nierezydent podatkowy).

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko, a komu się ona nie należy?

Z  tego rodzaju ulgi może skorzystać osoba, która:

w stosunku do małoletniego dziecka:

 • wykonuje władzę rodzicielską (dzieci własne i przysposobione),
 • pełni funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nią zamieszkiwało,
 • sprawowała opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
utrzymywała pełnoletnie dzieci:

 • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • do ukończenia 25. roku życia uczące się ( limit przychodów - z wyjątkiem renty rodzinnej – 16 061,28 zł dwunastokrotność renty socjalnej).
Z ulgi nie może skorzystać osoba, która uzyskała wyłącznie dochody:

 • opodatkowane 19% podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej,
 • opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).
Natomiast, jeśli oprócz ww. dochodów (przychodów) osoba w roku podatkowym uzyskała także dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, zasiłek chorobowy, dochody z najmu prywatnego), to w zeznaniu podatkowym składanym w celu rozliczenia tych dochodów ma prawo do odliczenia ulgi.

UWAGA! Odliczenie nie przysługuje poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, wstąpiło w związek małżeński.

Ulga na dziecko - jakie limity dochodów obowiązują?

Limit dochodów występuje tylko w momencie jeżeli osoba wykonywała władzę rodzicielską, pełniła funkcję opiekuna prawnego lub sprawowała opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej wyłącznie w stosunku do jednego małoletniego dziecka. 

Wysokość limitów:

 • 112.000 zł w przypadku, gdy pozostaje przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka),
 • 112.000 zł w przypadku jeśli jest osobą samotnie wychowującą dziecko,
 • 56.000 zł w przypadku jeśli nie pozostawała w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Ile wynosi ulga prorodzinna?

Ulga przysługuje w wysokości:

 • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1.112,04 zł),
 • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1.112,04 zł),
 • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2.000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00zł (co daje rocznie 2.700,00 zł).
Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę zatem można odliczyć od podatku w dowolnej proporcji.

W przypadku braku porozumienia między rodzicami (opiekunami):

 • jeżeli zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania rodziców (opiekunów) - kwotę tę odlicza się w częściach równych, 
 • w pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje ta osoba, u której dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dziecko

W przypadku, gdy podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, może otrzymać różnicę w postaci dodatkowego zwrotu.

Kwota jaką może otrzymać, jest ograniczona, co oznacza, że nie może przekroczyć zapłaconych przez nią podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

Do składek tych zaliczyć można również składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone od przychodów objętych: zwolnieniem PIT dla młodych, zwolnieniem dla powracających, zwolnieniem dla rodzin 4+, zwolnieniem dla pracujących seniorów.

Przy obliczaniu kwoty dodatkowego zwrotu ulgi nie uwzględnia się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podatnik: odliczył w zeznaniu PIT-28, odliczył w zeznaniu PIT-36L, wykazał jako odliczone w PIT-16A.

Jakie dokumenty złożyć, aby skorzystać z ulgi?

W celu skorzystania z ulgi na dzieci należy złożyć właściwe zeznanie podatkowe, czyli PIT-36 lub PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O.

W załączniku PIT/O należy podać numery PESEL dzieci, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty ich urodzenia.

W przypadku gdy podatnik opodatkowuje dochody łącznie z małżonkiem składa się jeden PIT/O.

Jeżeli obojgu przysługuje ulga, ale składają odrębne zeznania podatkowe, każdy z podatników w załączniku PIT/O wpisuje kwotę, którą odlicza od podatku. Jeżeli odliczenia dokonuje tylko jeden z małżonków, drugie nie dołącza PIT/O do swojego zeznania.

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy