Reklama

Rozliczasz się z urzędem skarbowym? Sprawdź, czy należy ci się ulga rehabilitacyjna

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Rozliczasz się z urzędem skarbowym? Sprawdź, czy należy ci się ulga rehabilitacyjna - Zdjęcie główne

Rozliczasz się z urzędem skarbowym? Sprawdź, czy należy ci się ulga rehabilitacyjna | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteś osobą niepełnosprawną i poniosłeś wydatki na cele rehabilitacyjne? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Trwa okres rozliczeń z urzędem skarbowym za 2022 rok. Wypełniając swój PIT można skorzystać z wielu odliczeń i ulg, między innymi z ulgi rehabilitacyjnej.  

Jakie kryteria uprawniają do ulgi rehabilitacyjnej?

Z ulgi rehabilitacyjnej można skorzystać, jeśli jest się osobą z niepełnosprawnością lub
ma się na utrzymaniu taką osobę (roczne dochody osoby niepełnosprawnej w tym przypadku nie mogą przekroczyć w 2022 r. 16.061,28 zł) i jednocześnie poniosło się wydatki na rehabilitację albo na ułatwienie wykonywania czynności życiowych.

Warunkiem odliczenia wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek jednego z trzech dokumentów:

 • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
 • decyzji, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, 
 • orzeczenia o niepełnosprawności wydanego, w przypadku gdy osoba ta nie ukończyła 16 roku życia, albo orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów, które obowiązywały do 31 sierpnia 1997 roku.
Samo posiadanie statusu emeryta lub rencisty nie wystarcza do odliczenia wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Jak dokonać odliczenia ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna jest możliwa do odliczenia od dochodu albo przychodu. W celu skorzystania z odliczenia należy złożyć właściwe zeznanie podatkowe:

 • PIT-37, 
 • PIT-36,
 • PIT-28 wraz z załącznikiem PIT/O.

Jakie wydatki możesz odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Wydatki dzielą się na:

 • nielimitowane - możesz odliczyć całą kwotę takiego wydatku, 
 • limitowane - możesz odliczyć kwotę, która uwzględnia „górny” lub „dolny” limit kwotowy.
Wydatki, które możesz odliczyć są wymienione w przepisach ustawy PIT.

Do najpopularniejszych wydatków nielimitowanych należą:

 • adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, przystosowanie pojazdów mechanicznych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, 
 • zakup, naprawa lub najem wyrobów medycznych oraz indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji, 
 • zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, 
 • odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne, 
 • opłacenie tłumacza języka migowego.
Natomiast do wydatków limitowanych należą:

 • zakup leków, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować stale lub czasowo te leki - odliczeniu podlegają wydatki w wysokości różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł, 
 • zakup pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów, wkładów anatomicznych - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł, 
 • opłacenie przewodników osób niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł,
 • utrzymanie psa asystującego - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł,
 • używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną -maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł.

Jak udokumentować prawo do ulgi rehabilitacyjnej?

Wydatki ponoszone na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) i nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Paragon nie jest dokumentem wystarczającym do udokumentowania prawa do ulgi rehabilitacyjnej.

Takimi dokumentami są na przykład faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego, o ile wynika z nich kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił. 

Okres rozliczeniowy z urzędem skarbowym potrwa do 2 maja.

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy