Bramy garażowe z napędem – wygoda i bezpieczeństwo
Bramy garażowe z napędem cieszą się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na wygodę ich użytkowania. Dzięki automatyce nie musimy wychodzić z auta, aby otworzyć skrzydło drzwi garażowych lub je zamknąć. Sterowanie bramą za pomocą pilota czy aplikacji na smartfonie docenimy zwłaszcza w chłodne i deszczowe dni, a także w sytuacji, kiedy się spieszymy.Wyposażona w napęd brama garażowa to również większe bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli wyjazd z garażu znajduje się w linii ogrodzenia. Dzięki automatyce nie ma konieczności parkowania na poboczu, aby otworzyć lub zamknąć garaż, co ma szczególnie istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku działek położonych przy ruchliwych ulicach.
Jak dobrać napęd do bramy garażowej?
Najrozsądniejsze rozwiązanie to zakup bramy wraz z napędem. Ponieważ jednak montaż drzwi garażowych często odbywa się pod koniec budowy, nierzadko jest to zbyt duży wydatek. Dlatego też wielu inwestorów czeka z zakupem napędu do czasu, kiedy domowy budżet zostanie nieco podreperowany. Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Aby skrzydło bramy poruszało się płynnie i z odpowiednią prędkością, należy dobrać moc siłowników do jego ciężaru oraz wielkości. Automatykę dobiera się też do modelu bramy – do segmentowych górnych oraz uchylnych pasują wszystkie typy napędów. Brama segmentowa boczna wymaga montażu napędu tuż nad nadprożem bądź na jednej ze ścian. Największe trudności z dopasowaniem napędu mogą mieć inwestorzy decydujący się na bramę rozwieralną. W tym przypadku ramiona poruszające skrzydłami mocuje się do tradycyjnego napędu. Można też zainstalować napęd przeznaczony do bramy wjazdowej w ogrodzeniu. W tym przypadku jednak ramiona mocuje się do ścian, przez co światło otworu wjazdowego zostaje nieco zmniejszone. Dlatego też rozwiązanie to nie sprawdzi się w niewielkich garażach.
Wyposażenie dodatkowe napędu
Automatyka do bram garażowych może mieć też dodatkowe wyposażenie zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Każda brama z napędem powinna mieć mechanizm wysprzęglania ręcznego, który pozwoli otwierać skrzydło ręcznie w razie braku zasilania. Mechanizm zabezpieczający przed opadnięciem bramy sprawdzi się w modelach otwieranych do góry, a więc np. segmentowych lub uchylnych. Blokuje on skrzydło w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegnie sprężyna lub linka mechanizmu otwierającego. Dla większej ochrony przed przytrzaśnięciem oraz uszkodzeniu samochodu stosuje się czujniki zatrzymujące bramę po napotkaniu przeszkody, bezpieczeństwo zwiększy też lampa ostrzegacza montowana np. na słupku obok bramy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku garażu z bramą w linii ogrodzenia, ponieważ ostrzega pieszych i kierowców o wyjeżdżającym na ulicę aucie.
Czym jeszcze kierować się podczas kupna bramy garażowej?
Bramy garażowe z napędem to wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Podczas poszukiwania modelu odpowiedniego do konkretnego budynku warto jednak pamiętać również o istotnych parametrach, jak np. izolacja termiczna. Brama chroniąca skutecznie przed wychładzaniem wnętrza ma szczególnie ważne znaczenie zwłaszcza w przypadku garaży ogrzewanych, a także tych znajdujących się w bryle domu lub przylegających do części mieszkalnej budynku jedną ze ścian.Ponieważ w garażu często przechowujemy nie tylko auto, ale też inne cenne przedmioty, warto podczas poszukiwania bramy garażowej zwrócić uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe. Jest to istotne zarówno w przypadku budynków wolnostojących, jak i tych z przejściem do części mieszkalnej, ponieważ złodzieje bardzo często próbują dostać się do domu właśnie przez garaż lub piwnicę.
undefined