Ruszyła akcja sadzenia drzew z prezydentem Andrzejem Dudą. W Nadleśnictwie Jarocin są jeszcze drzewka - można je otrzymać bezpłatnie. Akcja trwać będzie do momentu wyczerpania sadzonek, najdłużej - do godziny 17.00.
Przyłączając się do ogólnopolskiej akcji "#SadziMy", Nadleśnictwo Jarocin zaprasza dziś po bezpłatny odbiór sadzonek drzew gatunków lipy drobnolistnej, wiązu szypułkowego, klonu polnego oraz czereśni ptasiej.
Jedna osoba może odebrać jedną, maksymalnie dwie sadzonki, z placu parkingowego przy biurze Nadleśnictwa Jarocin (na tyłach budynku przy ul. T. Kościuszki 43), po wcześniejszym zameldowaniu tego faktu w sekretariacie nadleśnictwa lub w pok. nr 12 (na piętrze).
Przygotowanych zostało 250 sztuk sadzonek, które wydawane będą do wyczerpania zapasów. Drzewka należy posadzić na własnym gruncie, aby móc później samodzielnie je pielęgnować.
Charakterystyka materiału:
Sadzonki które dla Państwa przygotowano to jednolatki. Pochodzą z produkcji kontenerowej, czyli posiadają korzenie w tzw. bryłce zmikoryzowanej (dla lepszego przyjęcia się w gruncie).
- lipa drobnolistna ok. 20 cm wysokości, to gatunek drzewa który potrafi osiągać wys. ok. 30 m i pierśnicę 2m. Wymagania glebowe umiarkowane, najlepiej odpowiadają jej świeże i żyzne gleby piaszczysto-gliniaste. Ocienienie znosi dość dobrze, może rosnąć nawet pod okapem świerka i jodły. Nie cierpi od mrozów i przymrozków wiosennych, jest najbardziej mrozoodpornym gatunkiem lip. Dzięki obfitemu opadowi liści i dobremu ich rozkładowi oraz silnemu ocienieniu gleby, wywiera na nią korzystny wpływ. Odnawia się łatwo z samosiewu.
- klon polny ok. 40 cm wysokości, to gatunek drzewa dorastajacy do 12 m wysokości i osiagajacy grubość pierśnicy 30-60 cm. System korzeniowy niegłęboki. Wymagania glebowe ma mniejsze od klonu pospolitego, natomiast klimatyczne większe — wymaga więcej ciepła, jest odporny na suszę. Rośnie powoli, znosi ocienienie i daje odrośle z pnia.
- wiąz szypułkowy ok. 40 cm wysokości. Ten gatunek dorasta do 30 m wysokości i pierśmicy 1 m. System korzeniowy ma głęboki. Wytwarza korzeń palowy i silne korzenie boczne, idące głęboko w glebę. Jest więc drzewem odpornym na wiatry. Ma duże wymagania w stosunku do gleby; dobrze rośnie na glebach zasobnych, a zwłaszcza w dolinach rzek i dobrze znosi niedługie (do 20 dni) zalewy. Gatunek cienioznośny, światła potrzebuje niewiele, jest odporny na mrozy, od przymrozków nie cierpi, rośnie szybko. Rozmnaża się z nasion, daje także odrośle z pnia; odrośle korzeniowe wytwarza rzadko (po zranieniu korzeni).
- czeresnia ptasia zwana także czereśnią dziką lub trześnią ok. 40 cm wysokości. Drzewo dorasta do 20 m wysokości. Od tego gatunku pochodzą liczne jej domiany owocowe. Jest światłożądna, ma bardzo duże wymagania co do gleby, a małe co do wilgotności. Drzewo kwitnie w kwietniu i maju, pokrywając się białymi kwiatami. Z nich powstają kuliste, ciemnoczerwone owoce, które nie są tak smaczne jak czereśnie, które rosną na drzewach w sadzie. Owoce są bardzo gorzkie i mniejsze od nam znanych czereśni, dlatego głównie stanowia pokarm dla ptaków.
Inicjatorem akcji jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.[ZOBACZ FILM]
Jej celem jest szerokie zaangażowanie obywateli w pozytywne dla klimatu, środowiska i przyrody działanie, jakim jest sadzenie drzew. Zachecamy wszystkich do uczestnictwa. Leśnicy w całej Polsce przygotowali dla zainteresowanych co najmniej 100 tys. sadzonek.