Przeziębienie i grypa mogą dopaść nas przez cały rok. Najczęściej jednak chorujemy zimą. Jak odróżnić objawy grypy od zwykłego przeziębienia?
Jak chronić siebie oraz swoich bliskich przed grypą?
Wirusem grypy łatwo się zarazić. Przenosi się drogą kropelkową. Żeby chronić siebie oraz swoich bliskich przed grypą należy:
- zaszczepić się,
- nosić maseczkę,
- często myć ręce,
- kichać w chusteczki lub w zgięcie łokciowe tak, aby nie przenosić wydzieliny na dłonie, którymi często dotykamy twarzy,
- unikać przebywania w zatłoczonych miejscach (szczególnie w czasie nasilenia sezonu grypowego),
- unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamek, poręczy, pieniędzy,
- pozostać w domu w przypadku objawów choroby.
Grypa mija zwykle po 7 dniach. Jednak może doprowadzić do groźnych powikłań
W razie podejrzenia grypy należy ograniczyć wszelką aktywność, w żadnym wypadku nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać.
„Pamiętajmy, że ostateczną diagnozę zawsze powinien postawić lekarz. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe i szybko się nasilają, nie zwlekajmy z wizytą” - apeluje Główny Inspektor Sanitarny.
Najlepszym sposobem na ochronę przed grypą są szczepienia. Można je wykonać w przychodni lekarza rodzinnego szczepionką wcześnie zakupioną w aptece.
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie są dostępne dla osób w wieku 65+, kobiet w ciąży oraz dzieci i młodzież od 6. miesiąca do 18. roku życia. Refundacją objęte są trzy rodzaje szczepionki przeciw grypie: VaxigripTetra i Influvac, Tetra oraz Efluelda Tetra.
Grypa mija zwykle po 7 dniach. Jednak zarówno grypa, jak i przeziębienie mogą doprowadzić do powikłań - pogrypowe mogą być bardzo groźne, to między innymi zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego, co może skutkować hospitalizacją a nawet śmiercią.
Czy szczepisz się przeciwko grypie - zagłosuj w naszej SONDZIE
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.