Reklama

Złodzieje skradli siedem samochodów. Ile odzyskała policja?

Opublikowano: sob, 20 mar 2021 06:29
Autor: | Zdjęcie: KWP w Poznaniu

Złodzieje skradli siedem samochodów. Ile odzyskała policja? - Zdjęcie główne

Złodzieje skradli siedem samochodów. Ile odzyskała policja? | foto KWP w Poznaniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Toyota najczęściej kradzionym samochodem w Polsce.

Reklama

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w 2020 roku w Polsce z powodu kradzieży zostało wyrejestrowanych 6. 910 pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. To o 1 procent mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie to zaledwie 0,03 proc. wszystkich samochodów w Polsce, których jest około 21 milionów. Tendencja spadkowa trwa już od trzech lat.


W zeszłym roku najczęściej ginęły samochody marki Toyota. Japońskich aut skradziono 787 sztuk. Na drugim miejscu uplasowało się Audi. Złodzieje odjechali 778  pojazdami tej marki. Kolejnym modelem upatrzonym przez rabusiów było BMW.


 Ile aut skradziono w powiecie jarocińskim? 

7 pojazdów zrabowano w ubiegłym roku. Wykryto 3 sprawców kradzieży i 3 pojazdy odzyskano. Zrabowano auta marki: Mercedes 308, Peugeot 508, Toyota, Suzuki, Audi A5, Mazda, Kia.


 W listopadzie ubiegłego roku złodzieje pod osłoną nocy z terenu budowy wyjechali autolawetą marki Mercedes. Na lawecie znajdowała się minikoparka. Kradzieży dokonano z terenu budowy na granicy miejscowości Lisew-Łuszczanów. 

Z kolei volvo zginęło w marcu z parkingu przy ul. Kościuszki w Jarocinie.

 W lutym tego roku w Jarocinie była próba kradzieży hyundaia „na walizkę”. Zobacz nagranieRozmowa z KRZYSZTOFEM CICHULSKIM z firmy ENEGO Sp. z o.o.


Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta z dostępem bezkluczykowym?


Najprostszym zabezpieczeniem jest tzw. etui z wbudowaną folią aluminiową, do którego wkładamy kluczyk, a ta zagłusza sygnał. Nie jest to jednak wygodna metoda w użytkowaniu. Przede wszystkim zabija ideę korzystania z systemu keyless. Trzeba wyjąć kluczyk z kieszeni lub torebki, potem jeszcze z etui i dopiero można korzystać z kluczyka aby otworzyć auto i uruchomić silnik.       

                                                    
Ale to państwa firma opracowała urządzenie elektroniczne, które chroni i nie ogranicza komfortowego dostępu do pojazdu


Tak. Jest to urządzenie w formie klipsa zakładane bezpośrednio na baterii w kluczyku. Keyless Protector włącza lub wyłącza automatycznie zasilanie tego kluczyka. Nie musimy w ogóle wyjmować kluczyka z kieszeni czy torebki. Jak wcześniej mówiłem kluczyk keyless jest kluczykiem aktywnym, a więc pozbawienie go zasilania uniemożliwia przechwycenie sygnału przez złodzieja. Protector jest tak skonstruowany, że pasuje do każdego kluczyka. Jego montaż jest bardzo łatwy, wystarczy tylko otworzyć pokrywę kluczyka, wyjąć baterię z mocowania, założyć na nią klips i ponownie włożyć do kluczyka. Dzięki temu kluczyk pozostaje zabezpieczony bez konieczności pamiętania o wkładaniu do etui.


Jak działa?


Urządzenie samo rozpoznaje odejście od pojazdu. Po około 25 do 30 krokach z kluczykiem w kieszeni lub torebce urządzenie rozpoznaje oddalenie i wyłącza zasilanie kluczyka  zabezpieczając go przed przechwyceniem sygnału. Kiedy chcemy skorzystać z kluczyka, to na ułamek sekundy należy przystanąć - spowodować chwilowy bezruch kluczyka, po czym dwukrotnie w niego klepnąć z częstotliwością jednej sekundy. Urządzenie rozpoznaje zamierzone wzbudzenie, włącza zasilanie kluczyka i pozwala na otwarcie samochodu i uruchomienie silnika. W ten oto sprytny sposób możemy wyeliminować ryzyko kradzieży na tzw. walizkę i cieszyć się dostępem bezkluczykowym.

Kiedy nie mamy etui z wbudowaną folią aluminiową ani Protectora, to ważne abyśmy odpowiednio przechowywali kluczyk w domu.
    

Przede wszystkim nie trzymajmy kluczyka bezpośrednio przy drzwiach wejściowych w mieszkaniu. Są domowe metody zabezpieczenia kluczyka.
Można to zrobić wkładając klucz do szczelnego metalowego pojemnika lub owinąć go szczelnie folią aluminiową. Warto również pamiętać zabezpieczeniu zapasowego kluczyka, który również jest aktywny i jego sygnał może być użyty do kradzieży.  


Jak należy zabezpieczyć przed kradzieżą pojazdy, które nie są wyposażone w system bezkluczykowy?


Na rynku są różnego rodzaju alarmy, blokady mechaniczne skrzyń biegów czy kierownicy. To są proste, ale skuteczne metody antykradzieżowe.


Czy jest duże zainteresowanie różnego rodzaju zabezpieczeniami przed kradzieżą?   

              
Tak. Rośnie też świadomość właścicieli pojazdów, a przede wszystkim tych, którzy posiadają samochody wyposażone w system bezkluczykowy. Obecnie  wszyscy producenci samochodów, mają w swojej ofercie auta z tym systemem. To nie są już auta z półek premium, tylko są to samochody dla przysłowiowego Kowalskiego, posiadające system bezkluczykowy w  standardowym wyposażeniem pojazdu.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.