Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza istotne zmiany dla emerytów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza istotne zmiany dla emerytów  - Zdjęcie główne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza istotne zmiany dla emerytów | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza istotne zmiany dla emerytów.

Reklama

Nawet pół miliona polskich emerytów dorabia do swoich świadczeń wypłacanych przez ZUS. Dzięki temu mogą oni występować do Zakładu o ponowne przeliczenie świadczenia. Najkorzystniejsze było to dla osób, które pobierały świadczenia na tzw. starych zasadach.

Emeryci są zaskoczeni i rozczarowani

Osoby urodzone przed 31 grudnia 1948 r. pobierają świadczenia emerytalne na tzw. starych zasadach. Oznacza to, że jeżeli się zdecydują na dłuższą pracę, mogą liczyć na podwyższenie emerytury wskutek jej ponownego przeliczenia.

Do tej pory o ponowne przeliczenie można było wnioskować nawet 4 razy w roku. Teraz to się zmieni i będzie możliwe maksymalnie raz w roku. Emeryci uważają, że to zniechęcanie do dłuższej pracy, która jest potrzebna w sytuacji starzejącego się społeczeństwa.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

ZUS tłumaczy zmiany w przeliczaniu emerytur

W uzasadnieniu wprowadzanych zmian wskazuje się, że wszystkie inne osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r. mogą składać wnioski o przeliczenie emerytury tylko raz w roku. Zdaniem rządzących ujednolicenie zasad zniesie podział na uprzywilejowanie pewnych roczników, a innych nie.

Mniej korzystne dla emerytów będą także przeliczenia świadczeń

To jednak nie koniec zmian. Od tego roku przeliczenia dla osób pobierających emeryturę na starych zasadach będą mniej korzystne.

Jeżeli emeryt lub rencista zgłosi wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych, to przysługujące świadczenie zwiększy się poprzez doliczenie do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych.

Eksperci wskazują na absurdalność tej sytuacji. Okazać się może, że emeryt nie zdąży przeliczyć swojego świadczenia, ponieważ na przykład umrze po 11 miesiącach od poprzedniego przeliczenia. Wówczas ze zgromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składek nie będzie mógł skorzysta ani emeryt, ani jego rodzina.

 

Czy Waszym zdaniem osoby na emeryturze powinny być aktywne zawodowo - chętnie poznamy Wasze opinie, piszcie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy