Ostatnio prawie codziennie strażacy wyjeżdżają do palących się traw. Wystarczy porzucony niedopałek papierosa czy fragment szkła, aby wywołać pożar.
Wysoki stopien zagrożenia pożarowego
W zagrożeniu mogą się znaleźć również zabudowania czy lasy. Tym bardziej, że niemal w całym kraju mamy najwyższy, czerwony stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Część z nas postrzega je jako niegroźne zdarzenia. Nic bardziej mylnego. Strażacy podkreślają, że prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozchodzeniu się ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli.
Niebezpieczne pożary traw. Są już pierwsze ofiary śmiertelne
W Polsce strażacy interweniowali ponad 9 tysięcy razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. Niestety odnotowano już 4 ofiary śmiertelne oraz 22 osoby ranne. Od kilku godzin cała Polska mówi o tragedii z województwa podkarpackiego. Na działce objętej pożarem znaleziono zwłoki 88-letniego mężczyzny. Śledczy ustalają, jak doszło do tragedii.
Ponad 90 pożarów traw w Jarocinie i okolicy
Jak wygląda sytuacja w powiecie jarocińskim?
- Na terenie powiatu jarocińskiego w ostatnich 3 latach odnotowano 90 pożarów traw i nieużytków rolnych, co stanowiło 18% wszystkich pożarów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń - mówi mł. kpt. Mariusz Banaszak, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.
- Corocznie najwięcej pożarów traw i nieużytków rolnych odnotowuje się w marcu i kwietniu. Dzieje się tak, ponieważ obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, szczególnie w połączeniu z ludzką nieodpowiedzialnością, wynikającą zarówno z bezmyślności jak i celowego działania - dodaje strażak.
- Na to, że problem jest ogromny wskazują statystyki. Z wieloletnich obserwacji wynika, że co trzeci pożar w Polsce dotyczy traw na łąkach i nieużytkach rolnych, a za zdecydowaną większością z nich odpowiedzialny jest człowiek - podkreśla oficer prasowy
„STOP pożarom traw” to wspólna kampania Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lasów Państwowych.
Kary grzywny i niższe dopłaty za wypalanie traw
Należy pamiętać, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowiska i szuwarów jest zabronione. Grozi za nie grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a w szczególnych sytuacjach kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą także dotkliwe konsekwencje finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia otrzymywanych płatności nawet o 25%, a w razie stwierdzenia uporczywego wypalania Agencja może pozbawić rolnika nawet całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
Wypalaniu traw mówimy NIE, ponieważ:
• degraduje glebę,
• stanowi poważne zagrożenie dla osoby wypalającej, ekosystemu, lasów i zabudowań,
• angażuje znaczne siły w proces opanowania pożaru,
• powoduje uwalnianie do środowiska trujących toksyn.
Zobacz także: Nawałnica nad Jarocinem i okolicą. Dziesiątki uszkodzonych dachów [ZDJĘCIA, WIDEO, RARORT]
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.