Reklama

Reklama

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Opublikowano: pon, 1 lis 2021 06:37
Autor: | Zdjęcie: Archiwum GJ

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - Zdjęcie główne

foto Archiwum GJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Na cmentarzach zostaną odprawione msze św.

Reklama

Eucharystia na cmentarzu komunalnym w Jarocinie rozpocznie się godz. 12.00, a na parafialnym o godz. 14.00. .
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom od wieków. Jest niezależna od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Uroczystość Wszystkich Świętych jest zakorzeniona w chrześcijaństwie. Z kolei Dzień Zaduszny wywodzi się z wierzeń pogańskich i obyczajów ludowych.
2 listopada to także okazja do refleksji nad własnym przemijaniem. Ponieważ jednak nie jest to dzień wolny od pracy, dlatego zwyczaj odwiedzania cmentarzy i wspominania zmarłych „przeniósł” się na 1 listopada.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa obawiano się pogańskich akcentów, dlatego głoszono konieczność oddawania czci osobom boskim, a nie ludziom czy stworzeniom. W związku z tym początkowo powszechnym kultem objęto Matkę Boską, a później, ze względu na prześladowania, męczenników za wiarę. To im poświęcano świątynie i kościoły, a z czasem nawet specjalny dzień w roku. Początkowo Wszystkich Świętych nie było obchodzone 1 listopada. Według wielu przekazów pierwotnie dzień ten przypadał na 13 maja lub na niedzielę po Zielonych Świątkach. Pierwsze wzmianki o zmienionej dacie obowiązywania święta pojawiły się w VIII wieku. Oficjalnie Wszystkich Świętych uznał papież Jan XI w roku 935.

Czytaj również: Zmiana organizacji ruchu przy jarocińskich cmentarzach

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny - przypadający 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom. Jeszcze w XIX w. we wschodniej Polsce odprawiano obrzędy ku czci zmarłych zwane "Dziadami".  Wierzono, że jadło i napoje mogą pokrzepić dusze, więc w przeddzień święta pieczono chleb i pierogi, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie przyrządzano kutię z maku, pszenicy i miodu. Cmentarze rozświetlały płonące na grobach lampki, by błąkające się dusze mogły się przy nich oczyścić i ogrzać. Ogień miał też inne bardzo ważne znaczenie. Chodziło o to, by uniemożliwić wyjście na świat demonom. Rozpalano go również w miejscach, gdzie doszło do nagłej śmierci. Dziś także znicze palimy nie tylko na grobach bliskich, ale także w miejscu katastrof czy tragicznych wypadków drogowych.

1 listopada należy do tych dni, w których katolicy są zobowiązani do uczestniczenia we mszy św. Od południa uroczystości Wszystkich Świętych do godz. 24.00 Dnia Zadusznego we wszystkich kościołach i kaplicach można uzyskać jeden raz odpust zupełny i ofiarować go za jednego zmarłego. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, nawiedzenie kościoła, komunia św. i modlitwa w intencjach podanych przez Ojca Świętego oraz odrzucenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Każdego dnia, od 1 do 8 listo­pada, można uzyskać odpust zupełny dla jednego zmarłego. Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa według papieskich intencji.


 Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  1-30

  Fajnie by było jakby autorka artykułu sprawdziła w źródłach prawdziwość danych, które publikuje ;)

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Ja

   Można się dowiedzieć jakie dane są nie prawdziwe?

   • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    1-30

    W roku 2021, podobnie jak w 2020, Penitencjaria Apostolska ogłosiła, że “odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad”.