Początkowo oficjalne ogłoszenie kardynała Stefana Wyszyńskiego jako błogosławionego miało się odbyć na początku czerwca 2020 roku. Z uwagi na pandemię i związane z nią ograniczenia do uroczystości doszło dopiero rok później, w niedzielę 12 września w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Razem z Prymasem Tysiąclecia na ołtarze wyniesiono również matkę Elżbietę Różę Czacką, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, w tym również ośrodka w Laskach.
Błogosławiony kardynał wiele razy odwiedzał Jarocin
Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie gościł na Ziemi Jarocińskiej, na uroczystościach, przy okazji wizytacji oraz udzielania sakramentu bierzmowania. Gdy na początku lutego 1957 przyjechał do naszego miasta, aby odprawić mszę św. w kościele Chrystusa Króla, ówczesny gwardian jarocińskiej wspólnoty franciszkanów - ojciec Wojciech Kaczmarczyk wykorzystał to spotkanie jako okazję do poruszenia kwestii budowy kościoła, również w związku z planowanym podziałem Jarocina na trzy parafie. W 1960 roku wizytował parafię w Żerkowie.Z początkiem 1961 roku Prymas Polski erygował ośrodek duszpasterski przy klasztorze. Dzięki decyzjom kardynałowi Stefana Wyszyńskiego została erygowana parafia Chrystusa Króla w Jarocinie. W połowie 1965 roku został wydzielony Rektorat pw. Chrystusa Króla, a rektorem kościoła został wtedy mianowany ksiądz Bronisław Jankowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marcina, kapelan Szpitala Powiatowego w Jarocinie i prefekt szkół średnich. Zatwierdzenie istniejącej parafii przez władze państwowe wraz z nominacją rektora na proboszcza miało miejsce w maju 1971 roku.
W 1977 roku poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła św. Antoniego Padewskiego, a w dwa lata później konsekrował świątynię. Prymas Tysiąclecia 23 sierpnia 1970 roku dokonał w Golinie koronacji znajdującego się w drewnianym, zabytkowym kościele obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Zdjęcia w tych wydarzeń znalazły się na kalendarzu diecezjalnym wydanym na 2021 rok.
W Golinie diecezja kaliska będzie dziękować za beatyfikację
Uroczysta msza św. z wprowadzeniem relikwii Prymasa Tysiąclecia, której przewodniczyć będzie ksiądz biskup Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, rozpocznie się o godz. 17.00. Po jej zakończeniu zaplanowano koncert „Czas to miłość” pod kierownictwem artystycznym Marcina Pospieszalskiego. Wystąpi Chór Kameralny „Jednego Serca Jednego Ducha” oraz soliści. Narratorami widowiska będzie para aktorów, którzy znani są z tego, że nie wstydzą się mówić o swojej wierze. Dariusz Kowalski to pamiętny Janusz Tracz, czyli czarny charakter w serialu „Plebania”. Patrycja Hurlak, która będzie mu towarzyszyć, przeżyła nawrócenie po wielu latach zajmowania się czarną magią. Wstęp wolny.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.