reklama
reklama

Wciąż nie umiemy segregować BIO odpadów. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Wciąż nie umiemy segregować BIO odpadów. Jakie błędy najczęściej popełniamy? - Zdjęcie główne

Wciąż nie umiemy segregować BIO odpadów. Jakie błędy najczęściej popełniamy? | foto Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak prawidłowo segregować BIO odpady - podpowiadamy.
reklama

Okazuje się, że odpady biodegradowalne kuchenne są bardzo cennymi i wartościowymi surowcami. Ciągle jednak popełniamy wiele błędów przy ich segregacji, co utrudnia ich dalsze wykorzystanie. 

Zanieczyszczone BIO odpady najczęściej pochodzą z budynków wielorodzinnych 

W gminie Jarocin bioodpady kuchenne wyrzucamy do brązowych pojemników. System ten funkcjonuje już od lipca 2019 roku. Zbiórka pojemnikowa pozwala na to, aby strumień bioodpadów był wyselekcjonowany i wolny od zanieczyszczeń, takich jak inne odpady (np. worki foliowe). 

Jednak w selektywnej zbiórce odpadów biokuchennych ciągle popełniamy wiele błędów. Mimo szeroko prowadzonych kampanii informacyjnych w brązowych pojemnikach nadal pojawiają się odpady np. z tworzyw sztucznych (worki foliowe), metale, papier i tektury. 

Problem ten spotykany jest najczęściej w odpadach pochodzących z zabudowy wielolokalowej (np. bloki). 

Odpady kuchenne, które trafiają do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu kierowane są do fermentacji, w wyniku której wytwarzany jest biogaz. Następnie już w zespole kogeneracyjnym powstają energia elektryczna i cieplna. Jednak, aby te procesy przebiegały prawidłowo, BIO odpady muszą być wolne od zanieczyszczeń innymi odpadami.

Worki biodegradowalne, w których często wyrzucamy odpady kuchenne, nie rozkładają się bowiem w całości. Warto mieć na uwadze, że ten proces jest znacznie dłuższy niż okres potrzebny do rozkładu bioodpadów w WCR-ze. 

Odpady kuchenne nie powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane

Kolejnym problemem są pojawiające się odpady biodegradowalne kuchenne w zmieszanych odpadach komunalnych. Okazuje się, że podczas prowadzonych kontroli w WCR-ze pracownicy często zwracają uwagę na problemy z prawidłową segregacją - odpady kuchenne ciągle jeszcze znajdowane są wśród tych, które pochodzą z czarnych kubłów. 

Pamiętajmy, że prawidłowa segregacja odpadów ma ogromne znaczenie dla środowiska. Gwarantuje bowiem ich właściwe zagospodarowanie i umożliwia instalacji w WCR-ze produkcję biogazu oraz dwóch innych produktów nawozowych, które będą mogły być wykorzystywane w uprawie rolnej i ogrodniczej, a które są obecnie w trakcie certyfikacji.

PRZEWODNIK po segregacji odpadów znajdziesz TUTAJ

PRZECZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama