Reklama

W Rogusku będą wiercić. Możliwe "teoretyczne zagrożenie"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pexels

W Rogusku będą wiercić. Możliwe "teoretyczne zagrożenie" - Zdjęcie główne

foto pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 19-20.09.2022 r. w otworze Rogusko 1K zlokalizowanym w Rogusku (gm. Nowe Miasto) rozpoczną się prace w trakcie których możliwy jest przypływ płynu złożowego zawierającego toksyczny siarkowodór. Mieszkańcy nie powinni się jednak obawiać.

Reklama

Otwór powstanie na gruntach rolnych. Prace poszukiwawcze prowadzone są we współpracy z firmą Orlen Upstream Sp. z o. o. Jak czytamy w informacji udostępnionej przed Urząd Gminy w Nowym Mieście, projektowana całkowita długość końcowa otworu Rogusko-1K wynosi 3170 m, a całkowita planowana głębokość to 3099 m. Oznacza to, że od pewnej głębokości otwór będzie odchylony od pionu.

Prace wiertnicze w Rogusku

W maju rozpoczęto prace przygotowawcze, polegające na dostosowaniu drogi dojazdowej oraz budowie placu wiertniczego, na którym stoi urządzenie do odwiertu oraz cała infrastruktura umożliwiająca prowadzenie prac i niezbędnych zabiegów.

„Zakładamy, że rozpoczęte pod koniec lipca wiercenie otworu Rogusko-1K wraz z niezbędnymi testami potrwa co najmniej 6 miesięcy. Po zakończeniu wierceń odbędą się testy eksploatacyjne, a następnie urządzenie wiertnicze zostanie zdemontowane. W dalszej kolejności, w zależności od wyniku prac, planowana jest częściowa lub całkowita rekultywacja placu wiertniczego” – czytamy w informacji.

Docelowo na miejscu zostanie niewielka głowica zabezpieczająca otwór, w ogrodzonym obszarze o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych.

Na zlecenie PGNiG, jako operatora, prace wiertnicze realizuje firma EXALO Drilling.

Prace wiertnicze w Rogusku. Możliwe teoretyczne zagrożenie

W dniach 19-20.09.2022 r. w otworze Rogusko 1K firma realizująca zapowiada prace związane z dowiercaniem i przewiercaniem utworów warstwy geologicznej - dolomitu głównego, z której możliwy jest przypływ płynu złożowego, zawierającego toksyczny siarkowodór (H2S) IV kategoria zagrożenia siarkowodorowego. W związku z powyższym istnieje teoretyczna możliwość wystąpienia zagrożenia toksycznego.

Prace na wiertni prowadzone będą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, które wymagane są przepisami górniczymi i programem prac. Rozpoczęcie robót planowane jest w dniach 19-20.09.2022 r. Potrwają one przez ok. 3 dni - informuje wykonawca. 

Exalo deklaruje, że w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, będą oni o tym niezwłocznie poinformowani. Zostanie również określony sposób postępowania. Całodobowa łączność telefoniczna z wiertnią jest możliwa pod numerem telefonu: 785-995-142

Numery telefonów osób nadzorujących prace ze strony Exalo Drilling S.A.

  • Tomasz Wójtowicz, Dyrektor Departamentu Robót Wiertniczych – KRZ Exalo Drilling S.A  - 607 428 577
  • Andrzej Skiba, Główny Specjalista - Kierownik ZSRG 607 420 681
 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy